Ryanair Holdings očekuje da će velika potražnja na vrhuncu letnje sezone povećati broj putnika za deset odsto, a kako se putnici vraćaju letenju nakon pandemije, avio-kompanije očekuje i "skroman" međugodišnji rast dobiti u nadolazećoj godini.
Niskotarifni prevoznik sa sedištem u Dablinu saopštio je da je imao dobit nakon oporezivanja od 1,43 milijarde evra za fiskalnu godinu koja se završila 31. marta, a godinu ranije poslovao je s gubitkom od 355 miliona evra. Iz Ryanaira očekuju milijardu evra viši trošak za gorivo u tekućoj fiskalnoj godini, ali tvrde da će veći prihod nadoknaditi taj skok cene.
"Na osnovu onoga što vidimo, verujemo da ćemo ostvariti dovoljno profita da pokrijemo povećani račun za gorivo, a ostvarićemo i skroman rast", rekao je finansijski direktor Neil Sorahan u intervjuu.
Opširnije
Ryanair naručio avione ’737 max 10’ od Boeinga za 40 milijardi dolara
Vrednost ugovora se odnosi na potencijalnu kupovinu 300 aviona.
09.05.2023
O’Leary: Ljudi imaju novca i žele da ga troše na putovanja
I dalje je pristupačnije leteti u Evropi, ali nema sumnje da cene letenja rastu kako se približavamo letu 2023. godine.
22.04.2023
Air Serbia poletela za Čikago posle 30 godina
Air Serbia od početka godine ostvarila profit od devet miliona evra.
17.05.2023
Avioni su političko sredstvo i Rusija to oseća
Ruska civilna građanska flota dovedena je u kritično stanje novim sankcijama, piše Aleksandar Đokić.
14.05.2023
Qatar Airways u Air Serbiji bi zaista bio veliko iznenađenje
Air Serbiji bi dublja saradnja sa Qatar Airwaysom odgovarala, veruju stručnjaci iz industrije.
09.05.2023
Ryanair je među onima koji su se najbrže oporavili od pandemije virusa korona, a profitirao je od putnika s ograničenim budžetom u potrazi za povoljnim odmorom na suncu. Tokom ovog meseca irski avio-prevoznik je naručio čak 300 aviona "boeing 737 max" jer namerava da osvoji 30 odsto evropskog tržišta putovanja avionom do 2034. godine.
Postizanje cilja
Prognoze za poslovanje avio-prevoznika za tekuću finansijsku godinu ulivaju poverenje, napisao je analitičar Bernsteina Alex Irving u belešci klijentima. "S obzirom na to da će neto gotovinski bilans i gotovina iz poslovanja, prema našem mišljenju, verovatno pokriti kapitalna ulaganja, očekujemo da će uslediti povraćaj ulaganja - iako još nema vesti o tome", rekao je Irving.
Ryanairova gotovinska pozicija iznosila je 4,7 milijardi evra na kraju fiskalne godine, a kompanija je rekla da planira da zadrži "uglavnom nepromenjenu" neto poziciju gotovine i duga.
Finansijski direktor rekao je kako je uveren da će kompanija ove godine postići cilj od 185 miliona putnika, čak i nakon što je Ryanair u izjavi upozorio da bi broj mogao da bude malo manji zbog kašnjenja u Boeingu, jedinom dobavljaču njegovih aviona. Avio-prevoznik prevezao je 168,6 miliona putnika u fiskalnoj godini koja se upravo završila, što je skok od 74 odsto.
"Kako se stvari razvijaju, dostići ćemo broj putnika, ali kao i uvek, imaćemo pune avione i pasivne prinose", rekao je Sorahan.
Iz Ryanaira kažu da su cene karata za leto više nego prošle godine - deset odsto su skuplje nego pre pandemije. Sorahan je rekao da su pomoćni prihodi od usluga kao što su prioritetno ukrcavanje i hrana tokom leta "vrlo veliki", i povećali su se na 23 evra po putniku sa 19 evra od pre pandemije virusa korona.
Boeingovi kvarovi
Ryanair je najveći Boeingov kupac u Evropi, bazira celu flotu aviona za kratke relacije na modelu 737. Izvršni direktor Michael O'Leary kritikovao je kašnjenja u isporukama aviona dok se Boeing bori s proizvodnim problemima.
Zatvaranje nekih evropskih avio-kompanija i smanjenje broja letova u vreme pandemije otvorilo je prostor Ryanairu. Sorahan je to objasnio porastom broja letova u Italiji, gde je Alitaliju nasledio manji avio-prevoznik ITA i rastom u Grčkoj i drugim sunčanim destinacijama u Evropi za kojima raste potražnja ovog leta.
Dugoročno, Sorahan očekuje rast prevoznika u Nemačkoj, Maroku i Skandinaviji.