Iz kompanije Boeing Co. predviđaju da će avio-kompanije širom sveta dodati 42.595 aviona ukupne vrednosti od oko osam biliona dolara u naredne dve decenije, čak i dok briga o klimatskim promenama utiče na način putovanja potrošača.
Najnovija procena američkog proizvođača aviona o isporukama celokupne industrije u narednih 20 godina uzima u obzir rastući aktivizam u vezi sa emisijama aviona, izjavio je Darren Hulst, potpredsednik marketinga u Boeingu. On predviđa smanjenje broja komercijalnih letova koji su kraći od 500 milja, jer vlade pozivaju potrošače da pređu na zelenije vidove prevoza, kao što su vozovi.
Sposobnost avio-kompanija da izvuku više letova i profita iz svojih aviona takođe će umanjiti prodaju. Boeing procenjuje da će kompanije pronaći načine da izvuku oko 20 odsto više produktivnosti iz svojih flota tako što će se prebaciti na veće avione, dodati gušće rasporede sedišta i zadržati avione u vazduhu više sati svakog dana.
Opširnije
Avio-prevoznici zahtevaju da poreski obveznici snose troškove za biogoriva
Avio-prevoznici traže da poreski obveznici u Evropi snose troškove za smanjenje emisija.
17.06.2023
Ryanair naručio avione ’737 max 10’ od Boeinga za 40 milijardi dolara
Vrednost ugovora se odnosi na potencijalnu kupovinu 300 aviona.
09.05.2023
Boeingu treba keš, povećava proizvodnju aviona 737
Boeing je predao oko 53 aviona 'Max' prošlog meseca i ukupno 130 mlaznih aviona u prvom kvartalu, prema prognozi analitičara kompanije Jefferies LLC Sheile Kahyaoglu.
07.04.2023
Airbus će povećati broj isporuka, a smanjiti proizvodnju modela A320
'Ne mogu proceniti kada ćemo se vratiti na nivo produktivnosti iz 2018.'
17.02.2023
Proizveden poslednji primerak 'boeinga 747', vladara svetskog neba
Prva i poslednja verzija aviona 'boeing 747' počela je rukovanjem nakon sporazuma.
06.02.2023
Na svetu nema dovoljno aviona iako mnogi opet žele da putuju
Avio-kompanije naručuju na stotine aviona, ali Airbus i Boeing kasne sa isporukama.
29.12.2022
Ipak, Boeing očekuje da će svetska flota gotovo udvostručiti do 2042. godine, rastući brže - 3,5 odsto godišnje - u odnosu na prognozirani rast globalne ekonomije od 2,6 odsto godišnje. Airbus SE predviđa da će u tom periodu na tržište ući 40.850 novih aviona.
Oba proizvođača aviona očekuju da će uskotrupni avioni dominirati tržištem u naredne dve decenije. Boeing smatra da će avioni poput njegovog modela 737 Max i Airbusovog modela "A320neo" koji će činiti 76 odsto predviđenih prodaja, u poređenju sa prognoziranih 80 odsto od strane evropskog rivala.
Proizvođač sa sedištem u Arlingtonu, u Virdžiniji, ne očekuje snažan rast svih kategorija aviona. Boeing je smanjio očekivani broj teretnih aviona i regionalnih aviona koji će ući na tržište za 1,6 odsto i 14,6 odsto, respektivno, u odnosu na prošlogodišnju prognozu.
Hulst je skeptičan u vezi mogućnosti da uskotrupni avioni lete između kontinenata, poput rivalnog Airbusovog modela A321XLR, i toga da će ikada zauzeti više od malog dela tržišta. Američki proizvođač aviona nema ponudu koja direktno konkuriše dugolinijskim uskotrupnim avionima njegovog rivala.
"Nestane vam kapacitet za prtljag. Nestane vam sposobnost da pružite premijum proizvod", rekao je Hulst. "Kargo koji je tako veliki deo srednjih i dugih letova jednostavno nije opcija."