Kineski apetit za inostranom naftom tek treba da se znatno oporavi, jer anksioznost usled izolacije zbog kovida 19 utiče na to da se i dalje manje putuje, zasenjujući povećanje kvota za izvoz goriva čiji je cilj podrška ekonomskom rastu.
Putovanje avionom preko Zlatne nedelje u prvoj nedelji oktobra smanjeno je za 42 odsto u odnosu na godinu ranije, prema China Aviation Daily. Putovanje kineskih turista bilo je otprilike za 30 odsto manje tokom praznika nego 2021. godine, saopštilo je Ministarstvo saobraćaja.
Transport čini oko polovine potrošnje nafte u Kini, najvećem svetskom uvozniku sirove nafte, tako da nedostatak aktivnosti vrši pritisak na smanjenje globalnih cena. I dok su postojale neke spekulacije da bi Peking uskoro mogao početi da ublažava svoju politiku "Covid Zero", šansa za to sada se čini sve manjom, barem kratkoročno.
Umesto toga, novo oživljavanje virusa dovodi do dodatnih ograničenja uoči kongresa Komunističke partije, na kom se očekuje da će predsednik Xi Jinping obezbediti treći petogodišnji mandat. Šangaj je zatvorio neke školske časove i prostore za zabavu uoči sastanka dva puta u deceniji koji počinje u nedelju, izazivajući strah od potpunog zatvaranja.
Rastući pesimizam u pogledu potražnje za energijom umanjio je očekivanja da će kvote za izvoz svežeg goriva koje su odobrene kineskim rafinerijama dovesti do skoka uvoza sirove nafte. Kupovina na spot tržištu je do sada ovog meseca bila smanjena, bez većeg porasta aktivnosti bilo državnih ili privatnih prerađivača, prema trgovcima koji učestvuju na tržištu.
"Pošto će Kina verovatno zadržati svoj čvrst stav po pitanju kovida do kraja 2022. godine, a kako je zima vrhunac sezone širenja virusa, vidimo određeni rizik za smanjenja naše prognoze", rekli su analitičari Energy Aspects, uključujući Jianan Sun iz Londona, ove nedelje. Industrijski konsultant je procenio da bi kineska tražnja mogla da poraste za 880.000 barela dnevno u ovom kvartalu u odnosu na prethodna tri meseca.
Kineske rafinerije će verovatno samo povećati proizvodnju na oko polovinu mogućeg povećanja ako iskoriste sve svoje izvozne kvote, navodi se u belešci EA. Slaba domaća potrošnja, kao i neizvesnost u pogledu globalne potražnje, čine ih opreznim, navodi se u saopštenju.
Najaktivniji period spot trgovanja za decembarski utovar sirove robe trebalo bi da počne u narednim danima. Postoji šansa da bi moglo doći do povećanja potražnje iz dve nove megarafinerije - koje vode Shenghong Group i PetroChina Co. - jer počinju da rade kasnije ove godine.
Takođe je moguće da bi se potražnja za gorivom mogla vratiti ako vlasti odluče da daju prioritet ekonomskom rastu nakon kongresa. Kineska potrošnja benzina mogla bi porasti za sedam odsto u ovom kvartalu u odnosu na isti period 2019. godine, rekla je Yuwei Pei, konsultant u Wood Mackenzie Ltd. To je u poređenju sa povećanjem od dva odsto u odnosu na 2019. godinu u tri meseca do septembra, rekla je ona.