Konkurenti koncesionara Aerodroma "Nikola Tesla", francuske kompanije Vinci, godinama čekaju priliku da uđu na beogradski aerodrom, ali problemi sa pronalaženjem radne snage jednako bi mogli i njih da pogode, navode stručnjaci iz avio-industrije, pošto je resorni ministar najavio tender za zemaljskog operatera na aerodromu.
"Najavljena promena može uticati pozitivno na putnike tako što će biti veće konkurencije među zemaljskim operaterima pa je za pretpostaviti da će se i usluge poboljšati, pre svega pri utovaru i otpremi prtljaga", kaže za Bloomberg Adriju Luka Popović, urednik portala "EX-YU Aviation". "Međutim, ovaj proces će potrajati. Pored raspisivanja tendera i izbora novog operatera, biće potrebno i da oni zaposle i istreniraju novu radnu snagu", dodaje on.
Srpsku avijaciju je u prethodnih nekoliko nedelja pogodio niz problema, uključujući manjak radnika na aerodromu i manjak aviona nacionalnog avio-prevoznika Air Serbije. Pošto su od sredine juna, kada je i počeo špic letnje sezone, gužve na aerodromu u Beogradu postajale sve češće, resorno ministarstvo je pritisnulo koncesionara da reaguje i brže zaposli nove ljude.
Opširnije
Ovako sada funkcioniše beogradski aerodrom
Hoćemo svetski aerodrom? Gužve će biti, veruju oni koji često obitavaju na aerodromima.
30.06.2023
Ovo je 10 razloga zašto je došlo do kolapsa u srpskoj avijaciji
Manjak aviona, manjak radne snage, klimatske promene i brz oporavak od pandemije deo su uzroka.
29.06.2023
Air Serbia dobila šesti ATR avion
Ranije ove nedelje, na beogradski aerodrom sleteo je i avion Embraer E-190.
23.06.2023
Srpska kompanija posle Airbusa proizvodi i za Boeing
Vlasnik LPO, BSEL, potpisao je ugovor sa General Electricom za snabdevanje odlivka za motor LEAP.
23.06.2023
Air Serbiji stigao novi avion koji treba da ublaži udarac
Air Serbia je u nedelju optimizovala saobraćaj zbog manjka aviona.
21.06.2023
Prema trenutnim pravilnicima potrebno je oko 60 dana samo za bezbednosnu proveru novozaposlenih, što su iz Ministarstva rekli da će revidirati kako bi se što pre stabilizovala situacija.
"Direktorat za civilno vazduhoplovstvo uskoro će, po hitnom postupku na osnovu naloga koji sam dao, raspisati tender za nove operatere zemaljske operative na Aerodromu 'Nikola Tesla', na šta Srbija ima pravo prema koncesionom ugovoru s kompanijom Vinci, kako se ne bi događalo da letovi kasne i stvaraju se gužve, jer nema dovoljno radnika u sortirnici prtljaga", saopštio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić u nedelju.
Kako Popović ističe, potencijalne zainteresovane strane na takvom tenderu mogle bi biti kompanije Swissport, koji je još 2012. izrazio želju da počne sa poslovanje na beogradskom aerodromu, kao i Dnata iz Dubaija, koja posluje na aerodromima širom sveta, a u Srbiji već ima svoj kol-centar. On pri tom kaže da planovi za rast i širenje mreže Air Serbije posebno mogu podići zainteresovanost kompanija.
Šta konkurencija znači za Vinci
Kompanija Belgrade Airport, koju je osnovao Vinci da bi upravljala aerodromom u Surčinu, ostvarila je prošle godine neto gubitak od 2,1 milijarde dinara, što se poredi sa gubitkom od 3,7 milijardi dinara u 2021. godini.
"Ovo ne čudi s obzirom na to da se u prvim godinama koncesije, zaključene krajem 2018. godine, znatno više investira u izgradnju aerodromske infrastrukture, da bi se u kasnijim godinama ubirao profit", kaže on. "Prema planovima Vincija, aerodrom će postati profitabilan 2028. godine. Ne verujem da će dolazak novih zemaljskih operatera previše uticati na prihode i profitabilnost, jer očekujem da će aerodrom biti konkurentan u pružanju usluga, a svakako će i dalje biti najveći pružalac ovih usluga."
Vinci važi za kompaniju koja voli dugoročne, stabilne investicije i često ima dobre odnose sa vladama, napominje Sonia Baldeira, viši analitičar za infrastrukturu i gradnju Bloomberg Intelligencea. Ona očekuje rast profita iz operacija od 15 odsto u celoj kompaniji Vinci ove i naredne godine, koji će biti najviše vođen energetskom tranzicijom i oporavkom broja putnika na najvećim aerodromima kojim kompanija upravlja poput londonskog Getwicka.
Međutim, kao znatno manji aerodrom od najvećeg kojim grupacija upravlja, situacija u Beogradu teško da će uticati na ukupno poslovanje kompanije. Akcije Vincija rasle su 0,36 odsto pred kraj trgovanja u ponedeljak, a od početka godine porasle su oko 12,4 odsto.
Problem cele industrije
Srpska avijacija našla se u vrtlogu cele industrije, na šta je ukazao i Eurocontrol, Evropska organizacija za bezbednost vazdušne plovidbe, koji je upozorio da oporavak broja putnika posle pandemije znači da će mnogi aerodromi, a samim tim i putnici, biti u problemu.
"Naglasili smo da bi leto u vazduhoplovstvu moglo biti veoma izazovno, posebno ako se veći nivo saobraćaja poklopi sa nepredviđenim događajima poput lošeg vremena ili štrajkova koji ometaju nesmetano funkcionisanje vazdušnog saobraćaja", rekli su iz Eurocontrola.
Naime, iz ove agencije predviđaju da će se dnevno obavljati oko 33.000 letova tokom jula i avgusta i uprkos tome što aerodromi očekuju da će poslovati sa olakšanjem, postoji rizik da će problemi sa radnom snagom uticati na uspešnost čvorišta, posebno u trenucima kada bude bilo otkazivanja letova. Na ovaj trend ranije su upozoravali i čelnici avio-kompanija poput Lufthanse, Wizz Aira i Ryanair Holdingsa.
Posle mirnijeg dana u četvrtak (pre podne), jedan broj putnika žalio se na probleme sa višesatnim čekanjem prtljaga i kašnjenjem letova tokom špica za vikend u Beogradu. S obzirom na to da i na samom aerodromu postoje talasi saobraćaja pojedinim danima, nije moguće isključiti dalje probleme za putnike, posebno što niz faktora i dalje utiče na operacije u avijaciji.
Radna snaga
Međutim, problem u pronalaženju radne snage jeste jedan od većih problema i pitanje je kako će uticati na potencijalnu konkurenciju Vincija u Srbiji.
Zaposlenost u Srbiji je na dosta visokom nivou, što će otežati posao potencijalnim poslodavcima. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, stopa nezaposlenosti iznosila je 10,1 odsto u prvom kvartalu ove godine.
Plate takođe imaju značajan uticaj pošto je prosečna neto zarada u Srbiji u aprilu iznosila 83.812 dinara, dok su plate u sortirnici aerodroma oko 60.000 dinara, kako je navedeno iz Ministarstva kada je objavljeno da će Vinci povećati plate u sezoni ne bi li primamili radnike.