Kompanije Mercedes-Benz Group AG i Stellantis NV pregovaraju s Vladom Srbije o ulaganju u preradu litijuma i proizvodnju baterija za električna vozila, što znači novu podršku planiranom najvećem rudniku litijuma u Evropi, piše Bloomberg.
Proizvođači automobila, koji su već partneri u zajedničkom preduzeću za proizvodnju baterija, spremni su da podrže investiciju Rio Tinto grupe u rudnik vredan 2,4 milijarde dolara u Srbiji kroz preradu litijuma i proizvodnju baterija za električna vozila, kažu za Bloomberg izvori upoznati sa situacijom. Razgovori su korak napred u oživljavanju projekta, koji je Srbija blokirala pre dve godine nakon protesta.
Portparoli Mercedesa i Stellantisa odbili su da komentarišu.
Opširnije
Vučić: Arbitraža bi koštala tri milijarde evra, o litijumu ću razgovarati i sa Scholzom
Vučić je rekao da će zahtevati da najmanje 85 odsto litijuma ostane u Srbiji, gde bi se proizvodile baterije za električne automobile.
17.07.2024
Scholz u Srbiji - tema litijum?
Nemački kancelar Olaf Scholz ove nedelje planira da poseti Srbiju kako bi osigurao zalihe litijuma, piše Bloomberg.
17.07.2024
Cena litijuma i dalje pada sa padom potražnje za EV
Cene litijum karbonata u Kini pale su na najniži nivo od avgusta 2021. godine, a najaktivniji fjučersi na berzi u Guangdžouu izgubili su 12 odsto do sada ovog meseca.
24.06.2024
Najmanje 20 mrtvih u požaru u fabrici litijumskih baterija u Južnoj Koreji
U fabrici za proizvodnju litijumskih baterija, koja se nalazi južno od Seula, izbio je požar u ponedeljak u kome je stradalo najmanje 20 ljudi
24.06.2024
Stvaranje industrije litijuma - umesto pukog izvoza sirovine - bio je ključni zahtev Vlade Srbije u podršci projektu Jadar. Evropska unija se potpuno oslanja na uvoz sirovina za pravljenje baterija. EU je nastavila da razvija sopstveni lanac snabdevanja u EV proizvodnji kako bi ublažila zavisnost od uvoza iz Azije. Međutim, spori prelazak na električna vozila doveo je do toga da je niz projekata za proizvodnju baterija pao u drugi plan.
I sami Mercedes i Stellantis su pauzirali dve od svoje tri fabrike baterija u Evropi, koje bi trebalo da koštaju ukupno sedam milijardi evra. Pauziranje ulaganja bilo je rezultat pada tražnje za električnim vozilima. Čak i ako se pojave veliki evropski proizvođači baterija, industrija ostaje zavisna od Kine u pogledu sirovina.
Srbija će u petak potpisati okvirni sporazum sa EU o mineralnim sirovinama, rekao je u sredu novinarima predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Ovaj ugovor predviđa uspostavljanje prerađivačke industrije, kao i pravljenje baterija, rekao je Vučić, i dodao da će lanac snabdevanja biti tako formiran da proizvodi neće biti predmet dodatnih nameta EU.
Rukovodioci dve automobilske kompanije trebalo bi da budu u Srbiji u petak, kada nemački kancelar Olaf Scholz poseti zemlju i možda će potpisati pisma o namerama za razvoj industrije u zemlji, rekli su izvori koji nisu želeli da budu imenovani jer informacije nisu javne.