Nastavlja se međunarodni salon avijacije u Parizu, a na njemu je jedna firma iz Vojvodine pokazala da će u budućnosti igrati značajnu ulogu u proizvodnji skoro svih motora komercijalne avijacije u trenutku kada se očekuje ogroman rast te industrije, kojoj će biti potrebni avioni nove generacije kako bi avio-kompanije odgovorile na sve jače zahteve za smanjenje ugljeničkog otiska.
Za Bloomberg Adriju je specijalno iz Pariza govorio je direktor Livnice preciznih odlivaka (LPO) Aleksandar Mišković pošto je njegova kompanija proširila svoj ugovor sa General Electricom i dobila novi posao vredan 72 miliona dolara.
LPO, specijalizovana za vakuumsko livenje preciznih odlivaka, osnovana je 1978. godine i nalazi se u industrijskoj zoni mesta Ada, a deo je izraelske kompanije Bet Shemesh Engines Limited (BSEL).
Opširnije
Air Serbiji stigao novi avion koji treba da ublaži udarac
Air Serbia je u nedelju optimizovala saobraćaj zbog manjka aviona.
21.06.2023
Airbus dobio rekordnu narudžbinu od najveće indijske avio-kompanije
Airbus SE je obezbedio sebi najveću porudžbinu aviona u istoriji vazduhoplovstva.
19.06.2023
Airbus predviđa nestašicu širokotrupnih aviona
Airbus je saopštio da će se tržište širokotrupnih aviona suočiti sa sličnim problemima kao segment uskotrupnih.
05.06.2023
Međunarodni salon avijacije u Parizu: šoping groznica i skuplji letovi
Jasno je da su posle nekoliko godina pauze lideri u avio-industriji rešeni da nadoknade propušteno, ali među njima ima i skeptika.
20.06.2023
- Kompanija Livnica preciznih odlivaka Ada potpisala je vredan ugovor sa General Electricom, možete li nam reći detalje ovog posla? Kolika je vrednost i na šta se odnosi?
BSEL grupacija potpisala je ugovor sa Avio GE (deo GE grupacije) u vrednosti od 72 miliona dolara, koji se u potpunosti odnosi na proizvodnju odlivaka u pogonima u Adi. Ugovor je potpisan na period od 10 godina, za odlivke NGV (2,3. i 4. stepen), za motor LEAP.
Razvoj proizvoda počinje već za nekoliko dana izborom proizvođača za potrebne alate, a potom kreće i definisanje proizvodnih procesa. Očekujemo da se puna proizvodnja dostigne u toku 2025. godine.
- Ovo je praktično nastavak saradnje sa General Electricom, koliko ta saradnju traje, na šta se odnosi i kako se razvija?
LPO već isporučuje slične odlivke za drugačiju verziju istog motora, namenjenu avionima Airbus i COMAC. Novi ugovor nas uvodi u verziju motora namenjenu za ugradnju u Boeingove avione.
Svakako da je avio-industrija specifična, ne samo po veoma visokim zahtevima kvaliteta nego i po veoma komplikovanim i teškim pregovorima sa svim velikim proizvođačima motora, koji su naša ciljna grupa.
Ovim ugovorom LPO je kompletirao svoj portfolio i sada pokrivamo skoro sve motore komercijalne avijacije.
- Da li ste na sajmu u Parizu imali još neke konkretne razgovore o potencijalnoj saradnji sa drugim kompanijama?
Imali smo kontakte uglavnom sa postojećim kupcima jer, kao što sam već pomenuo, nema puno novih motora u kojima već nisu ugrađeni naši proizvodi. Razgovori sa postojećim kupcima podrazumevaju priču o konkretnim proširenjima programa koje proizvodimo, nekim novim pozicijama i budućoj generaciji motora.
- Kako izgleda proizvodni program kompanije, koliko radite za domaće a koliko za inostrano tržište?
LPO radi samo za inostrano tržište, na domaćem tržištu ne postoje kupci naših odlivaka. U stvari, jedina realna mogućnost je uključivanje u odbrambenu industriju i to je tržište koje postaje interesantno za nas, ali nedostatak raspoloživih kapaciteta je veoma izražen u pomenutoj industriji.
- Kakvi su planovi kompanije u nekom kraćem i srednjem roku, da li planirate proširenje proizvodnje, nova zapošljavanja?
Investiranje se mora nastaviti jer ugovorne obaveze podrazumevaju da se i kompanija pripremi za povećanje proizvodnih kapaciteta. Svakako da to iziskuje i nova zapošljavanja, kako radnika u pogonu, tako i inženjerskog kadra.
- Koliki su godišnji prihodi kompanije i kakav je plan u tom smislu? Očekujete li značajan rast prihoda zbog najnovijeg ugovora za General Electricom?
Kriza izazvana kovidom nas je teško pogodila, ali smo uspeli da sačuvamo naše kadrove i na to smo svi jako ponosni. Sada je došlo vreme da se LPO vrati tamo gde je bio pre pandemije. Tačnije, mi smo sada već prešli rekordnu prodaju iz 2019. godine i u ovoj godini očekujemo ukupnu prodaju između 18 i 19 miliona dolara.
Novi ugovor nam donosi nove izazove, ali pre svega nas postavlja u potpuno novi položaj. LPO će veoma brzo, za dve-tri godine, isporučivati oko 40.000 odlivaka sličnih ovima za koje smo na ovogodišnjem Salonu avijacije u Parizu potpisali ugovor.
Prihodi će dostići oko 30 miliona dolara.
- Imate li i vi probleme u nabavci sirovina i delova?
Problemi su postali mnogo ozbiljniji u poslednje dve godine. Bilo da je u pitanju izazov da se na vreme obezbede neophodne sirovine, bilo da se reše problemi sa veoma izraženim povećanjem cena skoro svih inputa u proizvodnju. Mislim da smo svi mi, kao grupacije, prepoznali kompleksnost pomenutih problema i da se stanje sada polako stabilizuje. Biće potrebno još vremena i rada, ali je najvažnije da se problemi rešavaju.
- Da li na našem tržištu imate dovoljno potrebnih kadrova i kako obezbeđujete stručnjake i inženjere za rad u fabrici?
Mislim da je najveći uspeh naše kompanije činjenica da smo uspeli da postignemo ove rezultate oslanjajući se pre svega na kadrove iz lokala, na inženjere koje generiše Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada, sa kojim imamo zaista uspešnu saradnju godinama.
Danas, kod nas rade i tri inženjera iz inostranstva koji su nam doneli neophodno znanje i iskustvo, ali ponavljam, uporan rad na angažovanju i stručnoj internoj obuci mladih ljudi iz lokalne zajednice je naš recept za dalji rast.