Rast kineskog izvoza usporio je više nego što se očekivalo u avgustu jer je globalna potražnja oslabila, a blokade zbog kovida poremetile proizvodnju. Uvoz je jedva porastao jer je domaća tražnja nastavila da pada.
Izvoz u američkim dolarima porastao je prošlog meseca za 7,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu na 314,9 milijardi dolara, saopštila je Generalna uprava carina u sredu. To je bio najsporiji rast od aprila. Uvoz je porastao za 0,3 odsto, sporije od rasta od 2,3 odsto u julu, čineći trgovinski suficit od 79,4 milijarde dolara prošlog meseca.
Podaci dolaze nakon što je fabrička aktivnost u Evropi i ostatku Azije pala poslednjih meseci, što odražava usporavanje globalnog ekonomskog zamaha. To je delom vođeno opadajućom potražnjom potrošača zbog rasta cena energije i drugih potrošačkih dobara i usluga. U međuvremenu, epidemija se pogoršala u Kini tokom avgusta, što je dovelo do zatvaranja mesta kao što je Yiwu u istočnoj provinciji Zhejiang, glavnom proizvodnom i izvoznom centru.
Opširnije
Kina preduzima konkretne mere da uspori pad valute
Najznačajniji potez do sada da se stabilizuje slabljenje juana
06.09.2022
Širenje kovida u Kini se nastavlja nakon zatvaranja velikog grada
Novi slučajevi virusa korona u Kini ostali su na visokom nivou u petak i nakon zatvaranja grada od 21 milion stanovnika.
03.09.2022
Umerena inflacija daje Kini veću slobodu
Umerena inflacija u Kini je Centralnoj banci Kine (PBoC) dala veći manevarski prostor po pitanju monetarne politike.
02.09.2022
Tajvan oborio dron demonstrirajući rizik od eskalacije sa Kinom
Bespilotne letelice nedeljama unazad upadaju na Tajvan
01.09.2022
"Rast kineskog izvoza pada na normalniji nivo nakon dve godine izuzetnog rasta", rekao je Lu Ting, glavni kineski ekonomista u Nomura Holdings Inc. "Trgovinski suficit je povećan zbog niskog uvoza, što ukazuje na slabu domaću potražnju Kine", rekao je.
Šta kažu Bloombergovi ekonomisti...
"Avgustovsko veće usporavanje rasta kineskog izvoza, koji se očekivao, još jedan je znak da oporavak gubi snagu – i da mu je potrebna veća podrška politike. Očekujemo da će trgovina ostati pod pritiskom do kraja godine, zbog baznih efekata i slabljenja globalnih izgleda." - David Qu, ekonomista
Slabiji izvoz će uticati na valutu, koja je blizu sedam juana za dolar. Narodna banka Kine nedavno je preduzela nekoliko koraka da uspori deprecijaciju juana i postavila svoju referentnu stopu za valutu na najjaču do sada.
Troškovi transporta koji su skočili na rekord ranije ove godine u padu su poslednjih meseci, što je rezultat izvesnog ublažavanja zagušenja luka širom sveta, ali i slabljenja svetske potražnje. Indeks koji meri stope izvoza kontejnera iz Šangaja pao je za oko 20 odsto u odnosu na vrhunac u februaru, na najniži nivo od jula 2021.
Kineski izvoz u SAD se smanjio za 3,8 odsto u avgustu, preokrenuvši rast od 11 odsto u julu i zabeleživši prvu kontrakciju od maja 2020. Izvoz u Tajvan se takođe smanjio prvi put od januara 2020. Kina je zaustavila deo trgovine sa ovim ostrvom početkom avgusta kao odmazdu za posetu predsednice Predstavničkog doma SAD Nancy Pelosi ostrvu, što je možda uticalo na isporuke. Rast izvoza u Evropsku uniju usporen je na 11,1 odsto sa 23,2 odsto u julu.
Obim izvoza pametnih telefona, kućnih aparata i poluprovodnika smanjio se za oko 10 odsto u prvih osam meseci ove godine, pao je sa visoke osnove jer je prodaja tih proizvoda ranije bila podstaknuta kupovinom u pandemiji. Izvoz automobila je ostao otporan, porastao je za 56 odsto do sada ove godine, što ga čini jednim od najbrže rastućih izvoznih proizvoda zajedno sa metalima i aluminijumom, prema podacima carine.
Obim uvoza sirove nafte, rude gvožđa, uglja, prirodnog gasa i soje opao je u prvih osam meseci ove godine, pokazuju podaci.
Domaća fabrička proizvodnja smanjena je drugi mesec zaredom u avgustu, prema zvaničnim podacima, zbog nestanka struje, slabe potražnje za imovinom i pogoršanja epidemije i ograničenja zbog kovida. Pad svetske tražnje je loš za kineski izvoz, koji je bio važan pokretač ekonomije posle pandemije i doprineo je oko petine rasta bruto domaćeg proizvoda prošle godine.
Postoje znaci da inflacija izvoznih cena počinje da igra veću ulogu od rasta obima u pokretanju izvoza - otprilike polovina glavnog rasta izvoza u julu bila je posledica efekta cena, prema proceni kompanije Macquarie Group Ltd.
U realnom smislu, rast uvoza je postao negativan od kraja prvog tromesečja, što sugeriše da se strana potražnje i dalje suočava sa preprekama, kaže Zhou Hao, glavni ekonomista u Guotai Junan International Holdings Ltd. Međutim, efekti cena će nastaviti da zamagljuju sliku za trgovinski učinak, rekao je.
Usporavanje izvoza bi dodatno opteretilo privredu koja već pati od ponovnog efekta "kreni-stani" zbog kovida i jednogodišnjeg pada tržišta nekretnina.
"Jednocifreni rast izvoza je verovatniji do kraja godine", prema Zhang Zhiwei, glavnom ekonomisti u Pinpoint Asset Management Ltd. "Izvoz će nastaviti da doprinosi rastu BDP-a u Kini, ali ne tako snažno kao u prvoj polovini godine, tako da će Kina verovatno morati da se više oslanja na domaću potražnju", rekao je on.
- Uz asistenciju April Ma