Nacionalni avio-prevoznik Katara Qatar Airways nema naviku da kupuje velike udele u drugim avio-kompanijama, što ukazuje da čista matematika stoji iza izjave izvršnog direktora ove kompanije, koji je rekao da nije zainteresovan da kupi udeo u kompaniji Air Serbia.
Qatar Airways ni u jednoj kompaniji nema udeo od 49 odsto, koliko je Etihad preuzeo kada je ušao u Air Serbiju. Naime, najveći udeo koji Qatar Airways ima je 25,22 odsto, i to u International Consolidated Airlines Groupu (IAG), vlasniku British Airwaysa, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
"Nemamo nikakve namere u Air Serbiji, iako smo uvek otvoreni za kod-šer aranžmane i zajedničke letove - ne samo sa avio-prevoznicima koji su u našem vlasništvu, već i sa onima koji to nisu. Sklopili smo dosta partnerstava sa avio-kompanijama u kojima imamo ili nemamo vlasničkog udela", rekao je izvršni direktor Akbar Al Baker na konferenciji za novinare održanoj prošle nedelje u okviru sajma turizma u Dubaiju Arabian Travel Market (ATM).
Opširnije
Air France-KLM očekuje veliki povratak tražnje na leto
Neto gubitak u prvom kvartalu smanjen je na 344 miliona evra (379 miliona dolara) sa na 552 miliona evra godinu dana ranije.
05.05.2023
Air Serbia ostvarila profit u prvom kvartalu 2023, kaže CEO Marek
Kompanija je prevezla ukupno 654.887 putnika u prvom kvartalu 2023. godine, što je rast od 69 odsto u odnosu na isti period 2019. godine.
20.04.2023
Singapur preuzeo krunu najboljeg aerodroma na svetu od Katara
Changi je dva puta izgubio krunu, koju je ranije dugo držao, od Katara, i to tokom vrhunca pandemijskih ograničenja putovanja.
18.03.2023
Qatar Airways mogao bi biti strateški partner Air Serbia
Priča o prodaji se pojavljuje u trenutku kada se Air Serbia značajno širi.
06.03.2023
Letovi iz Srbije će opet kasniti, usko grlo su sada kontrolori letova
Jeckel je takođe pozvala Beogradski aerodrom da podstakne smanjenje emisija ugljen-dioksida.
31.01.2023
Al Baker je komentarisao mogućnost ulaska u Air Serbiju nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prilikom posete Kataru pitao emira Katara Tamima bin Hamad Al Thanija da uzme u obzir potencijalnu kupovinu udela u vlasništvu srpske avio-kompanije. Vučić tom prilikom nije naveo o kolikom bi tačno udelu bilo reč, ali sama činjenica da je spomenuto strateško partnerstvo indikuje da je želja državnog vrha Srbije da to bude 49 odsto.
Republika Srbija je većinski vlasnik kompanije Air Serbia dok Etihad Airways i dalje ima mali udeo u njoj. S druge strane, Qatar Airways je u stopostotnom vlasništvu vlade Katara. Udeo Etihada u Air Serbiji smanjivao se tokom godina rekapitalizacijom u više navrata – a tako je Srbija upumpavala novac u nacionalnog avio-prevoznika koji trenutno beleži rekordne rezultate.
Kako kažu ljudi iz industrije, Qatar Airways radije kupuje udeo u kompanijama zbog statusnog simbola nego zbog širenja mreže.
Kada je u februaru 2020. godine katarska kompanija povećala poslednji put udeo u IAG-ju, iz kompanije su naveli da i dalje razmišljaju o opcijama za investicije u druge avio-kompanije. Međutim, to je bilo pre opšteg poremećaja avijacije do kog je došlo u danima i nedeljama posle tog saopštenja.
Još 2019. godine najavljena je investicija u Ruandu kada je Qatar Airways postao vlasnik 60 odsto udela u aerodromu u Ruandi, projektu vrednom 1,3 milijarde dolara. Početkom maja ove godine Qatar Airways je otvorio centar za kargo u ovoj afričkoj zemlji.
U februaru je Bloomberg izvestio da je Garuda Indonesia u pregovorima sa tri različite bliskoistočne kompanije, uključujući Qatar Airways, o mogućoj investiciji od oko 300 miliona dolara.
Tek ove godine avio-kompanije počinju stvarno da osećaju oporavak putovanja od početka pandemije. Veliku zainteresovanost putnika komplikuju štrajkovi u Evropi, ali i manjak aviona do kog je došlo kao posledica Boeingovih prizemljenja, problema u proizvodnji zbog uskih grla u lancu snabdevanja i prizemljenim starijim avionima koji nikada nisu vraćeni u upotrebu posle pandemije.
Osim udela u IAG-ju, Qatar Airways ima udele i u Cathay Pacificu (9,9 odsto), Latamu (10,03 odsto) i China Southern Airlines Airlines (3,62 odsto). Poslednja promena pozicije u vlasništvu bila je u novembru 2022. godine kada je Qatar dokupio mali udeo u Latamu, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
Zašto Qatar Airways a ne Etihad?
Eksperti veruju da bi u slučaju da uđe u Air Serbiju, Qatar Airways svakako bio bolja opcija za nacionalnog avio-prevoznika od Etihada.
"Etihad je bio u lošoj poziciji kada je ušao u Air Serbiju, dok je Qatar kompanija koja će još dugo biti dominantna u avijaciji", rekao je za Bloomberg Adriju Mohammad Haider Haroon, analitičar avio-industrije iz Haidees Aviation sa sedištem u Pakistanu.
Haroon je dodao da će u periodu posle kovida kolaboracije biti ključne za avio-kompanije te da sama činjenica da su kompanije postigle kod-šer dogovor ukazuje na mogućnost dalje saradnje.
Iz kompanije Air Serbia navode da je pitanje o strateškom partneru odluka akcionara, tj. države, što uz komentar izvršnog direktora Qatar Airwaysa ukazuje na to da, i ako bude došlo do ulaska Qatar Airwaysa u Air Serbiju, to će pre biti politički nego poslovni dogovor.
"Strateško partnerstvo između ove dve kompanije bilo bi veoma korisno. Ono bi donelo prednosti za Air Serbiju pošto je srpska nacionalna avio-kompanija mala, a Qatar Airways je velika kompanija sa ogromnom mrežom", rekao je Haroon. "Sa ovakvim partnerstvom bi Air Serbia lakše proširila svoju mrežu ka destinacijama do kojih ne leti."
Osim investicija u flotu, u okviru partnerstva je često lakše kompanijama da povoljno iznajme avione. Air Serbia će ove godine leteti na rekordan broj linija, ali će zbog toga često iznajmljivati cele avione zajedno sa posadom po tzv. "wet-lease" dogovorima. Ovog leta će iznajmiti čak osam takvih aviona, prenosi Ex Yu Aviation, koji će leteti uz 20 aviona Air Serbije.
U intervjuu za Bloomberg Adriju u aprilu, izvršni direktor Air Serbije Jiri Marek napomenuo je da je nabavka aviona izazov, posebno jer nema dovoljno termina za održavanje i farbanje.
Pandemijski dugovi
Izgleda kao da je mogućnost ulaska Qatar Airwaysa u Air Serbiju trenutno u rukama emira, a finansijski podaci pokazuju da obe kompanije posluju sa profitom posle teških godina pandemije.
U svojoj fiskalnoj 2021-22, Qatar Airways je imao profit od 5,6 milijardi katarskih rijala, tj. 1,5 milijardi dolara. S druge strane, Air Serbia je u 2022. godini imala profit od 21 miliona evra.
Međutim, pandemija je značajno uticala i na katarsku kompaniju, iako manje nego na mnoge konkurente, te je dug avio-prevoznika skočio na 23,6 milijardi dolara u 2022. godini sa 5,8 milijardi u pretpandemijskoj 2019. godini, pokazuju podaci Bloomberga.
Katar je upumpao skoro dve milijarde dolara u svoju nacionalnu avio-kompaniju za vreme pandemije, a pored toga je avio-prevoznik potpisao i ugovore o kreditima kako bi nabavio nove avione.