Ponovno otvaranje Kine za međunarodna putovanja moglo bi da vrati vazdušni saobraćaj u svetu na nivoe od pre pandemije već u junu, predviđa jedna od vodećih svetskih kompanija za iznajmljivanje aviona.
Avolon Holdings, drugi po veličini zakupodavac aviona na svetu, rekao je u ponedeljak da će sektor vazduhoplovstva "procvetati 2023", a Azija je počela da se oporavlja od višegodišnjeg poremećaja zbog kovida 19 nakon što su Evropa i Severna Amerika to učinile prošle godine.
Iznenadna odluka Kine da ukine ograničenja putovanja ranije ovog meseca dala je podsticaj industriji nakon ranijih projekcija za ponovno otvaranje mnogo kasnije 2023. Avolon je objavio svoje izglede na pred uzastopne konferencije o lizingu u Dablinu gde su i druge kompanije usvojile optimističniji ton.
Opširnije
Beogradski aerodrom ipak nije dostigao rekordnu 2019.
Kroz Aerodrom "Nikola Tesla" prošlo 5,6 miliona putnika prošle godine.
13.01.2023
Ryanair naviše revidirao prognoze nakon velike božićne potražnje
Dobit u fiskalnom kvartalu, koji je završen 31. decembra, iznosila je gotovo 200 miliona evra.
05.01.2023
Air Serbia se približila broju putnika iz 2019. godine
Tokom 2022. godine usluge avio-prevoznika koristilo je oko 2,75 miliona putnika, što je za oko dva odsto manje u poređenju sa 2019.
04.01.2023
Na svetu nema dovoljno aviona iako mnogi opet žele da putuju
Avio-kompanije naručuju na stotine aviona, ali Airbus i Boeing kasne sa isporukama.
29.12.2022
Govoreći na marginama događaja Airline Economicsa u irskoj prestonici, potpredsednik Boeinga za komercijalni marketing Darren Hulst rekao je da Kina i Azija predstavljaju "poslednji deo slagalice" za oporavak sektora pošto su tako važni za svetski saobraćaj.
Hulst je takođe rekao da bi u 2023. trebalo da dođe do potpunog oporavka putničkog saobraćaja, ohrabrujući više prevoznika da razmotre zahteve za kapacitetom i potencijalno da naruče avione, posebno u Aziji.
"Ako pogledate 2021. i 2022, mnoge kompanije koje su donosile odluke bile su ili u SAD ili Evropi, ili su lizing kompanije", rekao je on. "Kako ulazimo u ovu godinu, na neki način pratite kuda ide oporavak. Verovatno ćemo videti još neke aktivnosti u tim regionima."
Uticaj narudžbina
Hulst je rekao da je povratak komercijalnom letenju modela "737 Max" u Kini nakon četvorogodišnje pauze koju su izazvale dve fatalne nesreće ohrabrujući znak i da će Boeing raditi sa kupcima na obnavljanju isporuka ranije naručenih novih aviona iz serije "Max".
Osnivač i predsednik kompanije Air Lease Steve Udvar-Hazy rekao je na konferenciji da bi 2023. trebalo da označi početak višegodišnjeg ciklusa oporavka za avijaciju, istovremeno upozoravajući da problemi u proizvodnji u Airbusu i Boeingu prete da uspore dobitke.
On je rekao da je flota Air Leasea od više od 500 aviona u potpunosti iskorišćena u trećem kvartalu prošle godine. Kompanija se suočava sa nedostatkom novih aviona jer se kašnjenja u isporuci nastavljaju i ove godine dok se proizvođači bore sa ograničenjima u lancu snabdevanja.
Još jedno ključno pitanje biće sposobnost avio-kompanija da prenesu troškove viših kamata na kupce, rekao je Udvar-Hazy. Cene karata su porasle prošle godine pošto su ljudi dali prioritet putovanjima posle ograničenja zbog virusa korona i karantina, ali "određeni segmenti putničke javnosti neće moći da putuju toliko", rekao je on.
"Mislim da ćemo do kraja ove godine biti na vrhuncu iz 2019", rekao je Hazy o oporavku industrije, dodajući da će oporavak delimično zavisiti od pravca kamatnih stopa i uticaja na privredni rast.
Rast širokotrupnih aviona
Ponovno otvaranje Kine trebalo bi da pruži prekopotreban podsticaj potražnji za širokotrupnim avionima, smatra Udvar-Hazy. Dok isporuke slabe, trebalo bi da dođe do povećanja cena zakupa polovnih aviona sa dva prolaza, rekli su iz Avolona, predviđajući skok troškova najma zastarele originalne verzije "Airbusa A330" od 35 odsto.
Ponovno pojavljivanje Kine na globalnoj vazduhoplovnoj sceni neće podstaći sve avio-kompanije, rekao je na konferenciji Henrik Hololei, generalni direktor za mobilnost i transport u Evropskoj komisiji. On je istakao da prepreku za letove u istočnoj Aziji predstavlja zatvaranje ruskog vazdušnog prostora za prevoznike iz EU.
Hololei je takođe rekao da je odluka Pekinga da nastavi putovanja u vreme kada broj slučajeva kovida 19 u zemlji raste izaziva zabrinutost na nacionalnom nivou, što je dovelo do ponovnog uvođenja testiranja za dolaske. Neke zemlje su tražile strože mere i zahtevi predstavljaju kompromis, rekao je on.
Iz Međunarodne asocijacije za vazdušni prevoz (IATA) rekli su početkom decembra da će avio-industrija prvi put posle pandemije ove godine profitirati, podstaknuta najviše oporavkom putovanja u SAD.
Ova grupa dala je predviđanje pre nego što je Kina popustila svoja pravila o nultoj toleranciji na kovid i objavila odluku o ponovnom otvaranju. Šef IATA Willie Walsh, koji se pojavio na konferenciji Airline Economicsa, nije se osvrnuo na smernice.
(Ažurirano sa komentarom Boeinga u petom pasusu, komentarima Air Leasea od osmog i šefa transporta EU od 12.)