Kompanija Boeing je pristala da prizna krivicu za prevaru SAD pošto je ministarstvo pravde zaključilo da proizvođač aviona nije poštovao raniji dogovor koji se odnosio na dve fatalne nesreće njegovog aviona 737 Max.
Prema načelnom dogovoru sa američkim tužiocima, Boeing bi mogao da dobije novčanu kaznu od čak 487,2 miliona dolara, što je maksimum dozvoljen zakonom, međutim tačan iznos će odrediti sudija, prema informacijama iz ministarstva pravde. Kao deo sporazuma koji je podnet u nedelju uveče sudu u Teksasu, DOJ je zatražio da sudija prizna ranije plaćenu kaznu Boeingu, što bi, ukoliko bude odobreno, novu kaznu smanjilo na 243,6 miliona dolara.
Kompanija će postaviti korporativnog nadzornika i obavezati se da u naredne tri godine potroši najmanje 455 miliona dolara na jačanje svojih programa usklađenosti i bezbednosti kao deo sporazuma koji zahteva odobrenje suda. Takođe će neko vreme morati da bude pod sudskim nadzorom. Američka vlada i Boeing još uvek dovršavaju sporazum i očekuje se da će konačni sporazum o priznanju krivice biti podnet do 19. jula.
Opširnije
Spirit sve bliži vraćanju pod Boeingovo krilo, dogovor sa Airbusom na vidiku
Airbus SE bi uskoro mogao da kupi fabriku u Belfastu, gde Spirit pravi delove za model A220, kao i postrojenja u Kinstonu u Severnoj Karolini i Sen Nazeru u Francuskoj.
21.06.2024
Zbog smrtonosne turbulencije avio-kompanije sve više koriste programe velikih podataka
Avio-kompanije su sve više zainteresovane za sistem za prikupljanje podataka koji pomaže pilotima da u realnom vremenu manevrišu kroz teške vremenske uslove.
09.06.2024
Muke po Boeingu – da li je duopol pred kolapsom?
Komercijalnom vazduhoplovnom industrijom dugo su dominirali Boeing i Airbus, koji su tako činili svojevrstan duopol.
12.05.2024
Boeing namerava da proda obveznice nakon kvartalnog gubitka
Boeing planira da proda obveznice u iznosu od oko osam milijardi dolara u čak šest delova.
29.04.2024
Ovo su najveći izazovi pred novim direktorom Boeinga
Novo rukovodstvo Boeinga čekaju brojni izazovi – krivične istrage, sve lošije stanje finansija, regulatorni nadzor i gubitak tržišnog udela.
31.03.2024
Priznanje krivice je velika mrlja u stogodišnjoj istoriji kompanije, u kojoj je bilo višegodišnjih previranja zbog nesreća letelice 737 Max 2018. i 2019. godine u kojima je poginulo 346 ljudi. Sporazum takođe ima potencijal da oteža komunikaciju Boeingu sa vladom, jer je ova kompanija veliki dobavljač aviona za odbranu i graditelje predsedničkih aviona, mada je verovatno da će kompanija tražiti način koji će joj omogućiti da nastavi poslovanje u tim oblastima.
S druge strane, ovaj sporazum omogućava Boeingu da izbegne opterećenje krivičnog suđenja u trenutku kada su njegove finansije u neredu, a liderstvo u neizvesnosti. Američka kompanija se nalazi u kriznom režimu proteklih šest meseci nakon skoro katastrofalnog incidenta koji je doveo do priznanja krivice kompanije.
Ministarstvo pravde je u maju utvrdilo da je Boeing prekršio sporazum o odloženom krivičnom postupku iz 2021. godine u vezi sa nesrećama, koji je sklopljen u poslednjim danima administracije Donalda Trampa. To je usledilo nakon eksplozije panela trupa na avionu 737 Max 9, koja se dogodila 5. januara, neposredno pre isteka sporazuma.
Kasnije je DOJ zaključio da Boeing nije ispunio uslov tog sporazuma da sprovede efikasan program usklađenosti za sprečavanja i otkrivanja kršenja američkih zakona o prevarama.
"Veoma smo razočarani"
Kao rezultat ovog problema sa trupom, izvršni odbor Boeinga se našao u problemu i njegov odbor traži novog izvršnog direktora. Usporavanje proizvodnje nakon januarskog incidenta utiče i na finansije kompanije, jer se radi na jačanju kvaliteta tako što se plaća prekvalifikacija radnika koju nadzire Federalna uprava za vazduhoplovstvo SAD.
Iz kompanije su saopštili da će verovatno potrošiti oko osam milijardi dolara tokom prve polovine 2024. godine.
Boeing je u kratkoj izjavi potvrdio da je postigao načelni dogovor o uslovima sporazuma sa ministarstvom pravde, uz napomenu da se odobre specifični uslovi. Proizvođač aviona je u junu rekao tužiocima da se ne slaže sa zaključkom da je prekršio raniji sporazum.
Kao deo sporazuma iz 2021. godine, Boeing je platio novčanu kaznu od 243,6 miliona dolara i priznao da je obmanjivao FAA o nejasnom sistemu za kontrolu leta povezanom sa udesima. Kompanija se takođe obavezala da poboljša unutrašnju kontrolu bezbednosti. Zauzvrat, vlada bi povukla krivičnu prijavu protiv kompanije nakon tri godine.
Ovaj sporazum oštro su kritikovale porodice žrtava nesreće, koje nisu bile konsultovane pre njegovog objavljivanja. Porodice su brzo podnele primedbu na najnoviji sporazum. Kao deo novog sporazuma o priznanju krivice, odbor direktora Boeinga će se sastati sa rođacima žrtava nesreće, što su porodice ranije tražile.
"Veoma smo razočarani što DOJ nastavlja sa ovim potpuno neadekvatnim sporazumom o priznanju krivice uprkos snažnom protivljenju porodica njegovim uslovima", rekla je u svom mejlu Erin Applebaum, partner u firmi Kreindler & Kreindler LLP, koja zastupa porodice žrtava.
"Iako smo ohrabreni time što Boeing neće moći sam da izabere svog nadzornika, sporazum je i dalje samo sitnica i ništa neće učiniti da se uvedu značajne promene u kompaniji", dodala je.
Sporazum takođe predviđa da će vlada izabrati i nadgledati korporativnog nadzornika, čime će se rešiti zabrinutost porodica u vezi sa potpunom nezavisnošću nadzornika.
Boeing se takođe suočava sa istragama Komisije za hartije od vrednosti, Kongresa i velike porote u oblasti Sijetla zbog događaja koji su doveli do udesa u januaru na avionu Alaska Airlines.