Kompanija Vinci, koja upravlja Aerodromom "Nikola Tesla", neće više pružati usluge zemaljskog operatera u beogrdskoj vazdužnoj luci. Prema nezvaničnim informacijama, koncesionar će ubuduće ostvarivati prihode od aerodromskih taksi, poslovnog prostora i parkinga, dok će kompletan "ground handling", uključujući čekiranje karata, brigu o prtljagu putnika i točenje goriva, prepustiti britanskom Menziesu, jer više ne želi da se bavi tim poslom.
Razlog za ovakvu odluku bio je konstantan pritisak druge potpisinice koncesionog ugovora, države Srbije, koja je bila nezadovoljna ispunjavanjem uslova koncesije u delu koji se tiče servisiranja putnika i letos je uvela tri nova operatera. Nacionalni prevoznik Air Serbia, koji ima tržišno učešće od oko 50 odsto na aerodromu, već je u oktobru potpisao ugovor sa Britancima, tako da je Vinci praktično izbačen iz igre.
Očekuje se da će ova promena uticati na oko 1.000 radnika, što predstavlja dve trećine zaposlenih u kompaniji Belgrade Airport. Asocijacija nezavisnih sindikata Srbije izrazila je zabrinutost, tvrdeći da bi deo radnika angažovanih na čekiranju i utovaru prtljaga, možda mogao da ostane bez posla od druge polovine februara, kada bi trebalo da dođe do preuzimanja.
Opširnije
Beogradski aerodrom na začelju liste najboljih u svetu
Među prvih deset aerodroma čak četiri su iz Brazila i tri iz Japana.
08.12.2023
Aerodrom otvorio sezonu kvartalnih izveštaja, profit pao uprkos prometu
Iako je sam aerodrom tokom trećeg kvartala zabeležio rekordan promet od 2,6 miliona putnika, profit ne odražava takvo stanje.
28.10.2023
Novi partner Air Serbije postaje značajan regionalni igrač
Air Serbia ima 50 odsto putnika na beogradskom aerodromu, što znači da će Menzies biti značajan igrač na tržištu zemaljskih usluga.
04.10.2023
Saznajemo: Vinci više neće biti partner Air Serbiji na aerodromu
Menzies će pružati usluge zemaljskog opsluživanja putnicima Air Serbije na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu od februara 2024. godine.
03.10.2023
Saznajemo: Grci, Britanci i Mitrovićev Air Pink novi operateri aerodroma
Air Serbia ne pregovara ni sa kim o strateškom partnerstvu
28.07.2023
Inače, resorni ministar Goran Vesić je više puta tokom leta izrazio nezadovoljstvo radom francuskog koncesionara beogradskog aerodroma i jednom prilikom je rekao da to nezadovoljstvo deli i Air Serbia.
Tada je najavio da Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture priprema izveštaj o svemu što se događalo tokom leta na beogradskom aerodromu, koji će biti poslat Vladi Srbije. Šta je pisalo u tom izveštaju nije poznato, ali se svi sećamo da je često tokom turističke sezone obilazio aerodrom i kritikovao što koncesionar nije angžovao dovoljan broj radnika i što ih malo plaća.
Kada su uvedena tri nova operatera on je rekao da Vinci ostaje operater na aerodromu, ali će imati obavezu da omogući svim drugim operaterima da rade. To praktično znači da će svaka avio-kompanija moći da bira sa kim će sarađivati.
"Nećemo imati jednog dominantnog kao što je Vinci do sada bio. To takođe znači veće plate radnika. Da su plate na aerodromu veće, bolje bismo funkcionisali i imali bismo manje problema. Problema ima na svim aerodromima, ali boljom organizacijom na Aerodromu 'Nikola Tesla' mnoge stvari bi se rešile i na kraju bi putnici dobili bolju uslugu", rekao je tada Vesič za Bloomberg Adriju.
U kompaniji Belgrade airport za Bloomberg Adriju pak kažu da ne planiraju da sprovede masovna otpuštanja svojih zaposlenih na poslovima zemaljskog opsluživanja.
"Na dnevnom nivou sa kompanijom Menzies Aviation pregovaramo o prenošenju aktivnosti zemaljskog opsluživanja, imajući u vidu kompletan transfer svojih zaposlenih u ovoj delatnosti."
Obećavaju da će u ovom procesu pružiti punu podršku svojim zaposlenima, poštujući sve relevantne zakone, o čemu su predstavnici sindikata na aerodromu obavešteni.
Jovan Tanasilović, predsednik sindikata "Zajedno" Aerodroma "Nikola Tesla", kaže za Bloomberg Adriju da o transferu radnika trenutno pregovaraju Vinci, Menzies i Air Serbia, bez uplitanja sindikata i radnika.
"Dobili smo informaciju od našeg menadžmenta da se pregovara sa resornim ministarstvom da se ceo 'ground handling' prenese na drugu kompaniju, Menzies Aviation. To bi značilo da će nova kompanija preuzeti naših 1.000 zaposlenih. Tražimo da se obezbede otpremnine za one koji ne žele da pređu. Ukoliko bude prelaska, tražimo da radnici imaju najmanje iste uslove kao u Belgrade airportu", kaže Tanasilović. Podseća da se Vinci, kada ih je preuzeo od Beogradskog aerodroma, obavezao da će davati minimalno tolike plate kolike imaju i da dve godine nema promene ugovora na lošije i otkaza.
Suština je u tome da je polovina od tih radnika angažovana na određeno vreme, što znači da kompanija prema njima nema nikakve obaveze. Dok će stalno zaposleni biti sigurno preuzeti, ali se pregovara u kojoj formi.
"Poslovodstvo nas ne uključuje u pregovore, već nas samo informiše o tome šta se dešava. Vanci, prema informacijama koje imamo, više ne želi da se bavi 'ground handlingom'. To znači da će avio-kompanijama dati mogućnost da potpišu ugovore sa Menziesom, Gold airom ili Sky partnerom", kaže predsednik sindikata "Zajedno".
Drastična promena koncesionog ugovora
Informacija o gašenju delatnosti koncesionara trebalo je da bude javno saopštena građanima jer je to drastična promena koncesinog ugovora potpisanog 2018. godine, kaže Ranka Savić, predsednica Asocijacije nezavisnih sindikata Srbije za Bloomberg Adriju.
"Sve se odvija pod velom tajne. Sporna činjenica da ukoliko neki radnik, od 540 njih sa ugovorom na neodređeno, odbije da pređe ili ako ga novi poslodavac neće, dobija automatski otkaz bez mogućnosti da dobije otpremninu. Kod nas se prema radnicima ponašaju kao da su vreće i ne daju im mogućnost biranja: hoću ili neću. Na ovaj način, velika francuska kompanija će se osloboditi hiljadu radnika bez ijednog uloženog dinara, što je nazapamćeno", smatra Savić.
Menziesu će biti potrebno još više radnika i zapošljavaće nove, ali prema njenim rečima, neće uzeti svih 1.000 . Gotovo je sigurno da neće svi zadovoljiti kriterijume novog poslodavca koji ih je pre mesec dana pozivao na razgovore. Ukoliko zapošljava đuture, zašto ih poziva na razgovore, pita Savić i uverava da će neke selekcije svakako biti.
Ona kaže da su radnici, od kojih neki na ovim poslovima rade po tri decenije, nezadovoljni haotičnim stanjem na aerodromu i lošom organizacijom. U ponedeljak sindikati očekuju sastanak sa ministrom Vesićem.
Ana Marojević, rukovodilac Menziesa u Srbiji i Crnoj Gori, nije do pisanja teksta odgovorila na naše pitanje o broju radnika koji će im biti potrebni na beogradskom aerodromu i da li će preuzeti sve radnike Vincija.
Menzies Aviation globalno sarađuje sa poznatim avio-prevoznicima, uključujući Air Canada, Air China, Air France-KLM, American Airlines, Cathay Pacific, EasyJet, Emirates, Ethiopian, FlyDubai, Frontier Airlines, IAG, Jazeera, Qantas Group, Qatar Airways, Southwest, Turkish, United Airlines, WestJet i Wizz Air. Očekuje se da će neki od ovih partnera koristiti usluge Menziesa i na beogradskom aerodromu.
Njavljeno je da će se proširiti poslovanje na 300 lokacija do kraja 2024. ili početkom 2025. Najveći rivali kompanije su Swissport, Dubai’s Dnata, and Singapore’s SATS Ltd. Ima 35.000 usko specijalizovanih radnika. Godišnje opsluži više od 600.000 letova, 300 miliona putnika, dva miliona tona robe i 2,5 miliona tona goriva.
Direktor Menziesa, Philipp Joeinig, izjavio je nedavno za Bloomberg da kompanija planira širenje poslovanja u južnoj i istočnoj Evropi, Velikoj Britaniji, Latinskoj Americi i jugoistočnoj Aziji, što ukazuje na snažan fokus na svetskom tržištu.
(Ažurirano u prvom i drugom pasusu , kao i kroz ceo tekst)