Elon Musk kaže da se može zaraditi veliki novac pretvaranjem sirovog litijuma u hemikalije za baterije, ali smanjenje profitnih marži sugeriše da bi investitori ipak trebalo da igraju na kartu pada vrednosti u ovoj oblasti.
Musk je prošlog meseca opisao rafinaciju litijuma kao težak deo u složenom procesu izvlačenja sirovina iz zemlje za automobile kompanije Tesla. Za one koji mogu da se bave time, to je "licenca za štampanje novca", rekao je.
I bio je u pravu: marže su skočile ranije ove godine, pošto su rastuće porudžbine proizvođača automobila dovele do rekordnog porasta cena hemikalija koje proizvode "trgovačke rafinerije" – kompanije koje kupuju i prerađuju materijal od proizvođača litijuma.
Opširnije
Elon Musk saopštio da kupuje Mančester Junajted, pa rekao da se šali
Elon Musk je rekao da se šalio kada je ranije saopštio da planira da kupi engleski fudbalski klub Mančester Junajted.
17.08.2022
Musk prodao akcije Tesle vredne 6,9 milijardi dolara zbog Twittera
Musk želi da izbegne rasprodaju akcija proizvođača električnih automobila u poslednjem trenutku u slučaju da bude primoran da kupi Twitter.
10.08.2022
Pad cena sirovina ukazuje da je pik inflacije prošao, kaže Musk
Izvršni direktor Tesla Inc. i najbogatija osoba na svetu, Elon Musk, rekao je da se mogu videti znaci da je globalna ekonomija “prošla vrhunac inflacije“.
05.08.2022
Sto najbogatijih Amerikanaca izgubilo 622 milijarde dolara
Zajednička imovina 100 najbogatijih za osam godina porasla je za više od jedan bilion.
01.08.2022
Ali profit rafinerija može brzo da nestane ako cena sirovina raste brže od cene litijumskih hemikalija koje prodaju. Dok su kineska ograničenja zbog kovida u poslednjih nekoliko meseci opterećivala potražnju za gotovim proizvodima od strane proizvođača baterija i automobila, cena iskopanih sirovina je nastavila da raste.
Kao rezultat toga, marže profita u litijumskim fabrikama su pale. Prerađivači i dalje ostvaruju istorijski jaku zaradu, ali su marže pale za više od 50 odsto u odnosu na martovski maksimum, prema Fastmarketsu, koji prati cene litijumskih i drugih proizvoda.
Preokret je podsetnik na to kako su rafinerije - i ceo lanac snabdevanja električnim vozilima – prepuštene na milost i nemilost rudarskih kompanija i njihove sposobnosti da pokrenu novu proizvodnju dovoljno brzo da zadovolje rastuću potražnju. Odloženi odgovori lanaca snabdevanja su uobičajeni na drugim tržištima sirovina, zbog čega se veliki udeo profita obično ostvaruje u rudarstvu, a ne u preradi.
"Trgovačke rafinerije mogu biti prilično loša mesta za poslovanje u okviru bilo kojih tržišta sirovina, jer možete biti stisnuti na oba kraja", rekao je Peter Hannah, viši menadžer za razvoj cena u Fastmarketsu. "Ne mislim da će ove marže biti dugoročna karakteristika tržišta."
U međuvremenu, proizvođači nastavljaju da zarađuju, i to mnogo. Čileanski SQM, drugi po veličini dobavljač, prijavio je rekordnu kvartalnu dobit kasno u sredu i rekao da očekuje da će cene ostati visoke do kraja godine.
Dok su Muskovi komentari gurnuli rafinerije litijuma u centar pažnje, Tesla i drugi proizvođači automobila su sve oprezniji zbog rizika od dugoročnog smanjenja snabdevanja iz rudnika. Proizvođači automobila, uključujući Ford Motor i General Motors, poslednjih su meseci potpisali niz dugoročnih ugovora o snabdevanju metala za baterije i sa rudarima i sa prerađivačima, pošto skokovite cene naglašavaju rizik da bi očekivanja od buma elektičnih vozila mogla da splasnu, ako nema pristupa adekvatnim sirovinama.
U strategiji koja je u suprotnosti sa tradicionalnim praksama nabavke "tačno na vreme", oni sada sve više direktno sklapaju poslove sa rudarima, čak i u slučajevima kada su projekti godinama udaljeni od proizvodnje.
"Nema manjka litijuma, ali jednostavno nema dovoljno projekata koji će biti pokrenuti na vreme da zadovolje potražnju u tom vremenskom okviru", rekao je Max Reid, analitičar sirovina za baterije u Wood Mackenzieju. "Prilično smo uvereni da će doći do stvaranja deficita 2030, prvenstveno zbog nedostatka novih investicija početkom ove decenije."
Tesla je predvodila promenu pristupa industrije prema izvorima, čak je kupila prava za rudarske aktivnosti u Nevadi 2020.
S obzirom na to da su cene litijumskih hemikalija na neverovatnim nivoima, a iskopane sirovine poznate kao spodumen nastavljaju da rastu, Musk je nagovestio dalje pohode - otišavši toliko daleko da je ponudio ultimatum industriji na sastanku investitora prošlog meseca.
"Ako naši dobavljači ne reše ove probleme, onda ćemo mi", kazao je on.