Air Serbia je objavila da će Republici Srbiji vratiti 20 miliona evra zbog upumpanog novca od strane države za vreme pandemije, kada je to bio trend u avio-industriji jer su putovanja drastično smanjena zbog opštih zatvaranja granica.
"Imajući u vidu dobar finansijski rezultat, Er Srbija je u skladu sa domaćim zakonima i uvažavajući zakonodavni okvir Evropske unije odlučila da već tokom ove godine Republici Srbiji uplati 20 miliona evra, po osnovu sredstava primljenih kroz postupak dokapitalizacije", navodi se u saopštenju kompanije.
U toku pandemije država je dva puta dokapitalizovala nacionalnog avio-prevoznika zbog kovida. Prvi put je to urađeno u decembru 2020. godine, kada je država povećala svoj udeo sa 51 odsto na 81,9 odsto. Tada je uplaćeno oko 100 miliona evra. Zatim je u septembru 2022. nacionalnoj avio-kompaniji kroz drugu pandemijsku dokapitalizaciju uplaćeno 15,47 miliona evra, te je tako povećan udeo vlasništva na 83,58 odsto pošto partner iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Etihad nije učestvovao u ovim potezima.
Opširnije
Air France-KLM očekuje veliki povratak tražnje na leto
Neto gubitak u prvom kvartalu smanjen je na 344 miliona evra (379 miliona dolara) sa na 552 miliona evra godinu dana ranije.
05.05.2023
Credit Suisse ne razmišlja o pomoći države, kaže Lehmann
"Imamo jake odnose kapitala, jake bilanse", izjavio je predsednik Credit Suisse Grupe Axel Lehmann.
15.03.2023
Tužba Ryanaira zbog pomoći Croatia Airlinesu dospela do Evropskog suda
U fokusu sudskog postupka je državna pomoć odobrena kao kompenzacija za gubitak tokom pandemije.
21.10.2022
Nemačka planira kreditne garancije za energetske kompanije
Nemačka planira da obezbedi kreditne garancije od 68 milijardi dolara za energetske kompanije.
13.09.2022
Šta kod-šer sporazum donosi Air Serbia, a šta američkom JetBlue
Američkoj kompaniji značiće međunarodni putnici.
04.08.2023
Air Serbia je u mogućnosti da vrati deo novca zbog velikog rasta tražnje na tržištu pošto su putnici posle pandemije željni za putovanjima uprkos visokoj inflaciji. Rastu značajno doprinosi i samo širenje mreže Air Serbije.
Naime, Air Serbia je, prema preliminarnim finansijskim izveštajima, u prvih pola godine zabeležila profit od 22,4 miliona evra, što je praktično na nivou profita za celu 2022. godinu. Prošle godine profit Air Serbije iznosio je 21 milion evra, a 2023. počela je jakim rezultatima pošto je izvršni direktor Jiri Marek otkrio za Bloomberg Adriju da je kompanija koju vodi ostvarila profit u prvom kvartalu – što nije čest slučaj u industriji, posebno kada su u pitanju kompanije poput Air Serbije, koje imaju veoma jaku sezonsku tražnju leti.
Samo u prva dva kvartala tekuće godine, srpska nacionalna avio-kompanija je prevezla oko 1,7 miliona putnika, što je za 87 odsto više nego prošle godine, odnosno za 59 odsto više u odnosu na do sada rekordnu pretpandemijsku 2019. godinu, navode iz kompanije. Osim toga, udeo putnika na beogradskom aerodromu Air Serbije je oko 50 odsto ove godine, a u junu je dostigao čak 55 odsto.
U pomenutom periodu, Air Serbia je obavila ukupno 19.181 let, što je za 63 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, odnosno 38 odsto više nego za prvih šest meseci 2019. godine.
Dugovi u avio-industriji
Air Serbia jedna je od mnogih avio-kompanija koja je bila prisiljena da se okrene ka povećanju dugovanja za vreme pandemije.
Tako je ukupan dug Deutsche Lufthanse skočio na 16,67 milijardi evra u 2021. godini, pokazuju podaci Bloomberga od kog je jedan deo vraćen. Međutim, nisu sve kompanije krenule sa smanjenjem duga: Wizz Air je 2021. godine dugovao 3,14 milijardi evra dok trenutno ima dug vredan 5,3 milijarde evra.
U regionu, krajem 2022. Hrvatska je dokapitalizovana Croatia Airlines sa oko 40 miliona evra. Ukupan dug te kompanije bio je 120,4 miliona evra na kraju 2022. godine dok trenutno iznosi 35,2 miliona evra, pokazuju podaci sa Bloomberg Terminala.