Kina razmatra da dozvoli svojim rafinerijama da izvoze više goriva u pokušaju da pomogne oživljavanju svoje ekonomije, što bi bio preokret od ideje potpuno smanji štetne emisije.
Rafinerije i trgovci su aplicirali za dodatnih 15 miliona tona izvozne kvote goriva koja uključuje benzin i dizel, tvrde anonimni izvori. Ukoliko bude odobreno, to bi povećalo dosadašnja izdvajanja ove godine na sličan nivo za celu 2021.
Peking održava strogu kontrolu nad tim koliko i državne i privatne rafinerije mogu da izvezu. Donedavno je ograničavala isporuke da bi se smanjilo zagađenje i pomoglo u konsolidaciji sektora, pri čemu je količina kvote koja je do sada dodeljena 2022. bila oko 40 odsto manja nego prošle godine.
Želja Kine da podstakne ekonomsku aktivnost mogla bi da stoji iza mogućeg povećanja kvote, rekle su osobe koje su tražile da ne budu identifikovane. Politika "Covid Zero" i imovinska kriza uticali su na najveću ekonomiju Azije ove godine, a nekoliko velikih banaka predviđa da će rast biti manji od tri odsto.
Ministarstvo trgovine nije odmah odgovorilo na upit poslat faksom.
Zahtev za dodatna izdvajanja za izvoz dolazi pošto se očekuje da će serija od 1,5 miliona tona kvote biti dodeljena kineskim rafinerijama kasnije ove nedelje. Ako se odobri 15 miliona tona, to bi za ovu godinu ukupno iznosilo 39 miliona tona, u poređenju sa oko 38,6 miliona tona prošle godine.
Povećan izvoz goriva i efikasnije korišćenje kapaciteta za preradu su načini za podršku ekonomskom oporavku, rekao je Fu Xiangsheng, zvaničnik Kineske federacije naftne i hemijske industrije, na industrijskoj konferenciji prošlog meseca. Državne rafinerije u zemlji radile su sa 75,3 odsto kapaciteta u sedmici do 10. septembra, prema CITIC Futures Co., što je mnogo niži nivo nego u SAD.
Kina je u prvih sedam meseci ove godine izvezla u proseku 1,95 miliona tona dizela, benzina i kerozina, prema podacima carine. To je u poređenju sa najmanje pet miliona tona mesečno izvoza, koji bi bio moguć u poslednja tri meseca godine po potencijalnoj novoj kvoti, ako se ona potvrdi. Nacija je izvozila u proseku 3,4 miliona tona goriva u 2021. na mesečnom nivou.
Više kineskog izvoza goriva bi bilo "bikovsko" za svetsku potražnju i cene sirove nafte, s obzirom na to da je Kina najveći svetski uvoznik nafte, iako bi to moglo pomoći u snižavanju cena naftnih proizvoda zbog povećane ponude. Prema trgovcima, dodatna kvota bi potencijalno mogla da izazove neku spot kupovinu sirove nafte od kineskih rafinerija.