Kamere, računari, pametni telefoni... Kako je tehnologija kroz istoriju napredovala, svet je postajao sve više zavistan od litijumskih baterija. Ipak, pravi procvat tražnje doživele su u prošloj deceniji, koja je popularizovala izum koji je postao pravi magnet tražnje - električna vozila.
EV sada pokreću najveći deo globalne proizvodnje litijumskih baterija, kao i značajna istraživanja i razvoj. Kako se industrija uvećavala, troškovi su padali. Kako prenosi Bloomberg, cena litijum-jonskih baterija po kilovat-satu pala je za čak 80 odsto od 2013. do 2021. godine. Ipak, 2022. bila je puna iznenađenja. Prošle godine, situacija se preokrenula - cene su porasle prvi put u 12 godina, i to za sedam odsto, a očekuje se da će ostati povišene do 2024.
Ipak, ima nekih znakova popuštanja. Prema mišljenju kineskih dobavljača metala za baterije, litijum će ipak pasti do 2023. godine, što bi potencijalno moglo ponuditi olakšanje proizvođačima električnih vozila koji su pritisnuti sve većim troškovima.
Opširnije
Rio Tinto bi mogao da dobije drugu šansu u Srbiji, kaže Vučić
Zaustavljanje projekta bilo je "veoma neodgovorno", kaže predsednik Srbije.
18.01.2023
Loše pruge i nedostatak regulative čine litijum za Srbiju vrlo opasnim
Kompanije se same regulišu ka EU standardima, jer domaća regulativa zaostaje
13.01.2023
Vlasnik rudnika vidi pad cene litijuma za 25 odsto dogodine
Cene neće pasti previše jer je tržište i dalje tesno.
30.12.2022
Američka kompanija pomoću nauke rešava problem litijuma i vode
Schlumberger, najveći svetski izvođač radova na naftnim poljima, udružuje se sa Tehnološkim institutom Masačusets na ekološkom poduhvatu.
06.10.2022
Rio Tinto: Nismo odustali od iskopavanja litijuma u Srbiji
Samo pre nekoliko dana, premijerka Ana Brnabić izjavila je da "Jadar" neće opet biti pokrenut.
16.12.2022
Poskupljenje nije pogodilo samo proizvođače električna vozila. Iste baterije igraju ulogu i u električnom sistemu, a rast inflacije doveo je do toga da troškovi instaliranih sistema za skladištenje energije širom sveta porastu su za skoro 30 odsto u 2022. u odnosu na godinu ranije. Uprkos ovakvom kretanju cena, sektor je i dalje u procvatu. BloombergNEF očekuje da će globalni kapacitet skladištenja energije instaliran 2023. godine biti skoro duplo veći od obima instaliranog u 2022. Do kraja decenije, godišnje instalacije bi trebalo da budu tri puta veće nego ove godine.
Prema nekim istraživanjima, veličina tržišta litijum-jonskih baterija vredeće 182,53 milijarde dolara do 2030. godine. Očekuje se da će tržište doživeti značajan rast tokom predviđenog perioda zbog sve veće potrošnje punjivih baterija u elektronici i korišćenja električnih vozila. Takođe, očekuje se da će rastuća prodaja električnih vozila, zajedno sa rastućim sektorom obnovljivih izvora energije, pokrenuti tržište, navodi se u istraživanju.
Sjedinjene Američke Države prepoznale su ovaj trend, a ako sve krene po planu za aktuelnog predsednika Joea Bidena, ove godine će se proizvodnja baterija pokrenuti širom zemlje. Desetine kompanija najavile su planove za otvaranje fabrika za proizvodnju baterija za električna vozila, podstaknute federalnim podsticajima i rastućim tržištem EV. SAD je od januara počela da daje nove poreske kredite za izradu baterija u zemlji. To je veliki plus za proizvođače automobila koji već smišljaju načine da veći deo svog lanca snabdevanja premeste unutar domaćih granica nakon što ih je pogodila pandemija i trgovinski rat sa Kinom, piše Bloomberg. To takođe znači da se čitava njihova domaća industrija mora razviti praktično od nule.
Fabrike baterija vredne milijarde dolara pojavljuju se skoro svuda duž novog američkog "Pojasa baterija", koji se prostire otprilike od Mičigena do Džordžije. Oko 15 milijardi dolara u novoj proizvodnji najavljeno je u zadnja četiri meseca prošle godine, prema podacima BloombergNEF-a, ali donedavno se većina ulaganja odnosila na proizvodnju baterijskih ćelija, a na materijale od kojih su napravljeni. Podsticaji iz Zakona o smanjenju inflacije (IRA) predsednika Bidena iz 2022. ubrzavaju te investicije.
Očekuje se da će IRA, sa milijardama dolara podsticaja za čistu energiju, povećati potražnju za skoro četvrtinu u poređenju sa prethodnim procenama.
Od 2009. godine u SAD su pokrenuta ili najavljena 882 projekta za proizvodnju baterija, prvenstveno usmerenih na električna vozila, što predstavlja investiciju od 108 milijardi dolara, prema podacima BloombergNEF-a. Otprilike četvrtina projekata realizovana je 2022.
I u Evropi postoje slične najave - najstariji konglomerat u Indiji, Tata Group, planira da počne da proizvodi baterije za električna vozila u Evropi kao deo strategije da ubrza prelazak njene britanske jedinice na proizvodnju vozila na električni pogon.