Air Serbia aktivno koristi međunarodno otvaranje Kine posle pandemije kovida 19 za dalje širenje usluga te posle otvaranja direktnih letova za Tjenđin nacionalni avio-prevoznik sada saradnjom sa kompanijom Air China uspostavlja konekcije i ka drugim gradovima u Kini.
"Pokretanjem direktnih letova do Tjenđina, Air Serbia se nakon više od dve decenije ponovo vratila u Kinu", rekla je Ivana Miklja Mučalov, menadžer međukompanijskih poslova i alijansi nacionalnog avio-prevoznika. "Svoje prisustvo na tom tržištu sada smo dodatno unapredili obnavljanjem i proširenjem komercijalne saradnje sa Air Chinom. Verujemo da će ova vest obradovati putnike koji imaju potrebu za letovima između Evrope i Dalekog istoka, odnosno Beograda i Kine."
Saradnja dve nacionalne avio-kompanije počela je 2015. godine, ali je prekinuta zbog pandemije. Međutim, osim ponovnog pokretanja ranije usluge, kompanije su se sada dogovorile da dodaju marketing kod kompanije Air China i na direktne letove između Beograda i Tjenđina koji su uspostavljeni u decembru prošle godine.
Opširnije
U ljubavi i ratu Air Serbia i Wizz Aira je sve dozvoljeno
"Air Serbia je birala nove rute za 2023. godinu razmišljajući o Wizz Airu", navodi jedan naš izvor.
13.02.2023
Letovi iz Srbije će opet kasniti, usko grlo su sada kontrolori letova
Jeckel je takođe pozvala Beogradski aerodrom da podstakne smanjenje emisija ugljen-dioksida.
31.01.2023
Avio-saobraćaj će se oporaviti do juna zbog otvaranja Kine
Problem ostaje spora proizvodnja novih aviona.
16.01.2023
Beogradski aerodrom ipak nije dostigao rekordnu 2019.
Kroz Aerodrom "Nikola Tesla" prošlo 5,6 miliona putnika prošle godine.
13.01.2023
Air Serbia se približila broju putnika iz 2019. godine
Tokom 2022. godine usluge avio-prevoznika koristilo je oko 2,75 miliona putnika, što je za oko dva odsto manje u poređenju sa 2019.
04.01.2023
Na svetu nema dovoljno aviona iako mnogi opet žele da putuju
Avio-kompanije naručuju na stotine aviona, ali Airbus i Boeing kasne sa isporukama.
29.12.2022
Obnovljena kod-šer saradnja podrazumeva da na letovima između Beograda i Pekinga Air China stavlja svoj marketing kod na letove Air Serbije između Beograda i Beča, dok srpska kompanija stavlja svoj kod na letove kineske kompanije između Beča i Pekinga.
Kao posledica ove promene na nebu, putnici će od sada biti u prilici da kombinuju letove kompanije Air Serbia do Tjenđina, kao i letove Air Chine od Tjenđina do Šangaja, Guangdžoua, Šenžena i Sijana.
Letovi do Tjenđina bili su popunjeni maltene čim su najavljeni krajem decembra. Početak godine posebno je popularan za putovanja kineske dijaspore kući zbog Lunarne nove godine, te su mnogi zaposleni u kineskim firmama u Srbiji pojurili da rezervišu karte čim su dobili priliku.
Kada je pre osam godina započeta saradnja sa kineskom kompanijom, situacija je bila drugačija nego danas. Air Serbia u tom trenutku još uvek nije imala nijedan širokotrupni avion pa je kod-šer dogovore koristila kao jedan od primarnih načina za proširenje svog dometa. Danas Air Serbia ima dva takva aviona, oba A330-200. Doduše, kod-šer ugovori su i dalje jedan od primarnih fokusa kompanije.
Ranije u februaru, izvršni direktor kompanije Air Serbia Jiri Marek najavio je da nacionalni avio-prevoznik želi da uvede i treći širokotrupni avion u svoju flotu u junu ili julu ove godine. Međutim, to ne znači da će kod-šer otići u prošlost, naprotiv.
Marek je krajem 2022. izjavio da ne planira da uvodi Air Serbiju u alijanse jer kao mali avio-prevoznik ne veruje da bi imala koristi. Upravo zbog toga, naveo je tada za "Aero Telegraph", veruje da je bolje raditi na saradnji po principu kod-šer ugovora.
Air Serbia trenutno ima kod-šer ugovore sa mnogim kompanijama kao što su Qatar Airways, Turkish Airlines, Air France-KLM, Aegean Airlines, Air Evropa, Aeroflot, Bulgaria Air i drugi.