Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je posle posete Kataru da je razgovarao sa emirom Katara Tamim bin Hamadom Al Thanijem o potencijalnom učešću nacionalnog avio-prevoznika Katara u vlasništvu srpske kompanije Air Serbia.
"Air Serbia je danas u potpunosti u srpskim rukama, dobro poslujemo, imamo čist profit, ali gledamo da izbegnemo moguće rizike u budućnosti jer ne zavisi sve od nas šta će se dešavati", rekao je Vučić u Dohi.
On je dodao da je pitao Al Thanija da razmisli o tome da li bi Qatar Airways mogao da postane strateški partner nacionalnog avio-prevoznika.
Opširnije
Država dokapitalizuje Air Serbiju, Etihad sve tiši suvlasnik
Etihad Airways trenutno nije u mogućnosti „da učestvuje u nužnoj dokapitalizaciji Društva.“
22.09.2022
Air Serbia će leteti za Njujork svaki dan tokom leta
U toku je veliko zapošljavanje kabinskog osoblja, a Air Serbia očekuje i nov širokotrupni avion u okviru velikog širenja.
01.03.2023
Air Serbia je obnovila ugovor sa Air Chinom - šta to znači
Kompanije su dodale direktne letove iz Beograda za Tjenđin prethodnom dogovoru.
24.02.2023
U ljubavi i ratu Air Serbia i Wizz Aira je sve dozvoljeno
"Air Serbia je birala nove rute za 2023. godinu razmišljajući o Wizz Airu", navodi jedan naš izvor.
13.02.2023
Qatar Airways uspeo je da zadrži jaku poziciju na tržištu tokom pandemije i da profitira od smanjene ponude letova i naglog povratka tražnje na tržištu.
Air Serbia je u većinskom vlasništvu Srbije, ali nacionalni avio-prevoznik Ujedinjenih Arapskih Emirata Etihad Airways i dalje ima 16,4 odsto udela u kompaniji. Tokom godina Etihad Airways je znatno smanjio i svoj uticaj i udeo u kompaniji Air Serbia.
Ta firma ušla je u Air Serbiju sa udelom od 49 odsto početkom 2014. godine. Međutim, još od pretpandemijske godine Etihad malo utiče na poslovanje srpske kompanije zbog promene interne politike o partnerstvima. Ugovor Etihada sa kompanijom Air Serbia potpisan je na pet plus pet godina, tako da ističe u januaru 2024. godine.
Qatar Airways i Air Serbia ranije su najavili kod-šer partnerstvo, tako da bi bilo kakva dalja saradnja mogla da se naslanja i na to.
Do objavljivanja ovog teksta Air Serbia nije odgovorila na upit Bloomberg Adrije o ovoj temi.
Očekuje se da će detaljnije vesti o potencijalnoj prodaji udela u Air Serbiji ostati u domenu izjava od strane većinskog vlasnika, tj. države, a konkretnije razrešenje situacije bi svakako trebalo da vidimo do kraja godine.
Prema poslednjem finansijskom izveštaju Qatar Airwaysa, ta avio-kompanija već ima udeo od 25,1 odsto u International Airlines Group, matičnoj firmi kompanije British Airways. Osim toga, učestvuje u vlasništvu kompanija Cathay Pacific (9,99 odsto), LATAM (10 odsto) i China Southern Airline (3,62 odsto).
Kompanija takođe pregovara sa RwandAirom o kupovini većinskog udela u toj afričkoj kompaniji, izveštavali su mediji u Ruandi krajem 2022. godine.
Air Serbia trenutno prolazi kroz veliko širenje, a kompanija je čak prestigla i Jugoslovenski aerotransport po maksimalnom broju destinacija ka kojima leti. Samo u februaru kompanija je zabeležila rast broja putnika na godišnjem nivou od 150 odsto, a najpopularnije destinacije bile su Cirih, Pariz, Atina, Beč i Berlin, Podgorica i Tivat. Iz kompanije su naveli da primećuju i veliko interesovanje za Njujork, Tjenđin i Čikago, letove na kojima lete širokotrupni avioni.