Naknada koju bi u arbitraži Srbija mogla da izgubi u slučaju zabrane eksploatacije litijuma mogla bi da iznosi dve ili tri milijarde evra, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Eksploatacija litijuma bila bi velika razvojna šansa za Srbiju, a Vlada će obezbediti poštovanje svih standarda za zaštitu životne sredine, rekao je Vučić tokom obraćanja iz Londona. On je dodao da će takođe zahtevati da najmanje 85 odsto litijuma ostane u Srbiji, gde bi se proizvodile baterije za električne automobile.
"Moramo da se borimo da što je veći deo procentualno sirovine ostane u našoj zemlji. Rekao sam i našim partnerima na zapadu da može mali deo da ide u sirovini, a da sve ostalo moraju da uvoze kao baterije iz Srbije", rekao je Vučić.
Opširnije
Scholz u Srbiji - tema litijum?
Nemački kancelar Olaf Scholz ove nedelje planira da poseti Srbiju kako bi osigurao zalihe litijuma, piše Bloomberg.
17.07.2024
Vlada Srbije donela uredbu za realizaciju projekta 'Jadar'
Uredba je doneta na osnovu Zakona o planiranju i izgradnji, a u vezi sa odlukom Ustavnog suda donetom 11. jula.
16.07.2024
Litijum može da se iskopava bez uticaja na okolinu, tvrdi se u studiji Rio Tinta
Stručnjaci koje je angažovala kompanija Rio Tinto za izradu studije tvrde da se iskopavanje litijuma može izvesti bezbedno.
13.06.2024
"Kad imamo bateriju, onda nam je to više od 55 odsto vrednosti proizvedenog automobila i onda će svi hteti da dođu u Srbiju da proizvode automobile", tvrdi Vučić.
Ranije ove nedelje, Vlada Srbije donela je Uredbu o primeni Uredbe o utvrđivanju prostornog plana područja za realizaciju posebne namene, što se odnosi na realizaciju projekta "Jadar", odnosno eksploataciju i preradu jadarita.
Kako je u utorak objavljeno na sajtu Vlade, od momenta stupanja na snagu ove uredbe, njena primena ponovo počinje, budući da ju je vlada ranije ukinula.
Ustavni sud Srbije je vladinu uredbu o stopiranju projekta "Jadar" proglasio neustavnom, navodi se u zvaničnom dokumentu. Podsetimo, posle masovnih protesta ekoloških aktivista, Vlada Srbije je u januaru 2022. godine ukinula dozvolu kompaniji Rio Tinto za projekat vredan 2,4 milijarde dolara.
U studiji o kojoj je nedavno pisala Bloomberg Adria, Rio Tinto navodi da se litijum može iskopavati bez uticaja na okolinu. To je, zapravo, reč stručnjaka koje je ova kompanija angažovala da procene uticaj na okolinu za projekat "Jadar", planiran nadomak Loznice.
Vlada je, dodaje se dalje u odluci suda, prekoračila granice svoje nadležnosti time što je Uredba doneta na način koji nije u saglasnosti sa članom 3 Ustava i odredbama Zakona o Vladi i Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu.
Litijum će biti jedna od tema o kojoj će Vučić razgovarati sa nemačkih kancelarom Olafom Scholzom, koji u Srbiju stiže sutra, a sastanak sa Vučićem ima u petak ujutru.