Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da će država danas završiti svu neophodnu papirologiju i preuzeti preostali udeo u Air Serbiji od Etihad Airwaysa.
"Air Serbia je najveća avio-kompanija u regionu. Od kompanije koja je bila u bankrotu napravili smo lidera koji sada leti na četiri kontinenta, u velikom broju zemalja i postali smo primer na koji način, kroz jednu avio-kompaniju koja je uspešna, možete dalje da doprinesete ekonomskom razvoju vaše zemlje", rekao je Mali novinarima, prenosi agencija Beta.
Dodao je da će država posvetiti punu pažnju daljem razvoju Air Serbije i naveo da sledi nabavka velikih aviona, otvaranje novih destinacija.
Opširnije
Air Serbia od početka godine prevezla tri miliona putnika
Ovog meseca se navršava decenija poslovanja Air Serbije.
04.10.2023
Novi partner Air Serbije postaje značajan regionalni igrač
Air Serbia ima 50 odsto putnika na beogradskom aerodromu, što znači da će Menzies biti značajan igrač na tržištu zemaljskih usluga.
04.10.2023
Saznajemo: Vinci više neće biti partner Air Serbiji na aerodromu
Menzies će pružati usluge zemaljskog opsluživanja putnicima Air Serbije na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu od februara 2024. godine.
03.10.2023
Air Serbia vraća državi 20 miliona evra zbog dokapitalizacije
Država dokapitalizovala kompaniju za vreme kovida sa 115,47 miliona evra.
10.08.2023
Qatar Airways u Air Serbiji bi zaista bio veliko iznenađenje
Air Serbiji bi dublja saradnja sa Qatar Airwaysom odgovarala, veruju stručnjaci iz industrije.
09.05.2023
Qatar Airways neće investirati u Air Serbiju, kaže izvršni direktor
Qatar Airways Group ne planira da investira u Air Serbiju, poručio je njihov izvršni direktor Akbar Al Baker.
02.05.2023
"Želim da zahvalim ljudima iz Etihada, koji su od 2013. naši partneri i suvlasnici Air Serbije. Oni iz Air Serbije izlaze zbog njihovih poslovnih odluka, a na nama je da razvijamo našu kompaniju", rekao je Mali.
Ministar finansija nije rekao na koji način je preuzimanje izvršeno. Da li je je Etihad prepustio vlasnički udeo Vladi Srbije ili je isplaćen i za koliko novca.
Činjenica je da Etihad skoro pet godina nije aktivan u Air Serbiji. Država je za vreme pandemije virusa korona dokapitalizovala ovu kompaniju dva puta najpre 2020, a potom 2022. godine, tako da je postala vlasnik 83,58 odsto te avio-kompanije.
Zajedno sa dokapitalizacijom iz decembra 2020. godine, država je svoj ulog u kapital kompanije Air Serbia povećala za ukupno 115,47 miliona evra. Kako je tada objašnjeno, uvećanje osnovnog kapitala kompanije učinjeno je kao mera otklanjanja poremećaja nastalih u poslovanju tokom 2021. prouzrokovanih pandemijom.
Etihad je bio u položaju pasivnog akcionara, koji ne učestvuje u dokapitalizacijama, ne unosi novac u zajedničku kompaniju i samim tim mu se smanjuje vlasničko učešće.
Nije rečeno ni da li će Vlada Srbije tražiti novog strateškog partnera, kao što je bilo reči prvi put kada je Etihad smanjio vlasnički udeo i samo je bilo pitanje dana kada će se povući.