Srpska nacionalna avio-kompanija saopštila je da je sa kompanijama Airbus i Navblue potpisala ugovor o nabavci dva napredna softverska rešenja koja će omogućiti umanjenje potrošnje avio-goriva i tako posredno doprineti smanjenju emisije štetnih gasova.
Air Serbia će biti prva kompanija koja će koristiti tu tehnologiju. Ugovor je potpisan na godišnjoj generalnoj skupštini Međunarodne asocijacije za vazdušni saobraćaj (AGM IATA), objavila je Air Serbia na svom LinkedIn profilu. Generalni direktor Jiri Marek izjavio je da Air Serbia već godinama pokreće različite inicijative u cilju smanjenja emisije ugljenika.
Opširnije
Nemačka priprema 50 milijardi evra da pomogne ozelenjavanje teške industrije
Programom bi država pokrila razliku u troškovima između proizvodnje konvencionalnog i „zelenog” čelika
06.06.2023
Evropski predlog poreza na emisiju ugljenika mora na doradu
Od 2005. godine EU koristi sistem trgovine za suzbijanje emisija.
10.01.2023
Qatar Airways u Air Serbiji bi zaista bio veliko iznenađenje
Air Serbiji bi dublja saradnja sa Qatar Airwaysom odgovarala, veruju stručnjaci iz industrije.
09.05.2023
Qatar Airways neće investirati u Air Serbiju, kaže izvršni direktor
Qatar Airways Group ne planira da investira u Air Serbiju, poručio je njihov izvršni direktor Akbar Al Baker.
02.05.2023
"Zadovoljni što smo dogovoili sa Airbusom, globalnim liderom u ovoj oblasti, nabavku dva moderna softverska rešenja koja će nam biti od velike pomoći pri smanjenju emisije ugljenika, ali i za smanjenje troškova poslovanja", rekao je Marek.
Programi Descent Profile Optimizer (DPO) i IDLE Factor Optimizer (IFO) koje su razvili Airbus i Navblu rade istovremeno, a njihov zadatak je da smanje potrošnju goriva u avionu na najmanju moguću meru i time značajno smanje emisiju ugljenika. Ovo je prva kupovina paketa oba softvera (pojedinačno su već prodavani drugim avio-kompanijama) u procesu koji se naziva "combined upgrade".
Smanjenje emisije CO2 postaje tema koja sve više zaokuplja kompanije koje posluju u Srbiji, u šta smo se uverili na Forumu menedžra, koji je ove nedelje organizovala Srpska asocijacija menadžera. Ivana Stanković, direktorka u sektoru za kapitalna tržišta i računovodstveno savetovanje u kompaniji PwC, naglasila je da su obaveze za sve kompanije, bez izuzetaka, potreba za održivošću, pozitivan uticaj na svet oko nas, uključivanje u rešavanju klimatskih problema. Umesto o profitu, sada će morati da brinu i karbonskoj neutralnosti, jer je globalni cilj da ugljenični otisak do 2050. bude sveden na nulu, a 2030. godine prepolovljen.
"Ubuduće će podaci o ispunjavanju ESG standarda biti od iste važnosti kao i finansijski podaci i računovodstveni podaci za svakog menadžera. Zbog toga je važno da se odmah svi uključimo u ove teme, jer nijedna kompanija i nijedan pojedinac nisu izuzeti iz pitanja održivosti planete", rekla je Stanković.