Od početka septembra u celoj Evropi oseća se olakšanje u vezi sa situacijom u avio-industriji posle pomame za avionima usled godišnjih odmora uprkos padu kupovne moći zbog uporne inflacije na celom kontinentu.
U prvih 12 dana septembra ove godine broj letova iznosio je 93 odsto nivoa iz 2019. godine, pokazuju podaci Eurocontrola. Posle tog saopštenja oglasila se i Air Serbia, koja je saopštila da je u petak, 15. septembra 2023. godine, prvi put u svojoj istoriji, u redovnom i čarter saobraćaju prevezla više od tri miliona putnika u toku jedne godine.
Stoga, nacionalni avio-prevoznik je već u septembru nadmašio najbolji godišnji rezultat u broju prevezenih putnika zabeležen u do sada rekordnoj pretpandemijskoj 2019. godini za sedam odsto. Pored toga, iz kompanije očekuju da će do kraja godine prevesti 3,5 miliona putnika.
Opširnije
Ograničenja cena avio-karata u Italiji su nelegalna, kaže CEO Ryanaira
Ryanair i ITA Airways drže 53 odsto tržišta u avio-industriji u Italiji.
12.09.2023
Posle cepkanja, Air Serbia bi opet da se sastavi
Air Serbia želi da popravlja avione u Beogradu a Turkish Airlines još razmišlja o saradnji.
12.09.2023
Air Serbia već prevezla putnika koliko u celoj 2022.
Očekuje se da će rekord is 2019. biti oboren prve nedelje septembra.
31.08.2023
Boeing ima sve više keša jer ubrzava dostave aviona
Kao znak da se proizvodnja njihovih aviona stabilizuje nakon godina turbulencije, Boeing je saopštio da počinje da povećava proizvodnju modela 737 na 38 aviona mesečno.
26.07.2023
Saznajemo: Grci, Britanci i Mitrovićev Air Pink novi operateri aerodroma
Air Serbia ne pregovara ni sa kim o strateškom partnerstvu
28.07.2023
Kašnjenja u regionu
U odnosu na isti period 2022. popravila se situacija u vezi tačnosti odlazaka i dolazaka te je 71 odsto letova stiglo na vreme, a 64 odsto letova je krenulo na vreme. Ipak, taj rezultat je 6,5 procentnih poena, tj. 7,6 procentnih poena ispod nivoa iz 2019. godine, navode iz Eurocontrola.
U regionu su prema podacima 15. septembra najveća kašnjenja u odlasku zabeležena na aerodromu u Atini, gde je prosečno kašnjenje bilo 38 minuta. S druge strane, u dolascima najviše su kasnili avioni koji su pristizali na najveći aerodrom bugarskog glavnog grada Sofije. Prosečan odlazak sa Aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu kasnio je 24 minuta, dok su dolasci kasnili samo pet minuta u proseku.
Avio-kompanije iz Evrope izvestile su da im se saobraćaj znatno povećao u avgustu uprkos smetnjama, ali pravi test tražnje dolazi upravo s krajem vrhunca letnje sezone, navodi analitičar industrije iz Bloomberg Intelligencea Conroy Gaynor.
"Istovremeno, cene će biti pod uticajem prošlogodišnjeg rasta inflacije, a može ih poremetiti i rast tržišnog udela Ryanaira i Wizzaira", naveo je Gaynor.
Prema podacima Bloomberga, najveći broj putnika u Evropi u avgustu imao je Ryanair, dok se iza njega nalazi Wizzair.
Akcije budžetskih avio-kompanija dobro se drže od početka godine. Cene akcija Ryanaira porasle su za više od 36 odsto u tom periodu, easyJet je dobio 37,25 odsto, a Wizzair 8,37 odsto.