Posle prihvatanja trenda autsorsinga prethodnih deset godina, Air Serbia je spremna da vrati deo operacija u svoje ruke posle nekoliko teških godina u avijaciji i ozbiljnim problemima u lancima snabdevanja koji su razljutili mnoge putnike.
"Pre pandemije, autsorsing je bio normalan u industriji. To je bio deo transformacije", rekao je izvršni direktor kompanije Air Serbia Jiri Marek za poljski portal Rynek Lotniczy. "Avio-kompanije su tada odustajale od delova poslovanja kao što su ketering, nošenje prtljaga i popravka aviona", rekao je on i dodao da je srpski nacionalni avio-prevoznik sada razmišlja da delove poslovanja kojih se odrekao vrati u svoje ruke.
Tokom leta, Air Serbia se posebno mučila sa prtljagom svojih putnika pošto je Aerodrom "Nikola Tesla" imao premalo radnika za letnju sezonu u kojoj se avio-prevoznik dostigao novi rekord u broju putnika. Slično, zbog sporog rada na pripremama novih aviona poput popravki ili farbanja (MRO), u jednom trenutku, Air Serbiji je zafalilio aviona.
Opširnije
Air Serbia muči muku sa avionima, Turkish Airlines može biti spas
Turkish razmatra da li će novi MRO centar otvoriti u Srbiji, Kazahstanu ili Indoneziji,
20.06.2023
Air Serbia i Turkish Airlines povećavaju broj letova iz Beograda za Istanbul
Prema dogovoru kompanija, umesto 10 puta nedeljno, između Beograda i Istanbula biće 17 letova od ove zime.
27.10.2022
Air Serbia će dugoročno popravljati avione u Češkoj
Češka kompanija kaže da ima dovoljno delova za avione uprkos problemima u lancu snabdevanja.
17.07.2023
Situacija sa prtljagom donekle se stabilizovala od kada je dozvoljeno i drugim operaterima da rade na aerodromu, a Air Serbia obezbedila da dugoročno deo popravki aviona vrši u Češkoj.
Izvršni direktor kompanije Air Serbia potvrdio je i da razmišlja o zajedničkom poduhvatu kako bi se na aerodromu u Beogradu opremio hangar za servisiranje aviona. Pored toga, iz kompanije najavljuju da će potencijalno i ketering, kargo i servise u vezi sa prtljagom sami obavljati.
Kako je Bloomberg Adria ranije pisala, Turkish Technic bi mogao da uloži novac u centar za popravku aviona u Srbiji - doduše, za tu investiciju se trenutno takmičimo sa Indonezijom i Kazahstanom.
"Turkish Technic je jedna od najvećih MRO kompanija na svetu kada su uzmu u obzir njene mogućnosti i veličine hangara", rekao je u ekskluzivnom intervjuu za Bloomberg Adria BiH Harun Basturk, viši potpredsednik za prodaju u Evropi iz Turkish Airlinesa.
Međutim, ostaje otvoreno pitanje da li je Air Serbiji Turkish Airlines jedini potencijalni partner za takvu saradnju pošto je Basturk rekao da je u okviru dugoročne strategije te kompanije da u kratkom roku poveća kapacitet za MRO istanbulskog aerodroma i tako pomogne u servisiranju aviona Turkish Airlinesa.
Iz Air Serbije nisu odgovorili na upit Bloomberg Adrije u vezi sa ovim koji je poslat u toku radnog vremena do objave teksta.
"Pored toga, Turkish planira veliko globalno širenje te razmišlja o nekoliko potencijalnih lokacija u Evropi, i na Bliskom istoku, uključujući ali ne ograničeno samo na Srbiju", rekao je Basturk. "Važno je napomenuti da se trenutno rade studije o izvodljivosti u vezi nekoliko prilika, ali nema još uvek konačne odluke", napomenuo je on. (Ceo intervju Haruna Basturka za Bloomberg Adrija BiH čitajte ovde.)