Air Serbia od 11. januara sledeće godine uvodi treću redovnu avionsku liniju između Srbije i Kine, do Šangaja. Ovaj grad je označen kao jedna od najpoželjnijih destinacija budući da u Srbiju zbog bezviznog režima dolazi sve veći broj turista iz Kine, a zahvaljujući sporazumu o slobodnoj trgovini, ova dalekoistočna zemlja postaje sve popularnije odredište za poslovni svet iz Srbije.
"Pre samo devet dana, u ponedeljak, 30. septembra, uspostavili smo redovnu avio-liniju između Beograda i Guangdžoua. To je naša druga destinacija u Kini, pored Tjenđina, do kog letimo od 9. decembra 2022. godine. Uvođenjem direktnih letova do Šangaja, 11. januara 2025. godine, uz bezvizni režim i nedavno potpisani sporazum o slobodnoj trgovini, doprinosimo daljem jačanju ekonomskih, poslovnih, turističkih i kulturnih veza Srbije i Kine", kazao je generalni direktor Air Serbia Jirži Marek.
Šangaj je jedna od najpopularnijih destinacija za letove iz Beograda. Međunarodni aerodrom Šangaj Pudong na koji će sletati i sa koga će poletati avioni Air Serbije, smešten je oko 30 kilometara istočno od centra Šangaja. Aerodrom se prostire na 40 kvadratnih kilometara duž obale u istočnom Pudongu i glavno je vazdušno čvorište istočne Azije, a samo tokom 2023. godine opslužio je više od 54 miliona putnika.
Opširnije
Air Serbia noćas prvi put leti za Guangdžou u Kini, čeka se linija za Šangaj
Air Serbia uspostavlja direktne letove između Beograda i Guangdžoua, dve godine otkako je pokrenula letove za Tjenđin.
29.09.2024
Air Serbia prevezla dva miliona putnika od početka godine
Od početka godine Air Serbia je obavila 22.155 letova, što je za 1.713 letova više nego 2023. godine.
08.07.2024
Air Serbia - borba za broj jedan regionalnog avio-prevoznika
Air Serbia je nacionalna avio-kompanija Republike Srbije, naslednica prve nacionalne kompanije Aeroput, osnovane u Beogradu 1927. godine.
23.06.2024
Air Serbia dobila dozvole - letovi za Šangaj i Guangdžou na jesen
Šangaj je jedna od generalno najpopularnijih destinacija iz Beograda za koju Air Serbia nema direktnu vezu, kao i da je Beograd iz Šangaja peta najtraženija destinacija iz Evrope
23.05.2024
Air Serbia ostvarila rekordan profit od 40,5 miliona evra
"Radićemo na daljoj stabilizaciji saobraćaja, produbljivanju mreže i unapređivanju usluga koje se pružaju putnicima“, rekao je Jiri Marek, generalni direktor Air Serbije.
18.03.2024
Kao što je Bloomberg Adria već pisala, prema podacima još iz vremena pre pandemije, koje je objavio portal Ex-Yu aviation, Šangaj je jedna od generalno najpopularnijih destinacija iz Beograda za koju Air Serbia nema direktnu vezu, kao i da je Beograd iz Šangaja peta najtraženija destinacija iz Evrope. Sa Kinom je, kao i sa Turskom, saradnja zasnovana na bilateralnim sporazumima, što praktično znači da ne može svako da leti gde hoće kao u Evropi.
Kineski Hainan Airlines uveo je direktne letove između Beograda i Pekinga, tako da Air Serbia neće leteti za Peking, jer je to deo dogovora i mora da bude ispoštovan reciprocitet.
Dugolinijska flota Air Serbije bogatija je za još jedan širokotrupni avion "airbus A 330-200", koji je stigao prethodnog vikenda. Srbija zasada ima tri ovakva modela aviona koji lete za kineske gradove. Flota ovog avio-prevoznika sada ima ukupno 26 aviona, a uskoro bi trebalo da stigne još jedan avion "embraer E195". Kompanija je od osnivanja prevezla trideset miliona putnika, a avioni lete na 85 destinacija u svetu.
Avioni Air Serbije odnedavno lete za Guangdžou, koji je jedan od najvećih gradova i najvažnijih trgovačkih centara u Kini. Let od Beograda do Guangdžoua traje oko 10 časova i 20 minuta. Podsetimo, let za Tjenđin koji je uveden 2022. godine bio je prvi let za Kinu iz Srbije posle dve decenije. Tjenđin je udaljen od Pekinga 130 kilometara, nalazi se na severu Velikog kineskog kanala i predstavlja najvažniji proizvodni centar i glavnu luku severne Kine, odakle se snabdeva prestonica Kine.
Uvođenje još jednog direktnog let za Kinu je u duhu jačanja ekonomskih odnosa, a njih dodatno osnažuju i one turističke, jer je broj kineskih gostiju koji dolaze u Srbiju u porastu.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku o stranim turistima, u julu 2024. kineski gosti su bili na četvrtom mestu po broju dolazaka u Srbiju (15.962), što se održalo i u avgustu. Takođe, i na godišnjem nivou, primetan je rast kineskih turista.
Pored rasta turista, porasla je i robna razmena sa ovom azijskom zemljom, a podaci pokazuju da je prošle godine izvoz Srbije iznosio 1,24 milijarde dolara, a uvoz 4,87 milijardi.