Aerodrom "Nikola Tesla" Beograd prva je od velikih listiranih kompanija koja je objavila kvartalni izveštaj o poslovanju u trećem tromesečju, a rezultati nisu bili previše optimistični.
Iako je sam aerodrom tokom trećeg kvartala zabeležio promet od 2,6 miliona putnika, što je za 31 odsto više nego prošle godine i za 25 odsto više nego u 2019. godini, profit ne odražava takvo stanje.
Kako za redakciju Bloomberg Adrije objašnjava analitičar Ipopema Securitiesa Vladan Pavlović, radi se o tome što na berzi više nije listiran aerodrom već kompanija u vlasništvu države koja prima konceisonu naknadu.
Opširnije
Novi partner Air Serbije postaje značajan regionalni igrač
Air Serbia ima 50 odsto putnika na beogradskom aerodromu, što znači da će Menzies biti značajan igrač na tržištu zemaljskih usluga.
04.10.2023
Tender za novog operatera beogradskog aerodroma do kraja nedelje
Koncensionar Aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu, francuska kompanija Vinci, dobija konkurenciju.
04.07.2023
Ovako sada funkcioniše beogradski aerodrom
Hoćemo svetski aerodrom? Gužve će biti, veruju oni koji često obitavaju na aerodromima.
30.06.2023
Ona se samo formalno zove Aerodrom Beograd, dok su prave operacije aerodroma prebačene u BELGRADE AIRPORT d.o.o. Beograd, dodaje.
"Iz tog razloga, rezultati koji se objavljuju na berzi nikako se ne mogu povezati sa poslovanjem aerodroma (zabuna je vrlo česta) već je to samo pitanje dinamike isplate koncesiene naknade. Možete videti u bilansima da su prihodi klasifikovani kao 'ostali poslovni' i troškove koji se uglavnom svode na plate zaposlenih i amortizaciju", rekao je Pavlović u odgovorima na pitanja naše redakcije.
O poslovanju aerodroma više informacija doneće objava godišnjih rezultata pomenute kompanije koja nije na berzi već finansijske izveštaje dostavlja Agenciji za privredne registre (verovatno tek u drugom kvartalu 2024. godine).
Kako kaže Pavlović, zbog ovoga se ne mogu praviti projekcije poslovanja, makar ne na osnovu kvartalnih izveštaja. Može se formalno pratiti dinamika rasta broja putnika ili obima saobraćaja i na osnovu toga zaključivati eventualni godišnji ili kvartalni trend prihoda.
"Međutim, to nije dovoljno da bismo imali zaključak o troškovima, a oni se verovatno uvećavaju takođe zbog inflatornog okruženja. Lično ne vidim nikakv smisao u investiranju u ove akcije, osim ako se ne želi čekati kraj koncesionog perioda (2043. godina) nakon koga bi kompanija trebalo da ima mnogo veći broj putnika i obim saobraćaja, shodno podiguntim i modernizovanim kapacitetima, a to bi tada, pretpostavljam, značilo i povaratak isplata adekvatne dividende akcionarima", zaključuje analitičar.
Poslovni prihodi listirane kompanije su u trećem kvartalu iznosili oko 6,4 miliona evra, za oko 43 odsto više od istog perioda prethodne godine.
Poslovni rashodi su rasli za oko 10 odsto, i iznosili su oko 6,1 milion evra. Neto dobit je u trećem tromesečju pala za 23 odsto, i iznosila je 34,1 milion dinara (oko 291.000 evra). Od početka godine, akcije Aerodroma porasle su za oko 15 odsto, i u petak su koštale 1.800 dinara po deonici.
Sledeće nedelje rezultate objavljuju i ostale kompanije iz korpe najlikvidnijih akcija, poput Naftne industrije Srbije, Jedinstva iz Sevojna, i Metalca.