Airbus predviđa veći broj isporuka i povećanje proizvodnje u 2023. na osnovu povećanja broja putovanja na dužim relacijama. S druge strane, najavili su smanjenje proizvodnje najprodavanijeg A320 modela zbog poremećaja u lancu snabdevanja, koji nastavljaju da pogađaju sektor avijacije.
Kompanija planira da isporuči 720 vazduhoplova, u skladu s prošlogodišnjom projekcijom, koja je na kraju završila s 661 letelicom. Što se tiče mesečne proizvodnje modela A320, Airbus želi da napravi 65 aviona do kraja iduće godine, naspram 50 aviona ove godine, i da poveća broj isporuka na 75 2026. godine. Oba cilja kasne godinu dana od Airbusovih prethodnih projekcija.
"Ovo je vrlo disruptivno okruženje, koje dolazi iz različitih izvora, što nas čini neefikasnim", rekao je glavni izvršni direktor Airbusa Guillaume Faury tokom razgovora s analitičarima. "Ne mogu da procenim kada ćemo se vratiti na nivo produktivnosti iz 2018."
Opširnije
Ryanair naviše revidirao prognoze nakon velike božićne potražnje
Dobit u fiskalnom kvartalu, koji je završen 31. decembra, iznosila je gotovo 200 miliona evra.
05.01.2023
Air Serbia se približila broju putnika iz 2019. godine
Tokom 2022. godine usluge avio-prevoznika koristilo je oko 2,75 miliona putnika, što je za oko dva odsto manje u poređenju sa 2019.
04.01.2023
Boeing planira da Air Indiji isporuči oko 200 aviona 737 Max
I jednoj i drugoj strani se žuri da dogovore završi pre praznika.
16.12.2022
Kompanije obožavaju avijaciju i guraju njen rast
Rukovodioci kompanija smatraju da je veoma bitno da se njihovo poslovanje nalazi blizu aerodroma, a velika većina je iskazala da su veoma zavisni od avijacije.
08.11.2022
Airbus opreznije najavljuje proizvodnju uskotrupnih aviona nakon što je prošle godine kompanija nije ispunila smanjeni cilj isporuke. Za 2023. proizvođač aviona planira da isporuči 720 letelica, a Faury upozorava da će ograničenja u lancima snabdevanja nastaviti da muči industriju barem do kraja ove godine, a prošlogodišnji manjak isporuke nazvao je frustrirajućim.
Cena deonice u četvrtak ojačala je za 3,4 posto na 123,14 evra, a u ovoj godini vrednost deonice ukupno je porasla za oko deset odsto.
Proizvođač aviona očekuje prilagođenu zaradu pre kamata i poreza oko šest milijardi evra ove godine, u poređenju s prošlogodišnjim iznosom od 5,6 milijardi evra . Predviđaju i da će slobodni novčani tok pasti će na tri milijarde evra, s prošlogodišnjih 4,7 milijardi evra. Analitičari koje je anketirao Bloomberg procenili su da će prilagođena poslovna dobit iznositi 5,4 milijarde evra.
Prošlogodišnjem novčanom toku delimično je pomogao povoljan kurs dolara, rekao je Airbus. Kompanija, koja je juče imenovala Thomasa Toepfera za novog glavnog finansijskog direktora, predložila je isplatu dividende od 1,80 evra za prošlu godinu. Airbus je imao trošak od 477 miliona evra u vezi s vojnim transportnim vazduhoplovom A400M, program koji se godinama borio za postizanje komercijalnih i tehničkih ciljeva.
Toepfer dolazi iz nemačke kompanije Covestro i naslediće Dominika Asama koji je najavio prelazak u nemačku softversku kompaniju SAP nakon četiri godine provedene u Airbusu.
Analitičari kompanije Jefferies nazvali su planirano povećanje proizvodnje širokotrupnih aviona pozitivnim iznenađenjem, dok su cilj slobodnog novčanog toka za ovu godinu okarakterisali kao loš.
Airbus je 2023. započeo sporo i isporučio samo 20 komercijalnih aviona u januaru, što je jedna od najlošijih mesečnih brojki u poslednjih nekoliko godina. Boeing je uspeo da isporuči gotovo dvostruko više aviona i tako povećao pritisak na svog evropskog rivala da poveća svoju proizvodnju.
Potražnja za avio-prevozom porasla je s ublažavanjem ograničenja iz perioda pandemije, što je navelo avio-prevoznike da naručuju nove vazduhoplove kako bi proširili svoje mreže i zamenili starije mlaznjake modelima s nižom potrošnjom goriva. Samo ove nedelje, Airbus je osigurao rekordnu porudžbinu od 250 aviona od Air Indije koja uključuje 40 njegovih najvećih A350 širokotrupnih aviona.
Proizvođač aviona povećava proizvodnju svojih većih širokotrupnih mlažnjaka. Proizvodnja A350, njegovog najnaprednijeg aviona, dostići će devet mesečno do 2025. s trenutnih šest, dok će A330neo porasti na četiri mesečno do 2024.
A320 je daleko najvažniji Airbusov proizvod i nadmeće se s Boeingovim modelom 737 kao najjači avion u industriji koji se koristi na kraćim rutama. Avion koji čini većinu Airbusovih zaostalih narudžbina od više od 7.000 zrakoplova, dolazi u različitim veličinama, a većina kupaca sada se odlučuje za veću varijantu A321 koja može da primi više od 200 ljudi u nekim konfiguracijama.
Prošle godine Airbus je isporučio 516 aviona modela A320, uz 53 manja A220, dok su ostali bili za širokotrupne mlaznjake. S obzirom na veliki zaostatak narudžbina, Airbus sada ima slobodna mesta za svoj model A320 do 2029. godine, zaključio je Faury.