Inspekcija Direktorata za civilno vazduhoplovstvo je utvrdila da je koncesionar kriv za dramu koja se u nedelju uveče događala na beogradskom aerodromu. Pošto su putnici, koji su juče po podne dolazili iz Skoplja, upućeni na pogrešan izlaz i pomešani sa tranzitnim putnicima na Aerodromu "Nikola Tesla", što nije smelo da se dogodi, svi letovi su kasnili po nekoliko sati protekle noći, a 10 letova je potpuno otkazano.
Prema tvrdnjama upućenih, ovakav propust nikada ranije se nije dogodio i prosto je neverovatno da se uopšte dogodio. Svi putnici koji su se zatekli na aerodromu morali su da budu evakuisani i vraćeni na bezbednosnu proveru.
Putnici svih avio-kompanija, koje su posle 17 časova i tokom večeri trebale da polete iz Beograda, najpre su tri sata čekali u skučenom prostoru, bez vode, vazduha i bez bilo kakve informacije od aerodromskog osoblja šta se dogodilo. Potom su upućeni na izlaze, gde su proveli po još nekoliko sati, a tek posle 21 čas je uspostavljen avio-saobraćaj, s tim što je nekoliko letova otkazano.
Opširnije
Putnici držani tri sata na 'Tesli' zbog greške operatera
Granična policija je obustavila privremeno pasošku kontrolu kako bi se ispoštovali bezbednosni uslovi, saopštio je MUP.
21.01.2024
Vinci sa osam miliona putnika u 2023. ispunio cilj koncesije
Avio-kompanije su prošle godine sa Aerodroma "Nikola Tesla" obavile više od 83.300 letova.
17.01.2024
Vinci u novim problemima: Sankcije Direktorata zbog kašnjenja letova
Nema razloga za raskid koncesionog ugovora.
12.01.2024
Saznajemo: Vinci više neće opsluživati putnike na aerodromu u Beogradu
Dve trećine zaposlenih na aerodrmu radi na čekiranju i utovaru prtljaga
14.12.2023
Beogradski aerodrom na začelju liste najboljih u svetu
Među prvih deset aerodroma čak četiri su iz Brazila i tri iz Japana.
08.12.2023
Novi partner Air Serbije postaje značajan regionalni igrač
Air Serbia ima 50 odsto putnika na beogradskom aerodromu, što znači da će Menzies biti značajan igrač na tržištu zemaljskih usluga.
04.10.2023
Saznajemo: Vinci više neće biti partner Air Serbiji na aerodromu
Menzies će pružati usluge zemaljskog opsluživanja putnicima Air Serbije na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu od februara 2024. godine.
03.10.2023
"Oko 20 časova su nas pustili na gejt. Srećom, tu je bilo automata sa grickalicama, vodom i stolice, pa je bilo lakše i moglo je da se sedne. Ipak, to je značilo da još tri sata treba da čekamo da bi nas obavestili da nam je let otkazan. Potom je usledilo čekanje u još jednom velikom redu za zamenu karata. Tako da smo tek u ponoć napustili aerodromsku zgradu", kaže sagovornica Bloomberg Adrije koja je u 17 sati u nedelju trebalo da poleti za Zagreb i koja je vraćena iz autobusa koji je na pisti prevozio putnike od aerodromske zgrade do aviona.
Direktorat: Propust osoblja aerodroma
"Osoblje zemaljskog opsluživanja Aerodroma 'Nikola Tesla' napravilo je propust u nedelju i preduzećemo odgovarajuće mere prema operateru aerodroma i svim odgovornim osobama", saopštio je Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije povodom greške u obaveznom toku putnika na aerodromskom terminalu u nedelju.
Tokom današnjeg dana, nastaviće da utvrđuju koje okolnosti su dovele do ovoga. Kako najavljuju, u skladu sa Zakonom o vazdušnom saobraćaju, preduzeće odgovarajuće mere prema operateru aerodroma Belgrade Airport i svim odgovornim osobama.
"Inspektori su po hitnom postupku sproveli vanrednu kontrolu, tokom koje su uzete izjave od zaposlenih u Belgrade Airport, nakon čega je utvrđeno da je došlo do propusta osoblja zemaljskog opsluživanja", precizira Direktorat u saopštenju.
Vesić: Vinci odgovoran za kašnjenje
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je u ponedeljak da je operater Aerodroma "Nikola Tesla", francuska kompanija Vinci, odgovoran za jučerašnje probleme u radu.
Objasnio je da je do propusta došlo tako što je vozač autobusa odvezao putnike koji su doleteli iz Skoplja na pogrešan izlaz (gate) i oni su se pomešali sa putnicima koji su već prošli kontrolu i trebalo da krenu prema avionu, što je, napominje on, potpuno nedopustivo.
"Tačno je da se ljudske greške dešavaju, da se to ne dešava samo na beogradskom aerodromu, ali je činjenica da se njima veoma često dešavaju greške i da će morati mnogo više da porade na svojoj organizaciji jer moraju da poštuju putnike na beogradskom aerodromu onako kako poštuju i na aerodromima u Francuskoj. Sa njima sam mnogo puta razgovarao o tome i očekivao da su izvukli pouku iz toga i da će se bolje organizovati", rekao je resorni ministar.
Kritike na račun Vincija se množe
Vesić kaže da od operatera beogradskog aerodroma očekuje da uputi izvinjenje putnicima koji su čekali, i dodaje da će avio-kompanije koje su pretrpele štetu i otkazale ili odložile letove, imati mogućnost da naplate svoju štetu od operatera. Naglasio je da je u toku inspekcija Direktorata civilnog vazduhoplovstva Srbije na Aerodromu "Nikola Tesla", i da će javnost biti upoznata sa nalazima inspekcije nakon što ona bude završena.
"Francuska kompanija je dosad uložila više od 280 miliona evra u samu infrastrukturu na aerodromu i mi smo im na tome zahvalni, ali oni moraju mnogo toga da urade u svojoj organizaciji kako se ovakve stvari ne bi dešavale”, rekao je Vesić.
Ovo nije prvi put da resorni ministar kritikuje koncesionara, francuski Vinci, koji od 2018.godine upravlja beogradskim aerodromom.
Vinci ne navodi ko je u kompaniji odgovoran
U kompaniji Belgrade airport kažu da su odmah reagovali sa informacijama o dešavanju na terminalu, i redovno ažurirala komunikaciju u skladu sa razvojem situacije, uz izvinjenje zbog nastale greške u obaveznom toku putnika. Nisu odgovorili ko je u komaniji za ovo odgovoran.
"Nastavićemo da sarađujevmo sa nadležnim ministarstvom, regulatorom i davaocem koncesije u cilju određivanja i sprovođenja eventualnih korektivnih mera usled propusta koji je juče nastao, kako bi se situacije koje mogu da utiču na kašnjenje letova i potencijalno nezadovoljstvo putnika svele na minimum", kažu za Bloomberg Adriju u komaniji koja upravlja aerodromom.
Ako se pogleda jučerašnji red letenja može se videti da je sinoć otkazano 10 letova. Air Serbia za Zagreb, Dizeldorf, Frankfurt, Berlin, Ljubljanu i Budimpeštu, jer su aerodromi u Nemačkoj u večernjim satima bili zatvoreni, a sletanje u Zagreb i Ljubljanu nije bilo moguće zbog loših vremenskih uslova u kasnim večernjim satima. Potom, Wizz Air je otkazao let za Malme, Abu Dabi i Berlin, a Lufthansa za Minhen. Jedan let je kasnio 16 do 59 minuta, pet je kasnilo od jedan do dva sata, tri su kasnila dva do tri sata, a čak 18 letova je kasnilo više od tri sata (47,4 odsto letova). Tek jedan let je bio na vreme, što znači da je kasnilo je 97,4 odsto letova.
Najviše su kasnili letovi Air Serbije za Stokholm (5:54 sata), Krakov (5:48), Milano (5:40), Prag (5:28), Kopenhagen (5:29) Pariz (5:16), Bolonju (5:16), Beč (5:14 sati)... Ukupno čak 14 letova Air Serbije je kasnilo više od četiri sata. Ostale kompanije nisu imale kašnjenja duža od četiri sata. Letovi su nastavljeni sa kašnjenjima i posle ponoći, tako da je let za Skoplje kasnio oko četiri sata.
(Ažurirano izjavom Belgrade airporta)