Čarter letovi su sve popularniji, a kompanije se oslanjaju na jak avio saobraćaj u svom oporavku od pandemije virusa kovid 19 uprkos tome što zagovornici zaštite životne sredine godinama pozivaju na manje letenja kako bi se kontrolisale emisije štetnih gasova iz avijacije.
U istraživanju koje je Međunarodna asocijacija za vazdušni prevoz (IATA) objavila u utorak navodi se da rukovodioci kompanija smatraju da je veoma bitno da se njihovo poslovanje nalazi blizu aerodroma, a velika većina je iskazala da su veoma zavisni od avijacije.
Čak 89 odsto ispitanika, koje je činilo 500 rukovodilaca evropskih kompanija, veruje da im blizina aerodromu daje prednost nad konkurencijom, a 84 odsto je izjavilo da ne bi mogli da zamisle poslovanje bez pristupa vazdušnom saobraćaju. Istovremeno, 82 odsto rukovodilaca smatra da njihovo poslovanje ne bi preživelo bez lanaca snabdevanja koji koriste vazdušni saobraćaj.
Opširnije
Air Serbia u oktobru skoro pa duplirala broj putnika
Air Serbia je u oktobru prevezla više od 250.000 putnika u redovnom i čarter saobraćaju, naveli su iz kompanije u petak.
04.11.2022
Kina priprema plan da okonča kovid restrikcije u avijaciji
Kina radi na ukidanju sistema koji kažnjava avio-kompanije za unos slučajeva virusa u zemlju, prema ljudima koji su upoznati sa tim.
04.11.2022
Air France-KLM želi udeo u portugalskom TAP-u
Izvršni direktor Ben Smith rekao je u petak da će se francusko-holandska grupa zasigurno reagovati ukoliko TAP bude bio na prodaju.
28.10.2022
Airbus očekuje povećanje tokova novca, planirane isporuke nepromenjene
Prognoze Airbusa bitno se razlikuju od očekivanja njihovog najvećeg rivala, Boeinga.
28.10.2022
Sporija tranzicija ili letovi samo za bogate: Neto neutralnost je državno pitanje
Članice Ujedinjenih nacija podržale su istorijsku rezoluciju koja se zalaže za dostizanje ugljeničke neto neutralnosti u avijaciji do 2050. godine.
13.10.2022
"Poruka rukovodilaca kompanija je jasna i nedvosmislena: avio-transport je ključan za uspeh njihovog poslovanja", rekao je generalni direktor IATA Willie Walsh. "Dok vlade u Evropi smišljaju kako da se nose da ekonomskim i geopolitičkim problemima današnjice, kompanije će se oslanjati na politike koje podržavaju jake veze kako na kontinentu, tako i prema trgovinskim partnerima Evrope u svetu", dodao je.
Rast industrije čarter letova takođe je pokazatelj preovlađujućeg mišljenja među rukovodiocima. Prema podacima Adroit Market Researcha, ukupna vrednost tržišta čarter letova na svetu porašće sa očekivane 48,1 milijarde dolara ove godine na 51,88 milijardi dolara 2029. godine, a većina će doći upravo iz kargo operacija.
"Sa sve više izazova u lancima snabdevanja putevima, broj dostava vazduhom se drastično povećao jer eliminiše nepotrebne procese dostave koja dugo traje", navode analitičari Adroit Market Researcha. Oni takođe smatraju da će daljem rastu čarter letova doprineti potreba za bržim dostavama, nepredvidivo širenje obima dostava i mogućnost slanja tereta bez dugog prethodnog planiranja.
Ovi trendovi dodatno mogu komplikovati napore država da se okrenu ka održivim industrijama, uključujući i avijaciju. Prema anketi koju je sprovela IATA, samo 33 odsto rukovodilaca evropskih kompanija smatra da je dekarbonizacija avijacije prioritet. Pritom, većina kao prioritet vidi smanjenje troškova – njih 42 odsto.
Uprkos tome, 74 odsto evropskih rukovodilaca veruje da će avijacija dostići neto neutralnost u poslovanju do 2050. godine.
Air Serbia i rast broja putnika na čarter letovima
Trend rasta u domenu čartera u svetu objavila je i Air Serbia, koja je rekla da je prevezla najviše putnika u prvih deset meseci na čarter letovima od kada posluje pod ovim imenom.
"Tokom letnje sezone tražnja za direktnim letovima do popularnih letnjih destinacija se povećava, a čarter letovi omogućavaju da putnici brzo i udobno stignu do željenog odredišta", rekao je Boško Rupić, direktor komercijale i strategije kompanije Air Serbia.
Air Serbia je od početka ove godine do danas obavila 2.646 čarter letova kojima je prevezla više od 300.000 putnika. Ovo je najbolji rezultat u čarter saobraćaju od 2013. godine, od kada kompanija posluje pod imenom Air Serbia. Iz kompanije su u saopštenju u utorak dodali da je tokom prvih deset meseci 2022. godine, Air Serbia obavila za 11,7 odsto više čarterletova nego tokom cele 2019. godine.
"Ove godine smo leteli u Tursku, Egipat, Grčku, Tunis i Italiju. Najpopularnija čarter-destinacija bila je Turska, pa smo, pored Antalije, Bodruma i Dalamana, prvi put leteli i u Alanju, i to iz Beograda i Niša. U odnosu na prethodne godine i Grčka je zabeležila rast broja čartera", dodao je Rupić.
Večina čarter letova kompanije Air Serbia organizuje se iz Beograda, ali je ove sezone jedan broj letova polazio sa niškog aerodroma "Konstantin Veliki" – za Alanju, Antaliju i Hurgadu,
Ove godine nacionalna avio-kompanija povećala je i broj redovnih linija te je otvorila direktne letove ka destinacijama poput Malte, Palme de Majorke, Salcburga i Barija. Osim toga, kompanija je proširila svoju saradnju sa Turkish Airlinesom kako bi povečala broj letova za Tursku iz Beograda, a najavila je i uvođenje direktnog leta za Kinu.