Kineska tehnološka kompanija i proizvođač električnih automobila BYD u Srbiju je zvanično stigao sredinom marta 2025, a prvi ekskluzivni salon otvoriće početkom jula u Beogradu. Do kraja godine, u planu je otvaranje dodatnih prodajnih lokacija - u Nišu i Novom Sadu, najavljuje Miloš Jevtić, izvršni direktor TDV Automotivea (uvoznika BYD vozila za Srbiju i Crnu Goru).
Kupci se do tada mogu informisati putem sajta i društvenih mreža, ili zakazati individualnu posetu i test vožnju u poslovnim prostorijama TDV Automotivea u Beogradu, koji u Srbiji planira širenje prodajne i servisne mreže.
"Fokusirani smo na modele koji kombinuju visok kvalitet, naprednu tehnologiju i konkurentnu cenu, što odgovara potrebama lokalnog tržišta", kaže Jevtić za Bloomberg Adriju, ističući BYD kao lidera u industriji baterija, elektronike i novih električnih vozila.
Opširnije

BYD zabeležio najbolji mesec prodaje u 2025. godini, potpuno električna vozila hit
Kineski gigant automobilske industrije najverovatnije će ostvariti cilj od 5,5 miliona isporuka do kraja godine.
02.05.2025

Automobilski giganti režu troškove i gase projekte zbog carina
Kompanije u ovom sektoru redukuju prognoze, dok im prodaja pada, a dobit se topi.
01.05.2025

Teslin plan da pridobije kupce među Trumpovim pristalicama neće uroditi plodom
Ovo nije prvi put da je Musk pokazao da ne razume kako brendovi funkcionišu.
29.04.2025

CATL najavio novu generaciju baterija za EV - punjenje za samo pet minuta
BYD je nedavno predstavio svoju Super e-Platformu koja omogućava domet od 400 kilometara, nakon samo pet minuta punjenja, što znači da ga je CATL nadmašio.
21.04.2025
U Srbiji trenutno u ponudi imaju jedan plagin hibridni model, SEAL U DM-i.
"U ovoj i narednoj godini plan je da ponudimo plagin hibridne (DM-i) verzije gotovo svakog modela, kao alternativu za kupce koji još nisu spremni da pređu na potpuno električna vozila. Napredna DM-i tehnologija kombinuje izuzetnu efikasnost, nizak nivo emisije i mogućnost vožnje na struju za svakodnevne potrebe, bez kompromisa po pitanju dometa", kaže Jevtić.
Prema njegovim rečima, u narednim mesecima biće koncentrisani na širenje prodajno-servisne mreže, počev od otvaranja prvog ekskluzivnog BYD salona u Beogradu, pa do lansiranja brenda u Crnoj Gori (otvaranje salona u Podgorici do avgusta).
Šta BYD konkretno nudi domaćim kupcima
"Istovremeno radimo na razvoju servisa, edukaciji tržišta i jačanju postprodajne podrške. Kada je reč o odluci kupaca, najvažniji faktori su poverenje u tehnologiju, praktičnost (domet, punjenje), cena i dostupnost servisne mreže", objašnjava sagovornik Bloomberg Adrije.
Podsetimo i da je, samo sedam dana nakon dolaska u Srbiju, BYD nadmašio sopstvene procene o prodaji na Sajmu automobila u Beogradu. Izgleda da se pozitivna reakcija kupaca iz Srbije ležerno nadovezala na svetsku tražnju, budući da će kompanija, po svoj prilici, ostvariti cilj od 5,5 miliona isporuka do kraja godine. Poseban naglasak stavljen je na april, kada je BYD globalno prodao čak 380.089 jedinica (više od 20 odsto u odnosu na april 2024).
BYD Auto je podružnica BYD Companyja, multinacionalke za proizvodnju / Bloomberg
"U pitanju je rezultat sistematske i dugoročne strategije razvoja tehnološki konkurentnih, ali cenovno pristupačnih vozila. BYD se fokusira na vertikalnu integraciju, inovacije u baterijskoj tehnologiji i elektrifikaciji, kao i na strateško partnerstvo sa distributerima i dilerima. Pored toga, kontinuirano širi globalnu mrežu prodaje i servisa kako bi bio bliži kupcima, uz prilagođavanje portfolija specifičnostima svakog tržišta", objašnjava Jevtić pozadinu uspešne strategije kineske multinacionalne kompanije.
Miloš Jevtić / TDV Automotive
Međutim, kako je Adria region nedovoljno osvešćen po pitanju EV modela ili, bar, ne postoji toliko interesovanje kao u zapadnom delu Evrope i sveta, potrebno je razviti ne samo konkretne prodajne već i edukativne strategije. Jevtić kaže da im je cilj direktna komunikacija, kao i upoznavanje kupaca s ovom tehnologijom kroz test vožnje. Posebno izdvaja BYD-jevu blade bateriju koju, osim visoke bezbednosti, odlikuju efikasnost i duži domet vozila na električni pogon, čime se značajno štedi.
"BYD svojom blade baterijom doprinosi misiji smanjenja temperature Zemlje za jedan stepen", kaže Jevtić.

Srbija subvencioniše kupovinu električnih vozila sa 5.000 evra, za putnička vozila do devet sedišta i teretna vozila do 3,5 tona. U te svrhe je lane izdvojeno 170 miliona dinara, upola manje u odnosu na 2023. Ali osim umanjenog budžeta za subvencije, brži prelazak domaćih kupaca na EV koči nedovoljno razvijena EV infrastruktura, ali i manjak edukacije.
TDV Automotive
I Evropi treba period adaptacije
Lako pamtljivo ime brenda, pristupačne cene, visokokvalitetna električna vozila (EV) i ambiciozna globalna strategija - čini se da BYD ima sve što je potrebno da osvoji kupce i van tržišta Kine. Ova kompanija uživa najviše popularnosti među kineskim rivalima na inostranim tržištima, ali mu za Evropu nedostaje šira ponuda plagin hibrida.
Maria Grazia Davino, regionalna direktorka BYD-ja zadužena za nekoliko tržišta centralne Evrope, nedavno je na događaju u Štutgartu potvrdila planove da se u Evropu u 2025. uvedu najmanje još dva modela iz domena plagin hibrida. Nemačka im je jedno od ključnih ciljanih tržišta, ali čak ni tamo - u najrazvijenijoj evropskoj ekonomiji - dobar deo kupaca nije spreman da se potpuno prebaci na EV. U Adria regionu situacija se dodatno komplikuje zbog nedostatka infrastrukture.
Istovremeno, BYD bi mogao da vrlo uspešno slabu prodaju Tesle u Evropi preobrati u svoju korist. Prodaja kompanije Elona Muska je pala širom Evrope u aprilu, uključujući pad od 81 odsto u Švedskoj, što je najniži nivo u poslednje dve i po godine. Na takav ishod su uticala dva faktora - Muskovo političko angažovanje i veća zainteresovanost Evropljana za kineska EV.
Teslina prodaja pada četiri meseca zaredom širom Evrope, piše Reuters. Poređenja radi, u prvom kvartalu 2025. prodaja svih potpuno električnih automobila porasla je 28 odsto u Evropi, dok je prodaja Tesle pala 37,2 odsto.
Međutim, ono što ostaje Ahilova peta za kineska EV, pa i BYD, jesu carine EU. Novi proizvodni pogoni u Mađarskoj i Turskoj, koji bi trebalo da proizvode značajan deo vozila namenjenih evropskom tržištu, mogli bi biti slamka spasa za kompaniju koja nastoji da smanji dodatne troškove. Tako bi se, između ostalog, sprečilo prelivanje carinskih izdataka na krajnje kupce. Konkretno BYD plaća carinu od 27 odsto na električna vozila koja prodaje u EU i carinu od 10 odsto za plagin hibride.
S druge strane, prednost BYD-ja je što ima fleksibilnu proizvodnu strategiju sa fabrikama u različitim regionima. "To automatski umanjuje uticaj trgovinskih barijera. BYD se fokusira na lokalizaciju proizvodnje i diverzifikaciju tržišta, kako bi zadržao konkurentnost", navodi Miloš Jevtić iz TDV Automotivea.
Ekološka osvešćenost i blaga kočnica Brisela
Evropske ekološke regulative, uključujući planirano postepeno ukidanje prodaje novih vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem i strože standarde emisije CO₂, već sada značajno utiču na ubrzanje tranzicije ka električnim vozilima. Ipak, deluje da se evropski ciljevi, zacrtani u teoriji, ne poklapaju sa praksom - barem ne željenom brzinom.
Naime, na početku mandata nove Evropske komisije, predsednica Ursula von der Leyen je najavila dijalog o budućnosti evropske auto-industrije koja je poduže u krizi. Evropsko veće za konkurentnost pozvalo je Komisiju da preispita ciljeve emisija CO₂ za 2025, a rasprava je dodatno podstaknuta restrukturiranjem Volkswagena, viškovima proizvodnih kapaciteta i tržišnim uslovima. Dodatnu neizvesnost za evropske proizvođače stvorila je Trumpova najava o uvođenju carina na evropske automobile, koje bi, naposletku, trebalo da budu ublažene.
TDV Automotive
Ipak, uprkos tome što je slabija prodaja električnih vozila u 2024. povećala pritisak na evropske regulatore, svet i Evropa nastavljaju da teže smanjenju štetnih emisija koje dolaze iz auto-industrije.
"Srbija, kao deo evropskog tržišta i deo globalnog lanca dobavljača, sve više prati ove trendove, što otvara prostor za brži razvoj infrastrukture i podsticaje za kupovinu električnih vozila. Evropske regulative posredno utiču i na domaće potrošače, jer se menjaju očekivanja i standardi koji dolaze i kroz uvozne kanale. BYD je potpuno spreman za ovaj prelaz, sa širokom paletom 100 odsto električnih i plagin hibridnih vozila koji zadovoljavaju najstrože ekološke standarde", zaključuje Jevtić. "Kupci iz Srbije i Crne Gore dobijaju proizvode koji su već usklađeni sa najvišim evropskim normama."