Kompanija Schlumberger, najveći svetski izvođač radova na naftnim poljima, udružuje se sa Tehnološkim institutom Masačusets (MIT), kako bi zajedno ograničili upotrebu vode koja je potrebna za proizvodnju litijuma, metala koji predstavlja opasnost za sredinu prilikom izvlačenja.
Kompanija Gradiant sa sedištem u Bostonu, koja razvija postrojenja za prečišćavanje vode, namerava da razvije tehnologiju koja se već koristi u rudnicima bakra i nikla u Čileu i Australiji da bi se smanjio ekološki otisak proizvodnje litijuma iz slanih jezera. To je procedura koja se koristi u okviru 43 odsto globalnog lanca snabdevanja.
Potražnja za mineralima za proizvodnju baterija - među kojima se posebno ističe litijum kao ključna sirovina koja se koristi za proizvodnju baterija za električna vozila - postaje sve veća kako se svetska automobilska industrija udaljava od fosilnih goriva. Međutim, lanac snabdevanja litijumom suočava se sa ekološkim izazovima, koji podrazumevaju korišćenje ogromne količine vode potrebne za njegovo dobijanje iz podzemnih slanih jezera u glavnim nalazištima litijuma, kao što je Čile.
Opširnije
Otežana situacija sa električnim baterijama ipak ima rešenje
Ključni deo Zakona o klimi koji je nedavno donet u SAD-u postavlja pitanje kako nabaviti materijal za baterije za električna vozila, zbog čega SAD žele da se okrenu većoj domaćoj proizvodnji i preradi u narednoj deceniji.
28.08.2022
Muskova "licenca za štampanje novca" nije dugo trajala
Elon Musk kaže da se može zaraditi veliki novac pretvaranjem sirovog litijuma u hemikalije za baterije.
19.08.2022
Razvoj litijumskih baterija velika šansa za Srbiju i region
Srbija i region imaju dovoljno obnovljivih izvora energije, smatra Đorđe Eremić, partner u kompanijama Elevenes i SEE Energy holding.
12.08.2022
Proizvodnja EV u opasnosti ako EU proglasi litijum otrovom
Lobisti ne žele da litijum bude označen kao "supstanca koja izaziva veliku zabrinutost"
04.07.2022
"Problem snabdevanja litijumom znači i problem sa vodom", izjavio je Prakash Govindan, suosnivač i operativni direktor kompanije Gradiant, u intervjuu ove nedelje u Singapuru. Gradiant je osnovan na MIT-u 2013. godine.
Na desetine kompanija je u potrazi za novim tehnologijama kako bi smanjile troškove, ograničile upotrebu vode i učinile da dobijanje litijuma bude manje štetno po prirodu. Te tehnologije takođe uključuju direktnu ekstrakciju litijuma (DLE), što je termin koji se koristi da opiše kako se litijumske komponente dobijaju na hemijski način, koji bi mogao da ubrza proizvodnju. Većina njih se i dalje testira, iako američki proizvođač Livent već koristi slične tehnike u poslovanju u Argentini.
Postupak Gradianta, za koji Govindan tvrdi da može znatno unaprediti dobijanje litijuma i omogućiti recikliranje skoro svih otpadnih voda, u vezi je sa Schlumbergovim projektom NeoLith Energy. Kompanija Schlumberg je prošle godine objavila plan saradnje sa kompanijom Panasonic, glavnim dobavljačem baterija za Teslu, radi gradnje fabrike za DLE iskopavanje litijuma u Nevadi.
Gradiant pokušava da skupi 100 miliona dolara do sredine 2023. godine kako bi finansirao plan proširenja, koji uključuje akviziciju kompanija koje se bave preradom vode i održivim upravljanjem voda, rekao je Govindan u intervjuu. Kompanija je u novembru prikupila više od 100 miliona dolara u finansijskoj rundi, predvođenoj Schlumbergovom jedinicom i otkupnom firmom Warburg Pincus.