Mate Rimac je predstavio automobil Bugatti Tourbillon, naslednika legendarnog Chirona, na svetskoj premijeri u Molsheimu, u Francuskoj. Dvadeset godina nakon Veyrona, Bugatti ponovo pomera granice s potpuno novim pogonskim sklopom i platformom. Taj hiperautomobil označava potpuno udaljavanje od legendarnog motora W16, a sada je i elektrifikovan zahvaljujući osnivaču Rimac Automobila i Project 3 Mobilityja.
Naime, Bugatti je 2004. zauvek promenio svet automobilskih performansi i luksuza predstavljanjem svog sportskog hiperautomobila Veyron, s 1.001 konjskom snagom. Nakon tog prvog putničkog automobila s više od hiljadu konjskih snaga, 2016. godine usledio je Chiron, prvi automobil na svetu s motorom od 1.500 konjskih snaga.
Oba automobila koristila su najnapredniji W16 'quad-turbo' motor zapremine od osam litara. Dvadeset godina kasnije, Bugatti Tourbillon ponovno postavlja nove standarde s inovativnim konceptom i potpuno novim pogonskim sklopom i platformom.
Opširnije
Rimac sklopio dugoročno partnerstvo sa BMW Grupom
Rimac Technology razvijaće i proizvoditi visokonaponske baterijske sisteme za vozila BMW Grupe.
09.04.2024
Rimac raskida posao s kineskim investitorom, optuženim za prisilni rad
Kompanije su u procesu raskidanja saradnje na zajedničkoj kompaniji, koja je imala fabriku električnih motora i baterija u Kini.
27.02.2024
BMW otkrio novi model električnog automobila koji konkuriše Tesli i Mercedes-Benzu
BMW je predstavio koncept vozilo koje prikazuje nove električne osnove za koje kompanija tvrdi da će povećati profitabilnost.
04.04.2024
Bentley se suočava sa nezapamćenom tražnjom za personalizacijom
Kupci britanskog proizvođača ultraluksuznih automobila troše 39.000 evra samo na osnovni model po meri.
27.03.2024
Niko ne želi polovne električne automobile, pa se teže prodaju i novi
Brži pad vrednosti i nedostatak subvencija dovode do smanjene potražnje za polovnim električnim vozilima.
25.12.2023
"Razvoj automobila Bugatti Tourbillon na svakom je koraku vođen Bugattijevom istorijom dugom 115 godina, kao i rečima samoga Ettorea Bugattija", rekao je u obraćanju Mate Rimac, glavni izvršni direktor kompanije Bugatti Rimac, i dodao da "Tourbillon nije napravljen samo za sadašnjost ili budućnost, već pour 'l’éternité' – za večnost“.
Bugatti je za novi model odabrao ime Tourbillon, što je časovničarski izum iz 1801. godine. Ime nas podseća na Bugattijevo francusko nasleđe i sedište u Molsheimu. "Tourbillon je originalna i jedinstvena kreacija, istovremeno složena i predivna", rekao je Rimac, pa otkrio da je automobil od početka do kraja razvijen u Hrvatskoj.
"Kreacije Ettorea i Jeana Bugattija briljantne su kada je reč o aerodinamici, inoviranju i trajnoj lepoti", rekao je Frank Heyl, direktor dizajna kompanije Bugatti Rimac. Dizajn novog Tourbillona nadahnut je istrorijskim modelima poput Typea 35 i Typea 57SC Atlantic. "Svaka odluka vezana za dizajn novog automobila imala je za cilj da stvori osećaj brzine, čak i kada miruje", dodao je Heyl.
Svaka površina, slot i prelaz na Tourbillonu savršeno su obrađeni kako bi se osigurala aerodinamika automobila i kako bi doprinela njegovoj termodinamici. Zadnje krilo automobila ostaje spušteno i tokom vožnje u najvećim brzinama, zahvaljujući poslednjim inovacijama koje omogućuju savršenu ravnotežu sila, stoji u saopštenju.
Enterijer Tourbillona osmišljen je s naglaskom na bezvremenost. "Filozofija dizajna enterijera morala je biti usmerena na bezvremenost", rekao je Rimac. Inspirisani svetom horologije, dizajnerski i inženjerski timovi osmislili su revolucionarno analogno iskustvo putničke kabine.
Centralni element enterijera je instrument tabla, dizajnirana i napravljena uz stručnost švajcarskih časovničara. "Instrument tabla sastoji se od više od 600 delova, a izrađena je od titanijuma i dragog kamenja poput safira i rubina", objasnio je Rimac. Zahvaljujući tom konceptu, vozači Tourbillona imaju pogled na instrumente bez obzira na ugao upravljanja.
"Pored korišćenja analognih inovacija u izradi Tourbillonovog bezvremenog enterijera, fokusirali smo se na autentičnost materijala i perfekciju svakog pojedinačnog elementa“, izjavio je na predstavljanju za medije Christophe Piochon, COO kompanije Bugatti Rimac.
Tourbillon pokreće potpuno novi motor V16 zapremine od 8,3 litre, razvijen u saradnji s kompanijom Cosworth, u kombinaciji s prednjom električnom osovinom s dva elektromotora i jednim elektromotorom postavljenim na zadnju osovinu.
"Tourbillon razvija ukupno 1.800 konjskih snaga, od čega 1.000 u motoru na unutrašnje sagorevanje, a 800 u elektromotorima", rekao je Emilio Scervo, glavni tehnološki direktor kompanije Bugatti Rimac.
Tourbillon postiže izvanredne performanse. Od nula do 100 kilometara na sat (kmh⁻¹) ubrzava za dve sekunde, od nula do 200 kmh⁻¹ za manje od pet sekundi, od nula do 300 kmh⁻¹ za manje od 10 sekundi, a od nula do 400 kmh⁻¹ za manje od 25 sekundi. Najveća brzina koju može postići je 445 kmh⁻¹.
"Brend Bugatti priča je o nasleđu, o umeću izrade, o zanatskom radu, a motor s unutrašnjim sagorevanjem i dalje se uveliko uklapa u tu priču", rekao je Rimac za Bloomberg TV i dodao : "Osećali smo da ljudi još uvek žele to umeće motora s unutrašnjim sagorevanjem."
Zahvaljujući kombinaciji naprednog pogonskog sklopa i lagane konstrukcije, Tourbillon smanjuje emisije i pruža izvanredno vozačko iskustvo. "Tourbillon je morao biti jedinstven u svakom pogledu", rekao je Scervo.
Osnovicu dizajna Tourbillona čine potpuno nova šasija i struktura trupa, izrađenog od ugljeničnih vlakana T800. Nova šasija uključuje amortizere od aluminijuma s više karika napred i pozadi, što smanjuje težinu amortizera za 45 odsto u poređenju s Chironom.
"Nova šasija, zajedno s naprednim sistemom kočenja i posebnim gumama, čini Tourbillon neverovatno laganim i agilnim", rekao je Scervo.
"Vratimo li se u prošlost kompanije Bugatti i posmatramo li kreacije Ettorea i Jeana, odmah nam postaje jasno kako njih dvojica nisu pristajala na kompromise", rekao je Rimac. "Bugattijev Tourbillon upravo kreće s fazom testiranja, a prototipovi su već na putevima u iščekivanju prvih isporuka kupcima tokom 2026. godine."
Rukovodioci Bugattija nisu precizirali hoće li koristiti verziju Tourbillona za pokušaj postavljanja novog rekorda najveće brzine, titule koju je Bugatti osvojio nekoliko puta u prošlosti.
Bugattijev Tourbillon upravo kreće s fazom testiranja, a prototipovi su već na putevima i spremaju se na prve isporuke kupcima tokom 2026. godine. Ukupno će biti proizvedeno 250 automobila po neto početnoj ceni od 3,8 miliona evra, a svi automobili već imaju svoje kupce.
Ručno sklapanje automobila odvijaće se u pogonu Bugatti Atelier u Molsheimu, i to nakon što se završi proizvodnja modela s motorom W16 Bolide i W16 Mistral.