Air Serbia je u 2023. godini, prema preliminarnim rezultatima, ostvarila rekordni profit od 40,5 miliona evra, zahvaljujući uvođenju više od 20 novih destinacija, rastu ukupnog broja letova i prevezenih putnika, kao i efikasnom poslovanju, saopštila je ta kompanija.
Posebno naglašavaju da su imali dvostruko veći profit u poređenju sa prethodnom godinom, oba puta državnih subvencija. Prema preliminarnim rezultatima, zabeležila je prihod od 627,9 miliona evra, premašivši pola milijarde evra prihoda prvi put od 2013. godine, od kada kompanija posluje pod sadašnjim imenom.
Uvećali su prošle godine mrežu za 23 nove destinacije i u jednom trenutku leteli na ukupno 87 ruta do 34 zemlje širom Evrope, Severne Amerike, Azije i Afrike, navedeno je u saopštenju Air Serbije.
Opširnije
Saznajemo: Air Serbia poleće za Šangaj već ove godine
Kineski Hainan Airlines već leti za Peking
26.02.2024
Januar doneo najbolji rezultat Air Serbiji u protekloj deceniji
Posle uspešne 2023, srpski nacionalni avio-prevoznik Air Serbia pohvalio se da nastavlja da beleži rast broj putnika i u ovoj godini.
04.02.2024
Air Serbia i Etihad ponovo sklapaju partnerstvo, ovog puta kod-šer
Zahvaljujući novom ugovoru, putnicima obe kompanije biće omogućena jednostavnija putovanja u okviru mreža nacionalnih avio-prevoznika Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, saopštila je Air Serbia
31.01.2024
Air Serbia prevezla više od četiri miliona putnika u 2023.
Ministar finansija očekuje da Air Serbia ostvari profit od 35 miliona evra u 2023. godini.
15.01.2024
Air Serbia pogurala beogradski aerodrom do sedam miliona putnika
Beogradski aerodrom među onima sa najvećim rastom broja putnika u Evropi.
28.11.2023
Država postala apsolutni vlasnik Air Serbije
Ministar finansija, koji je saopštio ovu vest, nije rekao na koji način je preuzimanje izvršeno
13.11.2023
U redovnom i čarter saobraćaju prevezli su ukupno 4,19 miliona putnika, što je treći najbolji rezultat u istoriji kompanije dugoj skoro 97 godina. Udeo transfernih putnika porastao je na 40 odsto, sa 35 odsto u 2022. godini.
"Intenzivni rast u 2022. i 2023. godini bio je neminovan da bismo odgovorili na povećanu tražnju i postigli kritičnu masu i tržišno prisustvo koje nam je neophodno za dalji razvoj poslovanja, u skladu sa našom strategijom. Sada, kada smo u jubilarnoj desetoj godini od pokretanja Air Serbia dostigli pomenutu kritičnu masu, radićemo na daljoj stabilizaciji saobraćaja, produbljivanju mreže i unapređivanju usluga koje se pružaju putnicima“, rekao je Jiri Marek, generalni direktor Air Serbije.
U međuvremenu, Etihad se krajem prošle godine povukao iz Air Serbije. Najpre je imao 49 odsto udela u zajedničkoj kompaniji. Država je za vreme pandemije virusa korona dokapitalizovala ovu kompaniju dva puta, najpre 2020, a potom 2022. godine, tako da je postala vlasnik 83,58 odsto te avio-kompanije. Partner iz Ujedinjenih Arapskih Emirata se povukao zbog sopstvenih poslovnih odluka, kako je obrazložio, mada u poslednjih pet godina nije aktivno učestvovao u radu kompanije.
Air Serbia je raskinula partnerstvo sa Vincijem kada je reč o zemaljskom opsluživanju, odnosno usluzi čekiranja i brige o prtljagu. Te poslove je od 5. marta 2024. godine od kompanije Belgrade airport preuzeo britanski Menzies Aviation,"od kojeg se očekuje snažna podrška ambicioznim planovima daljeg rasta Air Serbije, posebno po pitanju redovnosti saobraćaja i upravljanja prtljagom putnika".
Kao što je Bloomberg Adria već pisala , Aerodrom "Nikola Tesla" dobio je prošlog leta tri nova operatera: britanski Menzies Aviation, grčki Goldair Handling i srpski Air Pink (kome je u međuvremenu oduzeta licenca) zbog toga što Belgrade airport tokom turističke sezone nije angažovao dovoljan broj radnika, pa su kasnili letovi i gubio se prtljag.
"U narednim nedeljama i mesecima, planirano je proširivanje flote Air Serbije, pre svega kada je reč o regionalnim avionima ATR 72-600, ali i novim avionima za dugolinijski saobraćaj erbas A330-200, koji bi trebalo da doprinesu jačanju tog vida saobraćaja i daljoj ekspanziji", najavljuju u Air Serbia.
Siniša Mali, ministar finansija je na Kopaonik biznis forumu, najavio da je u toku nabavka dva nova širokotrupna aviona za Air Serbiju, od kojih će jedan stići u julu, a drugi u septembru.
"Otvaramo odmah linije za Guangdžou i Šangaj. Imamo tri linije za Kinu, imamo dve linije za SAD, pri čemu razmatramo još jednu, a to je za Majami", rekao je Mali.
Istakao je da nacionalna avio-kompanija jedne male Srbije leti i na istok i na zapad. Ministar Mali je dodao da je cilj da se otvore nova tržišta i da je zato potpisan i sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom.
Air Serbia u saopštenju navodi da je tokom inicijalnog šestogodišnjeg perioda transformacije 2013 - 2018. godine, kompletno obnovljena flota, proširena mreža destinacija, uspostavljeni su novi efikasni procesi i implementirani savremeni sistemi.
"Od 2019. godine, u kojoj su zahvaljujući postavljenim dobrim osnovama postignuti rekordni rezultati, počinje period rasta, koji je privremeno prekinut pandemijom korona virusa. Od 2021. godine počinje period oporavka, da bi se kompanija tokom 2022. vratila na rekordne rezultate i snažnom ekspanzijom u 2023. godini otvorila prostor za nastavak rasta u predstojećim godinama", navodi Air Serbia.
Ipak, ovaj uspeh je bio potpomognut državnim subvencijama. Fiskalni savet je svojevremeno analizirao poslovanje ovog preduzeća od 2015. do 2019. i uočili su da je Air Serbia iskazivala prosečnu godišnju dobit pre oporezivanja od oko jedne milijarde dinara. Međutim, ostvareni (bruto) dobitak, zapravo, bio je posledica pozamašnih isplata državne pomoći (reda veličine od 2,5 milijardi do šest milijardi dinara) koje su najvećim delom izdvajane za otplatu starih dugova JAT-a, a koje se u bilansu uspeha ovog preduzeća računovodstveno beleže kao stavka poslovnih prihoda.
Posle izbijanja pandemije kovida i obustavljanja avio-saobraćaja, država je u dva navrata dokapitalizovala Air Serbiju, najpre u decembru 2020. sa 11,5 milijardi dinara, a onda i u jesen 2022. kada je uplatila 1,8 milijardi, a u međuvremenu je urađeno restrukturiranje preduzeća.