Rudarski gigant Rio Tinto nije odustao od iskopavanja litijuma u Srbiji, rekao je izvršni direktor te kompanije Jakob Stausholm. Ta izjava dolazi u momentu kada je Vlada Srbije i dalje u režimu obustave ovog projekta, za koji je proteklih meseci u više navrata navela da je ugašen.
Ovaj projekat je potreban Evropi i Srbiji je potreban zbog razvoja, naveo je Stausholm u razgovoru sa analitičarima u Sidneju, preneli su lokalni mediji.
Ranije ove nedelje premijerka Ana Brnabić ponovila je da ne postoji šansa da će se ponovo pokrenuti projekat "Jadar".
Opširnije
Američka kompanija pomoću nauke rešava problem litijuma i vode
Schlumberger, najveći svetski izvođač radova na naftnim poljima, udružuje se sa Tehnološkim institutom Masačusets na ekološkom poduhvatu.
06.10.2022
Kineski proizvođači litijuma sa rekordnim profitima
Iz kompanije Ganfeng Lithium navode da je proizvodnja, kao i prihodi od prodaje, manja nego što su očekivali za prvu polovinu godine.
31.08.2022
Otežana situacija sa električnim baterijama ipak ima rešenje
Ključni deo Zakona o klimi koji je nedavno donet u SAD-u postavlja pitanje kako nabaviti materijal za baterije za električna vozila, zbog čega SAD žele da se okrenu većoj domaćoj proizvodnji i preradi u narednoj deceniji.
28.08.2022
Razvoj litijumskih baterija velika šansa za Srbiju i region
Srbija i region imaju dovoljno obnovljivih izvora energije, smatra Đorđe Eremić, partner u kompanijama Elevenes i SEE Energy holding.
12.08.2022
Rio Tinto nije otpisao projekat, tvrdi da poštuje odluku Vlade Srbije
Bechtel i Rio Tinto traže partnere za ugašeni projekat "Jadar", pokazuju iscureli i-mejlovi.
18.08.2022
Rio Tinto je i u svojim finansijskim izveštajima ove godine naglasio da nije odustao od ovog projekta i da radi na pronalaženju rešenja koje će biti prihvatljivo za zajednicu.
Vlada Srbije ukinula je dozvole Rio Tintu za iskopavanje jadarita početkom ove godine posle masovnih protesta građana koji su zabrinuti za uticaj eksploatacije litijuma na životnu sredinu. U međuvremenu, aktivisti traže da se u Srbiji, koja leži na velikim količinama litijuma, potpuno zabrani eksploatacija ove rude.
Rio Tinto je prvobitno želeo godišnje u Srbiji da proizvede 58.000 tona litijuma. Osim toga, planirana je proizvodnja 160.000 tona borske kiseline godišnje i 255.000 tona natrijum sulfata.
Akcije Rio Tinta porasle su 0,12 odsto u Londonu u petak. Na stanje akcija na berzi nije uticala odluka o ukidanju projekta u Srbiji za čiji razvoj je kompanija planirala da izdvoji 2,4 milijarde dolara jer su ove godine akcije rudarskih firmi na svetskom nivou bile pogođene nižom tražnjom u Kini zbog krize na tržištu nekretnina. Od početka godine akcije Rio Tinta porasle su 16,7 odsto pošto su se oporavile od gubitaka koje su zabeležile tokom leta.
Auto-industrija traži litijum
Ruda litijuma jedna je od najtraženijih u automobilskoj industriji trenutno pošto je potrebna za proizvodnju baterija u trenutku kada se najveći svetski proizvođači automobila okreću električnim vozilima i polako smanjuju proizvodnju automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.
Ove godine u Srbiji najavljeno je i nekoliko projekata u vezi sa radom na električnim automobilima: gigafabrika baterija za električna vozila slovačke kompanije InoBat (među čijim finansijerima se nalazi i Rio Tinto), tehnološki centar Riviana i proizvodnja električnih automobila u Kragujevcu.
Za InoBatovu investiciju zasada je potpisan samo memorandum o nameri. Adam Panayi iz Rho Motiona, kompanije koja se bavi analizom tržišta električnih vozila, ne veruje da su investicije Rio Tinta i InoBata nužno povezane. "Vreme potrebno za razvoj rudnika litijuma kako bi mogao komercijalno da radi je sedam do 15 godina, a gigafabrikama potrebno je tri do četiri godine da proizvode baterije u količinama od više gigavata. Pod pretpostavkom da će InoBat ispuniti svoj plan da počne sa proizvodnjom baterija u narednih pet godina, biće im potrebno da uvoze materijale za proizvodnju, uključujući i litijum", rekao je on za Bloomberg Adriju.
Rivianov tehnološki centar jedini je svoje vrste u Evropi, a plan je da zapošljava 1.200 ljudi. Ovaj centar nije povezan sa rudama, već će se baviti tehnologijom mapiranja, sistema info-zabave i sistema za naprednu pomoć vozačima. Najveći akcionar Riviana, koji je listiran na berzi Nasdaq u Njujorku je Amazon.com milijardera Jeffa Bezosa.
Osim toga Stellantis je privremeno zatvorio fabriku u Kragujevcu kako bi se pripremio za proizvodnju električnog autromobila "fiat 500L" od 2024. godine u Srbiji.