Radnici Boeinga u Sijetlu mogli bi da napuste svoja radna mesta i smanje proizvodne kapacitete kompanije nakon što su članovi najvećeg sindikata odbili ponuđeni ugovor i glasali za štrajk.
Zaposleni će sa svojih radnih mesta otići u petak u ponoć po lokalnom vremenu, a ovo je prvi prekid rada još od 2008. godine. Sindikat pod imenom Međunarodno udruženje mašinskih i avio-radnika predstavlja 33.000 zaposlenih u Boeingu.
Ovo je još jedan u nizu problema za Boeing koji je već imao peh sa neispravnim avionima, nezadovoljnim korisnicima i promenama rukovodstva.
Opširnije
Boeing imenovao Ortberga za generalnog direktora, hoće li oživeti kompaniju?
Boeing je imenovao Kellyja Ortberga za svog sledećeg izvršnog direktora.
31.07.2024
Boeing će priznati krivicu za prevaru zbog kršenja sporazuma u vezi sa nesrećama
Ministarstvo pravde SAD zaključilo je da proizvođač aviona nije poštovao raniji dogovor koji se odnosio na dve fatalne nesreće njegovog aviona 737 Max.
08.07.2024
Spirit sve bliži vraćanju pod Boeingovo krilo, dogovor sa Airbusom na vidiku
Airbus SE bi uskoro mogao da kupi fabriku u Belfastu, gde Spirit pravi delove za model A220, kao i postrojenja u Kinstonu u Severnoj Karolini i Sen Nazeru u Francuskoj.
21.06.2024
Avio-kompanije za prosečnu zaradu po putniku ne mogu da kupe ni kafu
Visoki troškovi, prekinuti lanci snabdevanja i tranzicija ka održivosti dominirali su razgovorima na dva ovonedeljna avio-samita.
04.06.2024
Muke po Boeingu – da li je duopol pred kolapsom?
Komercijalnom vazduhoplovnom industrijom dugo su dominirali Boeing i Airbus, koji su tako činili svojevrstan duopol.
12.05.2024
'If it’s Boeing, I’m not going' - loš kvartal manji problem od izgubljenog poverenja
U prvom kvartalu odliv keša dostigao 3,9 milijardi dolara, deonice padaju, a Wall Street preporučuje kupovinu.
24.04.2024
"Samo je bilo pitanje vremena kada će se ovo dogoditi, naši članovi su se izjasnili jasno i glasno", rekao je Jon Holden, predsednik sindikata koji predstavlja radnike Boeinga pred salom punom predstavnika medija i zaposlenih u kompaniji. "Delovi ovog sporazuma nisu bili dovoljno dobri", rekao je. Kada je završio sa govorom, orilo se "štrajk, štrajk".
Članovi su velikom većinom glasali za štrajk, pa je 94,6 odsto njih bilo protiv ponude, a 96 odsto za štrajk. Novi generalni direktor Boeinga Kelly Ortberg ranije je obećao da će pokušati da unapredi odnose sa zaposlenima. Takođe su odbili preporuku svojih sindikalnih lidera da prihvate uslove koji uključuju povećanje plata od 25 odsto tokom četiri godine iako je to najveće povećanje plata koje je ovaj proizvođač aviona ikada ponudio. Radnici su očekivali više, a i bili su razočarani ukidanjem godišnjeg bonusa.
Boeing je u teškoj finansijskoj situaciji otkako je nesreća 5. januara pokazala da postoje problemi u fabrikama i primorala proizvođača aviona da smanji proizvodnju. Kao rezultat toga, kompanija sve vreme gubi novac, a njen kreditni rejting je jedan korak iznad špekulativnog. Ovo stavlja proizvođača aviona u tešku poziciju jer je trenutno dužan 45 milijardi dolara.
Poraz pregovaračkog tima kompanije znači da će Boeing i sindikat morati da se vrate za pregovarački sto kako bi pokušali da pronađu uslove koji će zadovoljiti članove sindikata sa dugom istorijom aktivizma. Cai von Rumohr, analitičar u TD Cowenu, procenio je da bi prekid rada mogao da traje više od 50 dana, kao što je bio slučaj sa prethodnim štrajkovima. Ovo bi Boeing moglo da košta između tri milijarde i 3,5 milijardi dolara.
Radnici Boeinga će uskoro postaviti barikade na oko 30 ulaza u proizvodne pogone od Kalifornije do istočnog Vašingtona.
Pošto sindikat tvrdi da štrajkuje zbog nepoštene radne prakse, posrednika će odrediti federalni Nacionalni odbor za radne odnose, rekao je Holden. Zasad nisu zakazani razgovori. Kao sindikalni vođa, Holden želi prvo da razgovara sa radnicima kako bi se dogovorili oko prioriteta.
Boeing je rekao da je ponuda najviše što može da predloži s obzirom na loše finansije. Kompanija nije rekla kako će reagovati na štrajk, ali menadžeri su ove nedelje razmatrali da li drugi radnici mogu da zamene one koji štrajkuju.
Pre donošenja odluke, članovi sindikata su ispred Boeingove fabrike u Rentonu, gde se prave mlazni avioni 737 Max, protestvovali protiv ponude i pokazali koliko su gnevni zbog dogovora iz 2014. zbog čijih odredbi plate nisu rasle, a penzioni doprinosi su ukinuti.
Takođe su ljuti što je kompanija zadržala odredbu koja primorava radnike plaćene po satu da rade šest godina pre nego što dostignu maksimalne kategorije plate.
"Radim nenormalno mnogo prekovremenih sati samo da bih preživeo", rekao je Zachary Haley, tehničar za proveru kvaliteta modela 737 koji je u Boeingu pet godina.