Air Serbia je tokom septembra prevezla ukupno 456.790 putnika, što je za 43 odsto više u odnosu na isti mesec prošle godine, odnosno rast od 40 odsto u odnosu na do sada rekordnu pretpandemijsku 2019. godinu.
Opširnije
Novi partner Air Serbije postaje značajan regionalni igrač
Air Serbia ima 50 odsto putnika na beogradskom aerodromu, što znači da će Menzies biti značajan igrač na tržištu zemaljskih usluga.
04.10.2023
Saznajemo: Vinci više neće biti partner Air Serbiji na aerodromu
Menzies će pružati usluge zemaljskog opsluživanja putnicima Air Serbije na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu od februara 2024. godine.
03.10.2023
KLM se buni protiv oporezivanja transfernih putnika u Amsterdamu
Pošto je predlog prošao donji dom, moraće da ga odobri i senat.
22.09.2023
Kraj leta donosi predah i putnicima i avio-kompanijama
U regionu su prema podacima 15. septembra najveća kašnjenja u odlasku zabeležena na aerodromu u Atini, gde je prosečno kašnjenje bilo 38 minuta.
19.09.2023
Posle cepkanja, Air Serbia bi opet da se sastavi
Air Serbia želi da popravlja avione u Beogradu a Turkish Airlines još razmišlja o saradnji.
12.09.2023
Air Serbia već prevezla putnika koliko u celoj 2022.
Očekuje se da će rekord is 2019. biti oboren prve nedelje septembra.
31.08.2023
Ovog meseca se navršava decenija poslovanja Air Serbije, a kako je rekao Jirzi Marek, generalni direktor avio-kompanije, prvi put su prevezli tri miliona putnika u toku jedne godine.
"U istom tempu nastavljamo i u mesecima koji su pred nama, a pored jačanja kapaciteta, naš najveći fokus je stalno podizanje kvaliteta usluge", izjavio je Marek, a navedeno je u saopštenju u kome se ističe da su najpopularnije destinacije u regionu tradicionalno bile Tivat i Podgorica.
Ovo saopštenje je došlo dan pošto je Air Serbia potpisala Memorandum o razumevanju sa britanskim Menzies Aviation, koji će od februara sledeće godine opsluživati putnike na beogradskom aerodromu. Britanski operater je na srpsko tržište zvanično ušao ovog leta zajedno sa još dva operatera, u isto vreme kada je postao i operater na crnogorskim aerodromima.
Međutim, u ovu bivšu jugoslovensku republiku je došao znatno ranije. Globalni avio-logistički operater je prošle godine u avgustu kupio 70 odsto Fly Montenegro Ground Handlinga (Crna Gora) i Flystar Aviation Services (Srbija). Tako se pozicionirao na tržištima Crne Gore i Srbije praktično godinu dana pre nego što je naša država dala zeleno svetlo da osim Vincija, koji upravlja Aerodromom "Nikola Tesla", putnike opslužuju i drugi operateri koji imaju dozvole Direktorata za civilno vazuduhoplovstvo.
Prelaskom Air Serbije sa Vincija na Menzies, britanska kompanija je osigurala 50 odsto prometa u Beogradu i posao za nekoliko stotina radnika. Tako će opsluživati oko četiri miliona putnika.
Ako se uzme u obzir činjenica da zemaljski operater Sky Parner opslužuje Wizz Air, Lufthansu, Austrian airlines, Swiss Air, Eurowings i Flydubai, francuskom Vinciju ostaje malo kompanija koje će opsluživati na beogradskom aerodromu. Možda Vinci, koji kao koncesionar upravlja Aerodromom "Nikola Tesla", nema interes da radi i kao zemaljski operater. Kao što je poznato, zbog njegovog manjka radnika i niskih plata ovog leta je nastao čitav niz kašnjenja letova i gubitka prtljaga na beogradskom aerodromu.
Ovim bi trebalo da budu razrešeni problemi koji su počeli još prošlog leta. Osim toga, Menzies ima dobru reputaciju. Kompanija koja je u Škotskoj osnovana pre 190 godina bavi se 'ground handlingom', 'cargo handlingom' i snabdevanjem goriva na aerodromima.
Prema poslednjim obvjavljenim zvaničnim podacima, 2021. su imali prihod od 1,3 milijarde dolara i profit od 29,9 milina dolara. Kompanija opsluži 11.000 aviona svake nedelje i preko 300 miliona putnika godišnje. Ima poslovnice na 250 lokacija u 58 zemalja, a od prošle godine njen vlasnik je kuvajtski Agility Public Warehousing.