Direktori avio-kompanija uputili su molbe evropskim vođama da poreske obveznike više uključe u finansiranje smanjenja emisija štetnih gasova, uz upozorenje da region u tom pogledu zaostaje za Sjedinjenim Američkim Državama, koje su počele da dodeljuju subvencije za prelazak na alternativna goriva.
Jonathan Wood, potpredsednik kompanije Neste Oyj u Finskoj koja proizvodi biogoriva za avio-sektor, rekao je da je politika ključna da bi se stvorilo raspoloženje za ovakve promene. "Moramo da počnemo sa ovim. Nemamo vremena da tražimo savršeno rešenje", rekao je on.
Wood govorio je na panelu u petak koji prethodi avio-mitingu u Parizu sledeće nedelje, na kome će francuski proizvođač aviona Airbus SE i njegov američki konkurent Boeing Co prikupiti milijarde dolara od porudžbina za avione koji gutaju gorivo.
Opširnije
Avio-kompanije renoviraju prvu klasu i nude bogatima hotelske sobe na nebu
Dok bogati ponovo sve više putuju, avio-kompanije renoviraju prvu klasu i njihov luksuz dostiže novi nivo na nebu.
20.05.2023
Zašto treba uvek da nosite dva telefona na putovanje
SIM kartice koštaju oko 10 dolara.
09.05.2023
Qatar Airways neće investirati u Air Serbiju, kaže izvršni direktor
Qatar Airways Group ne planira da investira u Air Serbiju, poručio je njihov izvršni direktor Akbar Al Baker.
02.05.2023
Avio-karte za biznis klasu prodali greškom za kikiriki
Putnici s oštrim okom ugrabili su karte po znatno sniženim cenama u najotmenijim kabinama All Nippon Airwaysa.
19.04.2023
Direktori avio-kompanija su iskoristili najveće okupljanje u sektoru kako bi ukazali na potrebu da Evropa postupi isto kao SAD i počne da ulaže u čistija goriva. Oni takođe intenzivno lobiraju protiv ograničenja u vezi sa čistim gorivima koja bi uticala na finansije avio-kompanija i prodaju aviona. EU zahteva da do 2030. godine počne da se za komercijalne letove koristi najmanje šest odsto alternativnih vrsta goriva, a da se taj procenat do 2040. godine podigne na 34 odsto.
"To je zaista naglo povećanje", rekla je Remona van der Zorn, direktorka za održivu strategiju u holandskoj avio-kompaniji KLM. "Tu je ključno imati ove podsticaje."
Napori direktora avio-kompanija donekle su urodili plodom u petak, kada je francuski predsednik Emanuel Makron rekao da će Francuska pomoći u finansiranju fabrike za proizvodnju održivog goriva za vazduhoplovstvo, vredne milijardu dolara (1,1 milijardu dolara). To je samo delić 1,45 biliona dolara, koliko se procenjuje da će biti potrebno na globalnom nivou da bi se dostigle dostigao cilj nulte emisije ugljenika do 2050. godine.
Ranije u petak, predsednik kompanije Emirates Airlines Tim Klark upozorio je da napori Holandije da ograniči letove u Amsterdamu i francuska zabrana nekoliko letova imaju potencijal da se šire, ograničavajući kapacitet avio-kompanije. Upozorio je da će, ako se to dogodi, cene avionskih karata neočekivano skočiti.
Ekolozi tvrde da bi trebalo da ljudi manje lete kako bi smanjili emisije ugljen-dioksida i da bi trebalo da putnici, naftne kompanije i avio-industrija snose troškove. Oni ukazuju na brzi oporavak profita avio-kompanija od završetka pandemije kovida, a istraživanja pokazuju da oni koji su odgovorni za više od polovine emisija proizvedenih letenjem čine manje od jednog procenta svetske populacije.
"Trebalo bi da oni koji koriste avione plaćaju dodatne troškove za zelena goriva", rekao je Matteo Mirolo iz kompanije Transport & Environment sa sedištem u Briselu. "Posebno uzimajući u obzir da se avio-kompanije ove godine bliže rekordnim profitima."
Neke evropske države takođe implementiraju lokalne mere. Francuska razmatra mogućnost da oporezuje avio-prevoznike i preusmeri ta sredstva na železničku kompaniju SNCF u državnom vlasništvu.
- U pisanju pomogli Albertina Torsoli, Ania Nussbaum i Anthony Palazzo.