Nacionalna avio-kompanija Air Serbia uspostavlja direktne letove između Beograda i Guangdžoua, šireći svoje poslovanje u Kini nepune dve godine otkako je pokrenula letove za Tjenđin, a u najavi su i letovi do Šangaja. Potez dolazi dok Srbija beleži rast robne razmene sa ovom azijskom zemljom, kao i skok broja kineskih turista.
Prema trenutnom spisku letova beogradskog aerodroma "Nikola Tesla", let Air Serbije planiran je u noći između nedelje i ponedeljka, u 00.20 sati. Sam prevoznik navodi da let od Beograda do Guangdžoua traje oko 10 časova i 20 minuta, uz napomenu da faktori poput vremenskih prilika i tipa aviona mogu uticati na dužinu trajanja. Planirano je da se letovi u oba smera odvijaju dvaput sedmično - ponedeljkom i petkom, i to letelicama tipa "airbus A330-200" iz dugolinijske flote Air Serbije. Srpska nacionalna avio-kompanija već ima dva aviona tog tipa i očekuje dolazak trećeg.
Avion Air Serbije će poleteti tek pet dana pošto je na istoj relaciji počela da leti jedna od vodećih kineskih avio-kompanija China Southern Airlines, takođe dva puta nedeljno.
Opširnije
Air Serbia - borba za broj jedan regionalnog avio-prevoznika
Air Serbia je nacionalna avio-kompanija Republike Srbije, naslednica prve nacionalne kompanije Aeroput, osnovane u Beogradu 1927. godine.
23.06.2024
Air Serbia prevezla dva miliona putnika od početka godine
Od početka godine Air Serbia je obavila 22.155 letova, što je za 1.713 letova više nego 2023. godine.
08.07.2024
Air Serbia leti za Mostar od aprila
Uvođenjem direktne avio-linije između Beograda i Mostara, Air Serbia širi prisustvo u Bosni i Hercegovini.
10.01.2024
Rastanak bez računa – tihi odlazak Etihada
Nakon deset godina posedovanja udela u avio-kompaniji Air Serbia, Etihad je prodao sve svoje akcije nazad Republici Srbiji.
19.11.2023
Kada je ranije ove godine najavljivala te letove, Air Serbia je istakla da je Guangdžou jedan od najvećih gradova i najvažnijih trgovačkih centara u Kini. "Zbog pozicije grada često se kaže da je to 'kapija južne Kine'. Guangdžou je moderan i dinamičan grad, bogate kulturne baštine. Stare gradske četvrti i kantonski vrtovi čine ga primamljivim za turiste iz celog sveta."
Iz srpske avio-kompanije su kao jednu od najvećih turističkih atrakcija Guangdžoua izdvojili Hram šest banjanovih stabala, koji posetiocima pruža mir budističkog svetilišta starog više od 1.500 godina. "Guangdžou je poznat i po svom kulinarskom nasleđu, zato ne propustite priliku da isprobate autentičnu kantonsku kuhinju i neka od neobičnih jela lokalne kuhinje, poput pržene zmije, kuvane riblje bešike, prženog peraja ajkule ili pečenih pilećih nogica."
Vremenska zona u Guangdžou je UTC+8, a zvanična valuta je ženminbi (CNY).
"Kada smo 9. decembra 2022. godine, posle više od dve decenije pauze, uspostavili direktnu avio-liniju između Republike Srbije i NR Kine, ponovo smo otvorili vrata Azije putnicima iz regiona šireg Balkana. Ta linija znatno je doprinela unapređenju saradnje i bilateralnih odnosa između Srbije i Kine, pozitivno podstičući ekonomski rast, jačanje trgovinskih odnosa, turističku i kulturnu razmenu", poručio je letos generalni direktor Air Serbije Jiří Marek.
Istakao je da im je vetar u leđa za pokretanje direktnih letova do njihove druge destinacije u Kini dala prethodno potpisana Izjava o produbljivanju i podizanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, kao najviši oblik saradnje između dveju zemalja.
Marek je tada dodao da vode intenzivne razgovore sa velikim kineskim avio-kompanijama o potencijalnoj saradnji, da bi svojim putnicima mogli da ponude dobru povezanost sa drugim gradovima u Kini, ali i sa brojnim destinacijama na Dalekom istoku i u Jugoistočnoj Aziji, kao i Australiji.
Letos se tako razgovaralo i sa pomenutom konkurencijom, China Southern Airlinesom, u okviru šireg sastanka koji je okupio i predstavnike Guangdong Airport Groupa i turističke firme Guangdong Provincial Tourism Holdings - sa potonjom je Air Serbia tom prilikom potpisala okvirni sporazum o strateškoj saradnji. Domaći mediji već su izvestili da postoje očekivanja u pogledu saradnje srpske avio-kompanije sa China Southern Airlinesom kroz kod-šer ugovor, ali zvaničnih potvrda nije bilo.
Inače, aerodrom Guangzhou Baiyun udaljen je 28 kilometara od centra grada i do njega leti skoro 80 avio-kompanija, i to sa više od 230 destinacija širom sveta. Kako ocenjuju u Air Serbiji, Guangdžou je važno međunarodno vazdušno čvorište kineske nacionalne inicijative "Jedan pojas, jedan put" i Vazdušnog puta svile i ujedno glavni aerodrom u oblasti Velikog zaliva Guangdong-Hongkong-Makao.
"Najbolje rezultate aerodrom je zabeležio 2019. godine tokom, koje je opsluženo više od 73 miliona putnika i realizovano skoro 500.000 poletanja i sletanja. Tokom pandemije virusa kovid 19, sa 43,77 miliona putnika aerodrom Guangdžou Bajun je bio najprometniji na svetu po putničkom saobraćaju."
Treba reći i da je pred srpskim avio-prevoznikom uspostavljanje direktne linije na relaciji Beograd - Šangaj. Mada je bilo naznaka da će do toga doći već ove godine, podaci servisa Aeroroutes s početka septembra ukazivali su na to da Air Serbia planira da otvori liniju za Šangaj tokom naredne letnje sezone. Kako je tada navedeno na tom sajtu, srpska nacionalna avio-kompanija kreirala je preliminarni red letenja kojim je predviđeno pokretanje letova Beograd - Šangaj od 1. aprila 2025. godine.
Međutim, sredinom meseca prevoznik je uklonio planirani raspored, navodi Aeroroutes. "Dalje promene planiranih operacija u Šangaju mogu se očekivati u narednih nekoliko meseci."
Prisniji odnosi Srbije i Kine
Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku o stranim turistima, u julu su kineski gosti bili na četvrtom mestu po broju dolazaka u Srbiju (15.962) i na trećem po broju noćenja (41.724). Na godišnjem nivou, primećuje se snažna tendencija rasta.
Jačanje turističkih veza dolazi sa osnaživanjem onih ekonomskih - Sporazum o slobodnoj trgovini između dve zemlje stupio je na snagu 1. jula ove godine, što je donelo mogućnost Srbiji da u Kinu bez carina izvozi sveže jabuke, borovnice, suve šljive, džemove, semensku robu i juneće meso, dok će smrznute maline, ostale vrste mesa i mlečni proizvodi biti u bescarinskom režimu za 10 godina. Ovome je prethodila poseta predsednika Aleksandra Vučića Pekingu prošle jeseni, tokom koje su zvaničnici Srbije i Kine, na međunarodnom forumu "Pojas i put", potpisali taj trgovinski sporazum.
Robna razmena sa azijskom državom raste, pri čemu zvanični podaci pokazuju da je prošle godine izvoz Srbije vredeo 1,24 milijarde dolara, a uvoz 4,87 milijardi - u poređenju sa pretpandemijskom 2019, kada su ti brojevi bili 330 miliona i 2,5 milijardi dolara (tim redom).
Podsetimo, posle Vučićevog odlaska u Kinu ubrzo je usledila poseta kineskog predsednika Xi Jinpinga Srbiji - druga u osam godina. Xi je u Beograd došao na 25. godišnjicu uništenja zgrade ambasade Kine u NATO bombardovanju, u sklopu prve posete Evropi u poslednjih pet godina, tokom koje je boravio u još svega dve zemlje - Francuskoj i Mađarskoj. Ovom prilikom, Srbi i Kinezi potpisali su 28 dokumenata i najavili leteće taksije do 2027.