Zaoštravaju se problemi u američkoj avio-kompaniji Boeing, koja je, nakon optužbi za loš kvalitet proizvodnje i naknadnog restrukturiranja proizvodnje, opterećena i komplikacijama sa štrajkovima zaposlenih. Posle mesec dana, ključni pregovori sa sindikatima o platama zaposlenih su konačno propali, a agencija za kreditni rejting S&P Global Ratings je čak najavila da bi mogla da snizi kreditni rejting proizvođača aviona na najniži nivo.
Kako navodi Bloomberg, obustava rada uzima veliki danak za najveću američku avio-kompaniju, bez naznaka da će se uskoro završiti. Očekuje se da će kompanija do kraja godine izgubiti čak 10 milijardi dolara zbog gašenja proizvodnje, ocenjuje S&P Global Ratings.
Menadžment Boeinga je konačno prekinuo pregovore, jer su zahtevi sindikalne strane bili "previsoki i beskompromisni", navodi se u obrazloženju kompanije. Dve grupe sindikata, koji pregovaraju sa rukovodstvom, navode da nisu spremni da unaprede predlog novog četvorogodišnjeg kolektivnog ugovora.
Opširnije
Radnici Boeinga u štrajku, prvi put od 2008.
Zaposleni će sa svojih radnih mesta otići u petak u ponoć po lokalnom vremenu, a ovo je prvi prekid rada još od 2008. godine.
13.09.2024
Boeing imenovao Ortberga za generalnog direktora, hoće li oživeti kompaniju?
Boeing je imenovao Kellyja Ortberga za svog sledećeg izvršnog direktora.
31.07.2024
Boeing će priznati krivicu za prevaru zbog kršenja sporazuma u vezi sa nesrećama
Ministarstvo pravde SAD zaključilo je da proizvođač aviona nije poštovao raniji dogovor koji se odnosio na dve fatalne nesreće njegovog aviona 737 Max.
08.07.2024
Spirit sve bliži vraćanju pod Boeingovo krilo, dogovor sa Airbusom na vidiku
Airbus SE bi uskoro mogao da kupi fabriku u Belfastu, gde Spirit pravi delove za model A220, kao i postrojenja u Kinstonu u Severnoj Karolini i Sen Nazeru u Francuskoj.
21.06.2024
Muke po Boeingu – da li je duopol pred kolapsom?
Komercijalnom vazduhoplovnom industrijom dugo su dominirali Boeing i Airbus, koji su tako činili svojevrstan duopol.
12.05.2024
O ovoj temi govorio je novinar Bloomberg Newsa Benedikt Kammel u Bloomberg Adria Connectu.
100 miliona dolara dnevno
Pregovori između dve strane traju od sredine septembra, a vode se tri runde pregovora. "Naš tim je pregovarao u dobroj veri i dao nove i poboljšane predloge, uključujući povećanje neto isplata i penzija, sa ciljem postizanja kompromisa", rekla je izvršna direktorka Boeinga Stephanie Pope u saopštenju.
Boeingov predlog, koji je pre dve nedelje predstavljen sindikalnim liderima, sada je povučen, u njemu je menadžment ponudio povećanje plata za 30 odsto i povećanje penzija, navodi Bloomberg. Ranije su sindikati odbijali povećanje zarada od 25 odsto, ali sada upravi poručuju da očekuju povećanje zarada od 40 odsto.
Treća runda pregovora između Boeinga i sindikata je propala. Ranije su sindikati odbijali povećanje od 25 odsto, ali sada upravi poručuju da očekuju povećanje plata od 40 odsto.
Štrajk je najduži u poslednjih 16 godina i košta kompaniju 100 miliona dolara dnevno, a sve se dešava u trenutku kada se kompanija još uvek oporavlja od nesreće u kojoj su na jednom od njenih aviona vrata bila nepropisno pričvršćena.
Boeing izdaje nove akcije?
Boeing je saopštio da razmatra izdavanje novih akcija od 10 milijardi dolara, ali tek nakon što postane jasno koliku će finansijsku štetu štrajk prouzrokovati, nezvanično je preneo Bloomberg.
Boeing je saopštio da je održavanje kreditnog rejtinga na investicionom nivou važan cilj, jer će se suočiti sa višim troškovima zaduživanja ako to ne učine. Boeing ima četiri milijarde dolara duga koji dospeva sledeće godine i još osam milijardi dolara koji dospeva 2026. godine, navodi agencija Moody's.
- Ažurirano video intervjuom iz Bloomberg Adria Connecta.