Ključni deo zakona o klimi koji je nedavno donet u SAD-u postavlja pitanje kako nabaviti materijal za baterije za električna vozila, zbog čega SAD žele da se okrenu većoj domaćoj proizvodnji i preradi u narednoj deceniji.
Vesti o baterijama za električna vozila zabrinjavaju, i postoji bojazan da bi u narednoj deceniji moglo doći do nestašice materijala kao što je litijum. Pre par godina, slična situacija je bila sa kobaltom. Ali, i pored pomame za sirovinama za baterije, cene kobalta pale su za 40 odsto u odnosu na vrhunac koji su dostigle ranije ove godine.
Za tu situaciju je u velikoj meri odgovorna potražnja. Kompanija Glencore je u prvoj polovini godine povećala proizvodnju kobalta u rudniku Mutanda u Demokratskoj Republici Kongo za 40 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Glencore je 2021. godine predstavljao 19 odsto ukupne godišnje proizvodnje kobalta. Ponovnim otvaranjem rudnika Mutanda, tržišni udeo Glencora mogao bi da se poveća za 26 odsto ove godine.
Poznato je da zbog rasta cena, raste i želja rudara da više iskopavaju. Međutim, proizvođači baterija i automobila ne žele više da koriste kobalt.
Litijum-jonske baterije bazirane na katodi od kobalta zauzimale su veoma značajnu poziciju na tržištu 2018. godine, predstavljajući 86 odsto proizvodnog kapaciteta baterija koje su te godine koristila električna vozila. Do 2020. godine, taj broj se smanjio na 83 odsto, dok ove godine, BloombergNef (BNEF) očekuje da će broj nastaviti pad i smanjiti se na 60 odsto.
Litijum-gvožđe-fosfatne (LFP) baterije, koje ne sadrže kobalt, imaju prednost jer su stabilnije i jeftinije. Uglavnom se ovaj fenomen vezuje za Kinu, a kompanije BYD i CATL su već dugo pioniri ove tehnologije. Tesla takođe koristi LFP baterije za automobile Model 3 i Model Y koje proizvodi u Kini, koje potom izvozi širom sveta. Skoro polovina svih Teslinih vozila proizvedenih u prvom kvartalu koristi LFP baterije.
Većina drugih proizvođača automobila na zapadu do sada je koristila nikl-mangan-kobaltne (NMC) baterije, zbog toga što imaju visoku gustoću energije. Međutim, iz Volkswagena u martu je najavljeno da će njihovi osnovni modeli od sledeće godine početi da koriste LFP baterije, dok je iz Forda prošlog meseca rečeno da će postojati opcija korišćenja LFP baterija za modele “mustang Mach-E” i “F-150 Lightning”, 2023. odnosno 2024. godine. Izgleda da oba navedena proizvođača automobila u LFP baterijama vide način da drže troškove pod kontrolom i da diverzifikuju ponudu. Hyundai takođe želi da počne da koristi LFP baterije.
Kako prenose kineski mediji, proizvođač baterija CATL približava se trenutku uvođenja nove vrste LFP baterija sa dodatim manganom u katodi radi dodatne gustoće. BNEF očekuje da će ova najnovija vrsta LMFP baterija, sa oznakom M koja se odnosi na mangan, činiti šest odsto svih baterija koje se koriste u električnim vozilima u 2023. godini. Takođe, očekuje da više proizvođača predstavi plan za korišćenje LFP i LMFP baterija u narednih par godina.
Čak i u okviru grupe nikl-mangan-kobaltnih baterija, vidi se postepena tendencija odvajanja od kobalta. Prve NMC baterije su sadržale jednake delove nikla, mangana i kobalta, zbog čega su nosile naziv NMC-111, kada je broj označavao njihov jednak udeo u katodi. Njih su ubrzo zamenile baterije NMC 532 i NMC 622, koje su potom zamenile NMC 811, što je najnovija formulacija NMC baterija koje sadrže još manju količinu kobalta.
Zasad, smanjenje upotrebe kobalta ipak nije moguće zbog povećane prodaje električnih automobila i zbog većih baterija koje zahtevaju vozila sa produženim trajanjem baterije. Iako industrija električnih vozila koristi manje kobalta po električnom vozilu, ukupna potražnja za kobaltom koji bi se koristio za baterije i dalje raste. Međutim, taj rast usporava i to pokazuje dramatični preokret u očekivanoj potražnji. Prema BNEF-u, potražnja za kobaltom je opala za više od 50 odsto tokom prethodne četiri godine.
Ništa od navedenog ne bi trebalo da nas iznenadi, budući da pokazuje način na koji tržišta funkcionišu i na koji su oduvek funkcionisala. Zbog visokih cena pojavljuju se nove ponude, a kupci se okreću jeftinijim proizvodima. Kada god vidimo procvat nekog određenog materijala, uvek postoje oni koji tvrde da će tog puta situacija biti drugačija i da kriva ponude neće biti elastična, ili da se toga puta kupci neće odlučiti za jeftiniju robu. U velikoj meri, cene ospore ovakve tvrdnje.
Kako bi se održao korak sa rastućom potražnjom za električnim vozilima, i dalje su potrebna velika ulaganja u tehnologiju u svim oblastima lanca snabdevanja baterijama. BNEF procenjuje da će potražnja za niklom porasti za 286 odsto od ovog trenutka do 2030. godine, dok će potražnja za litijumom doživeti šestostruki rast. To će zahtevati na desetine milijardi dolara ciljanih investicija, posebno u segment transporta proizvoda do rafinerija, koje najverovatnije neće biti dugoročni problem. Međutim, nemojte zaboraviti da se i potražnja može promeniti. Ljudski um je moćna sila i biće još sličnih iznenađenja u narednim godinama.