Nacionalni avio-prevoznik Srbije, kompanija Air Serbia, od sada će sve popravke točkova i kočnica na svojoj floti obavljati u Češkoj, što je deo poteza kompanije da osigura bržu popravku aviona kada se cela industrija muči sa lancem snabdevanja, i to u trenutku kada Air Serbia nema najbolje odnose sa svojim bivšim ogrankom, JAT Tehnikom.
Iz Czech Airlines Technicsa, podružnice praškog aerodroma, objavili su da su potpisali dugoročan ugovor sa kompanijom Air Serbia za popravku točkova i kočnica na modelima aviona A330, A320, A319 i ATR.
Popravke će se obavljati na aerodromu "Vaclav Havel" u Pragu, a sa aerodroma u glavnom gradu Češke nisu odgovorili na pitanje Bloomberg Adrije o vrednosti ugovora, za koji kažu da je poslovna tajna.
Opširnije
Tender za novog operatera beogradskog aerodroma do kraja nedelje
Koncensionar Aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu, francuska kompanija Vinci, dobija konkurenciju.
04.07.2023
Ovo je 10 razloga zašto je došlo do kolapsa u srpskoj avijaciji
Manjak aviona, manjak radne snage, klimatske promene i brz oporavak od pandemije deo su uzroka.
29.06.2023
Vlada zaoštrila retoriku, zahteva hitno zapošljavanje od Vincija
Sa velikim rastom dolaze i veliki izazovi, smatraju ljudi iz struke.
23.06.2023
Air Serbiji stigao novi avion koji treba da ublaži udarac
Air Serbia je u nedelju optimizovala saobraćaj zbog manjka aviona.
21.06.2023
Šta da radite kada vam otkažu let?
Posle obaveštenja o otkazivanju leta Napulj - Beograd u roku od sat usledio je imejl sa alternativnom rutom povratka preko Rima istog dana kada je bio planiran let.
20.06.2023
"Do sada smo imali sporadičnu saradnju, a sada ćemo popravljati točkove i kočnice za celu flotu Air Serbije", rekao je Michal Prochazka, portparol Czech Airlines Technicsa.
Air Serbia i Czech Airlines Technics počele su saradnju još pre pandemije, ali su od 2020. godine intenzivirale saradnju u popravci točkova i kočnica, navodi Prochazka.
Nacionalni avio-prevoznik se već mesec dana bori sa kašnjenjima zbog niza problema u avijaciji, a jedan od njih bio je kašnjenje aviona koji su stizali u flotu za letnju sezonu. Stručnjaci kažu da popravke i tehnička priprema aviona traju znatno duže u poslednje vreme zbog velikog nedostatka delova i manjka mehaničara na tržištu.
Air Serbia dodatno je opterećena činjenicom da joj je umanjena mogućnost da brzo popravlja avione u Beogradu jer se JAT Tehnika od početka godine okrenula ka prenameni putničkih aviona za kargo.
Stoga, nacionalni avio-prevoznik bio je primoran više puta da šalje avione na popravku i servis u inostranstvo, a osim češke kompanije, Air Serbia u velikoj meri sarađuje i sa Turkish Technicom, kompanijom za održavanje aviona koja je u vlasništvu Turkish Airlinesa. Bloomberg Adria ranije je izvestila i da Turkish Airlines upravo zbog teške situacije na tržištu održavanja aviona (kao i svoje velike ekspanzije) razmišlja o otvaranju centra za održavanje aviona u Srbiji.
"Zasigurno da tržište avijacije i proizvođača originalnih komponenti ne može potpuno da zadovolji tražnju posle kovida 19", napominje Prochazka. "Međutim, mi smo dobro pripremljeni za ugovor sa Air Serbijom i materijal je unapred kupljen i konstantno se nabavlja tako da u ovom slučaju nema tog problema", dodaje on.
Hangar "F" na aerodromu "Vaclav Havel" u Pragu može odjednom na primi do šest aviona iz Boeingove porodice 737 ili Airbusove porodice A320.