Oštećenja na avionu koji je u nedelju na beogradskom aerodromu poleteo za Diseldorf sa pogrešne trake toliko su ozbiljna da nije reč o incidentu, već udesu, kažu u Centru za istraživanje nesreća u saobraćaju.
"Ono što je nesumnjivo utvrđeno jeste da je Kontrola letenja dala jasno uputstvo pilotima na koji deo piste da izađu pre poletanja, a da oni tu informaciju, odnosno naredbu nisu ispoštovali", rekao je direktor Centra za istraživanje nesreća u saobraćaju Nebojša Petrović za RTS.
Istraga koju sprovodi Centar za istraživanje nesreća u saobraćaju sastavljena je iz dva dela. Prvo se prikupljaju informacije i podaci domaćih institucija i organa iz oblasti vazduhoplovstva, odnosno od kontrole letenja, Aerodroma "Nikola Tesla", Direktorata civilnog vazduhoplovstva.
Opširnije
Januar doneo najbolji rezultat Air Serbiji u protekloj deceniji
Posle uspešne 2023, srpski nacionalni avio-prevoznik Air Serbia pohvalio se da nastavlja da beleži rast broj putnika i u ovoj godini.
04.02.2024
Air Serbia prevezla više od četiri miliona putnika u 2023.
Ministar finansija očekuje da Air Serbia ostvari profit od 35 miliona evra u 2023. godini.
15.01.2024
Prvi sneg u Srbiji prouzrokovao višesatna kašnjenja na Aerodromu 'Nikola Tesla'
U saopštenju koje su objavili na svom sajtu najavili su pomeranje vremena polaska pojedinih letova Air Serbije iz Beograda, kao i faznih pomeranja vremena polaska pojedinih povratnih letova ka Beogradu
09.01.2024
Rastanak bez računa – tihi odlazak Etihada
Nakon deset godina posedovanja udela u avio-kompaniji Air Serbia, Etihad je prodao sve svoje akcije nazad Republici Srbiji.
19.11.2023
Za drugi deo istrage potrebno je da se dostave informacije iz još pet zemalja: Poljske i Italije, odakle su piloti; Danske, gde je avion registrovan; Brazila, gde je proizveden; i Grčke, odakle je Marathon Airlines. Istraga će, prema Petrovićevim procenama, trajati najmanje tri meseca.
U Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Srbije Bloomberg Adriji je rečeno da ne može davati saopštenja na okolnosti koje su u vezi sa ovim događajem.
Više javno tužilaštvo u Beogradu, u saradnji sa Upravom kriminalističke policije, utvrdiće sve okolnosti u vezi sa prinudnim sletanjem aviona.
"Policiji je naloženo da utvrdi šta se kritičnom prilikom dogodilo, kao i da se identifikuje eventualno odgovorna osoba. Posebno je potrebno da se proveri na koji je način došlo do kritičnog događaja, tačnije oštećenja aviona, da li je u bilo kom trenutku leta bila ugrožena bezbednost putnika i posade, da se obave razgovori sa zaposlenima u SMATS Kontroli leta, sa pilotom i posadom aviona", navodi se u saopštenju Višeg javnog tužilaštva.
Povodom incidenta na letu između Beograda i Diseldorfa u nedelju uveče, kada je oštećen avion "embraer E195" partnerske grčke avio-kompanije Marathon Airlines, Air Serbia je raskinula saradnju sa grčkim avio-prevoznikom.
Avion kompanije Marahton je prilikom poletanja za Diseldorf sa Aerodroma "Nikola Tesla" udario u infrastrukturu koja služi za sletanje aviona u suprotnom pravcu. Do incidenta je došlo jer je letelica poletela sa pogrešnog dela piste, iako je kontrola letenja odredila drugu poziciju. Kako nezvanično može da se čuje, pilot je najverovatnije hteo da skrati putanju poletanja.
Avion je zbog oštećenja sat vremena kružio iznad Beograda pre nego što je sleteo, što potvrđuje i Flightradar.24, sistem za praćenje aviona u stvarnom vremenu. Upravo toliko je bilo neophodno da isprazni rezervoar sa gorivom.
Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije i snimci na kojima se vidi da su vatrogasci morali da prskaju letilicu penom kako bi se izbegao požar zbog curenja.
(Ažurirano u petom pasusu odgovorom Direktorata za civilno vazuduhoplovstvo.)