Airbus je saopštio da će se tržište širokotrupnih aviona suočiti sa sličnim problemima kao segment uskotrupnih jer avio-kompanije brzo povećavaju zalihe dalekometnih aviona. Uz to, poremećaj u snabdevanju opreme, poput sedišta, smanjuje proizvodnju.
"Verovatno ćemo se suočiti s istom nestašicom snabdevanja kod širokotrupnih aviona kao i kod uskotrupnih", izjavio je Christian Scherer, glavni komercijalni direktor Airbusa, u intervjuu na godišnjoj skupštini IATA u Istanbulu u nedelju. "Tržište širokotrupnih aviona je vrlo, vrlo obećavajuće."
Evropski proizvođač aviona već je rasprodao sve svoje najprodavanije avione "A321neo" do 2029. godine, a Scherer je izjavio da će se kompanija usredsrediti da svoje skuplje modele širokotrupnih aviona nudi dokazanim partnerima umesto traganja za svakom prilikom koja se pojavi.
Opširnije
Avio-kompanije renoviraju prvu klasu i nude bogatima hotelske sobe na nebu
Dok bogati ponovo sve više putuju, avio-kompanije renoviraju prvu klasu i njihov luksuz dostiže novi nivo na nebu.
20.05.2023
Air Serbia leti za Maldive preko kod-šera sa Qatar Airwaysom
Air Serbia počela je da leti za Maldive, ali ne samostalno, svojim avionom, već kroz kod-šer ugovor sa Qatar Airwaysom.
30.05.2023
Ryanair najavio kraj ere veoma jeftinih avio-karata
Iz Ryanaira kažu da su cene karata za leto deset odsto skuplje nego pre pandemije.
22.05.2023
To što imate karte Air Serbije ne znači da će i avion biti njihov
Putnike će ovog leta često sačekivati avioni sa brendingom avio-kompanije od koje nisu kupili karte.
23.05.2023
Širokotrupni avioni generalno su složeniji za proizvodnju jer imaju složenije unutrašnjosti, poput luksuznih sedišta u biznis klasi i fleksibilnih rasporeda elemenata poput kuhinja. To znači da se svi poremećaji u snabdevanju delovima mogu brzo osetiti.
Airbus je već najavio povećanje proizvodnje za svoj model A350 na šest mesečno kako bi pomogao ublažavanju ograničenja, a želi da tu stopu poveća na devet mesečno do kraja 2025. godine. Stariji model "A330neo" će dostići četiri jedinice mesečno do 2024. godine. To se upoređuje s ciljanim mesečnim planom proizvodnje od 75 uskotrupnih aviona grupe A320.
Avio-kompanije koje žele da iskoriste porast broja putovanja žure s kupovinom aviona iz straha da će biti stavljene na kraj reda. Airbus je bio sporiji nego što se očekivalo u isporuci aviona zbog problema s snabdevanjem i bio je prisiljen dva puta prošle godine da smanji cilj isporuke. U 2023. Airbus planira da isporuči 720 aviona, uglavnom iz grupe A320.
Što se tiče manjeg A220, Scherer je izjavio da kompanija razmatra opcije motora. Trenutno avion dolazi isključivo s pogonskim sklopom Pratt & Whitney GTF, koji je imao problema s pouzdanošću. Iako je Scherer izjavio da Airbus neće najaviti produženu verziju aviona - nazvanu A220-500 - na Paris Air Showu za nekoliko nedelja, proučava opcije za tu varijantu, uključujući snažnije motore.
Veća A320 grupa kompanije Airbus dolazi sa izborom motora: ili verzijom modela GTF ili modelom LEAP, koji je proizvod zajedničkog poduhvata kompanija General Electric Co. i Safran SA.