Povodom incidenta na letu između Beograda i Diseldorfa u nedelju uveče, kada je oštećen avion "embraer E195" partnerske grčke avio-kompanije Marathon Airlines, Air Serbia je raskinula saradnju sa grčkim avio-prevoznikom, a nadležne institucije u Srbiji vode istragu.
To znači da već od srede nijedan let neće biti realizovan letilicama Marathon Airlinesa, saopštila je u utorak Air Serbia.
Avion kompanije Marahton je prilikom poletanja za Diseldorf sa Aerodroma "Nikola Tesla" udario u infrastrukturu, koja služi za sletanje aviona u suprotnom pravcu. Do incidenta je došlo jer je letelica poletela sa pogrešnog dela piste, iako je kontrola letenja odredila drugu poziciju. Kako nezvanično može da se čuje, pilot je najverovatnije hteo da skrati putanju poletanja.
Opširnije
Januar doneo najbolji rezultat Air Serbiji u protekloj deceniji
Posle uspešne 2023, srpski nacionalni avio-prevoznik Air Serbia pohvalio se da nastavlja da beleži rast broj putnika i u ovoj godini.
04.02.2024
Air Serbia i Etihad ponovo sklapaju partnerstvo, ovog puta kod-šer
Zahvaljujući novom ugovoru, putnicima obe kompanije biće omogućena jednostavnija putovanja u okviru mreža nacionalnih avio-prevoznika Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, saopštila je Air Serbia
31.01.2024
Putnici držani tri sata na 'Tesli' zbog greške operatera
Granična policija je obustavila privremeno pasošku kontrolu kako bi se ispoštovali bezbednosni uslovi, saopštio je MUP.
21.01.2024
Prvi sneg u Srbiji prouzrokovao višesatna kašnjenja na Aerodromu 'Nikola Tesla'
U saopštenju koje su objavili na svom sajtu najavili su pomeranje vremena polaska pojedinih letova Air Serbije iz Beograda, kao i faznih pomeranja vremena polaska pojedinih povratnih letova ka Beogradu
09.01.2024
Avion je zbog oštećenja sat vremena kružio iznad Beograda pre nego što je sleteo, što potvrđuje i Flightradar.24, sistem za praćenje aviona u stvarnom vremenu. Upravo toliko je bilo neophodno da isprazni rezervoar sa gorivom.
Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije i snimci na kojima se vidi da su vatrogasci morali da prskaju letilicu penom kako bi se izbegao požar zbog curenja.
Centar za istraživanje nesreća u saobraćaju (CINS) vodi istragu i ovaj slučaj zasad tretiraju kao ozbiljnu nezgodu. CINS će se, kako prenosi RTS, uskoro oglasiti zvaničnim saopštenjem.
Policija istražuje incident
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je uputilo Upravi kriminalističke policije zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja povodom događaja od 18. februara.
Kako se navodi u saopštenju tužilaštva, avion "embraer E195" na letu Air Serbia u fazi preleta izašao je "sa poletno-sletne staze i udario u antene/svetla, da bi potom prinudno sleteo na aerodrom 'Nikola Tesla'". "Policiji je naloženo da utvrdi šta se kritičnom prilikom dogodilo, kao i da se identifikuje eventualno odgovorno lice", navodi se u saopštenju.
U saopštenju se navodi i da je, između ostalog, potrebno proveriti na koji je način došlo do kritičnog događaja, odnosno oštećenja aviona, da li je u bilo kom trenutku leta bila ugrožena bezbednost putnika i posade, kao i da se obave razgovori sa zaposlenima u Kontroli leta.
Avion kompanije Marathon Airlines sa 106 putnika sleteo je 18. februara na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" s rupom u trupu aviona i oštećenim krilom. Avion je leteo na relaciji Diseldorf–Beograd.
Kako navode, Air Serbia je odmah stupila u kontakt sa nadležnim državnim organima - Direktoratom civilnog vazduhoplovstva i Centrom za istraživanje nesreća u saobraćaju. "Bezbednost putnika i članova posade je najvažniji prioritet za Air Serbiju i srpska nacionalna avio-kompanija u potpunosti sarađuje sa pomenutim organima u istrazi koja se sprovodi", navedeno je u saopštenju.
Vazduhoplovne vlasti Grčke takođe će sprovesti svoju istragu.
Marathon Airlines je avio-kompanija sa sedištem u Grčkoj koja ispunjava sve neophodne standarde Evropske agencije za bezbednost vazdušnog saobraćaja (EASA) i članica je Međunarodne asocijacije za vazdušni prevoz (IATA). Sa tom kompanijom, Air Serbia je sarađivala od juna 2023. godine po modelu kratkoročnog zakupa aviona, koji uključuje i članove posade (engl. wet lease).
Reč je o poslovnom modelu koji već godinama primenjuje veliki broj najvećih evropskih i svetskih kompanija, a posebno je postao prihvaćen u periodu oporavka avio-saobraćaja posle pandemije virusa korona, kada je došlo do značajnog rasta tražnje na tržištu.
U okviru saradnje po osnovu kratkoročnog zakupa aviona zajedno sa posadom, partnerske avio-kompanije nose potpunu odgovornost za izbor i pripremu svih članova letačke i kabinske posade na njihovim avionima.
(Tekst je ažuriran u prvom, trećem i četvrtom pasusu.)