Beogradski aerodrom "Nikola Tesla" zauzima tek 190. mesto od 194 na ovogodišnjoj rang-listi najboljih aerodroma u svetu koje na osnovu istraživanja sastavlja kompanija AirHelp.
Ovakva ocena je manje ili više očekivana, budući da koncesionar, francuski Vinci, koji upravlja aerodromom nije imao dovoljan broj radnika tokom turističke sezone, a postojeće je slabo plaćao, što je dovelo do kašnjenja letova i gubljenja prtljaga u letnjim mesecima.
To je potencijalno moglo da ugrozi i koncesioni ugovor sa državom, koji je potpisan 2018. godine. Resorni ministar Goran Vesić javno je iskazivao nezadovoljstvo radom aerodroma i najavljivao izveštaj o tome šta se sve proteklog leta dešavalo. Javnost je uskraćena za informaciju šta je pisalo u tom izveštaju koji je predao Vladi Srbije.
Opširnije
Novi partner Air Serbije postaje značajan regionalni igrač
Air Serbia ima 50 odsto putnika na beogradskom aerodromu, što znači da će Menzies biti značajan igrač na tržištu zemaljskih usluga.
04.10.2023
Saznajemo: Vinci više neće biti partner Air Serbiji na aerodromu
Menzies će pružati usluge zemaljskog opsluživanja putnicima Air Serbije na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu od februara 2024. godine.
03.10.2023
Saznajemo: Grci, Britanci i Mitrovićev Air Pink novi operateri aerodroma
Air Serbia ne pregovara ni sa kim o strateškom partnerstvu
28.07.2023
Konkurenti Vincija čekaju priliku, ali nema brzog rešenja za aerodrom
Potencijalne zainteresovane strane na tenderu mogle bi biti kompanije Swissport, koji je još 2012. izrazio želju da počne sa poslovanje na beogradskom aerodromu, kao i Dnate iz Dubaija.
04.07.2023
"Jednostavno, ponašanje koncesionara tokom leta mora da dobije svoju zvaničnu ocenu, jer aerodrom pripada Srbiji, a koncesionar samo upravlja njime", naglasio je Vesić.
Država, očigledno nezadovoljna radom koncesionara, uvela je u julu tri nova operatera na aerodromu: britanski Menzies Aviation, grčki Goldair Handling i srpski Air Pink.
Air Serbia, koja ima oko 50 odsto tržišnog udela, promenila je zemaljskog operatera i umesto Vincija u oktobru najavila partnerstvo sa britnaskim Menziesom.
Prema oceni AirHelpa, najkvalitetnija tri aerodroma su međunarodni aerodrom u Muskatu (Oman), aerodrom u Resifeu (Brazilu) i aerodrom u Kejptaunu (Južnoafrička Republika), prenosi agencija Beta.
Među prvih deset aerodroma, čak četiri su iz Brazila i tri iz Japana.
Najbolje rangirani evropski aerodrom je u španskom gradu Bilbau, ali tek na 21. mestu, a za njim su na 26. međunarodni aerodrom Helsinki i aerodrom "Leh Valensa" u Gdanjsku na 28.
Najveći evropski aerodrom, frankfurtski, plasirao se tek na 175. mesto.
AirHelp je kompanija koja zastupa prava putnika da u slučaju većeg kašnjenja ili otkazivanja letova dobiju refundaciju.
Zato je, kako se navodi, u rangiranju najveću težinu, sa 60 odsto, imala statistika tačnosti letova. Za 20 odsto ocene merodavno je bilo mišljenje samih putnika.
U tu svrhu je 15.800 ljudi u 58 zemalja odgovaralo šta misli o osoblju nekog aerodroma, o vremenu čekanja, o pristupačnosti i o čistoći.
Još 20 odsto ocene formirano je na osnovu mogućnosti za kupovinu i ugostiteljskih objekata. I za to su putnici zamoljeni da ocene aerodromske prodavnice i restorane koje su poslednje posetili.
Na začelju je, na 187. mestu, i aerodrom u Sofiji, a iza beogradskog su na 191. i 192. aerodrom u Lisabonu i londonski Getvik.
Na poslednja dva mesta su međunarodni aerodromi na Malti i u Bandžarmasinu (Indonezija).
Istraživanjem su obuhvaćena 194 najveća i napoznatija aerodroma u svetu, izabrana na osnovu popularnosti i poslovanja među ukupno oko 4.000. Podaci se odnose na period od 1. januara do 30. septembra 2023. godine.