Na Samitu o kritičnim sirovinama Srbije u petak potpisan je Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Na događaju su učešće uzeli predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nemački kancelar Olaf Scholz i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič. Susret čelnika usledio je nakon što je ranije ove nedelje Vlada Srbije donela Uredbu o primeni Uredbe o utvrđivanju prostornog plana područja za realizaciju posebne namene, što se odnosi na realizaciju projekta "Jadar", to jest eksploataciju i preradu jadarita. Reč je projektu kompanije Rio Tinto, vrednom 2,4 milijarde dolara.
Ubrzo potom, Bloomberg je izvestio da će uslediti poseta Scholza Srbiji, kao i da su automobilske kompanije Mercedes i Stellantis zainteresovane da ulože u litijumsku industriju u zemlji. Domaćoj javnosti se uoči sastanka obratio i sam Vučić, koji je istakao da bi eksploatacija litijuma bila velika razvojna šansa.
Opširnije
Počeo samit o kritičnim sirovinama, učestvuju Vučić i Scholz
Nakon sastanka uslediće obraćanje javnosti predsednika Srbije i kancelara Nemačke, koji su pre samita održali i bilateralni sastanak, ali nisu davali izjave.
19.07.2024
Potpisan memorandum sa EU, Vučić: Ovo će doneti najmanje šest milijardi evra
Potpisan je Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
19.07.2024
Vučić: Arbitraža bi koštala tri milijarde evra, o litijumu ću razgovarati i sa Scholzom
Vučić je rekao da će zahtevati da najmanje 85 odsto litijuma ostane u Srbiji, gde bi se proizvodile baterije za električne automobile.
17.07.2024
Mercedes i Stellantis žele da ulože u litijumsku industriju u Srbiji
Kompanije pregovaraju s Vladom Srbije o ulaganju u preradu litijuma i proizvodnju baterija za e-vozila, piše Bloomberg.
18.07.2024
Ovo su najbitnije stvari sa samita i pres-konferencije održanih u petak:
-
Memorandum su potpisali ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović i potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i nemačkog kancelara Olafa Scholza.
-
Ne dajući zvanične potvrde o tome da li će i kada početi projekat eksploatacije litijuma u zemlji, Vučić je ponovio obećanje da će on imati za cilj izvoz baterija za električne automobile, a ne ovog metala kao sirovine. Dodao je da će uspostavljanje šireg lanca proizvodnje dovesti šest milijardi evra stranih direktnih investicija.
-
Potpuni razvoj celog proizvodnog lanca, od iskopavanja litijuma do proizvodnje baterija i električnih automobila, doprineo bi rastu domaćeg bruto proizvoda (BDP) sa 16,4 odsto, ako se za reper uzme BDP iz 2023. godine, poručio je predsednik Srbije.
-
Nemački kancelar je izjavio da je projekat "Jadar" dobar za Srbiju i za ekonomsku perspektivu razvoja, ne samo za Srbiju, već i za ceo region, ističući da će se poštovati najviši standardi kada je reč o zaštiti životne sredine. Važnost litijuma je tokom svog govora uporedio sa naftom danas.
-
U Beogradu je danas potpisano i Pismo o namerama o razvoju lanca vrednosti e-mobilnosti u Srbiji, na koji su potpis stavili ministarka privrede Adrijana Mesarović, predsednica Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Odile Renaud-Basso, članica Izvršnog odbora KfW Group Christiane Laibach, direktor Međunarodne razvojne saradnje Cassa Depositi e Prestiti Paolo Lombardo, izvršni direktor kompanije Mercedes-Benz Ola Kallenius i izvršni direktor kompanije Rio Tinto Group Jakob Stausholm. Pismo o namerama su potpisali i izvršni direktor kompanije "EIT InnoEnergy" Diego Pavia, izvršni direktor kompanije "InoBat" - Marian Boček i generalni direktor kompanije ElevenEs Nemanja Mikač.
-
Kada je reč o kompanijama koje su izrazile interesovanje da budu deo projekta iskopavanja litijuma, Vučić nije otkrio detalje namera automobilskih giganata. Naveo je da su predstavnici Srbije imali, kako je rekao, važne razgovore sa Mercedesom, a u petak je održan i zaseban sastanak Vučića i izvršnog direktora te nemačke firme. Pomenuvši poslovanje Stellantisa u Srbiji, predsednik je izrazio uverenje da će zemlja dovesti i druge strane kompanije iz automobilske industrije. Podsetimo, Vučić je nedavno u intervjuu za nemački Handelsblat izjavio da će evropske kompanije imati primat u kupovini litijuma i baterija u odnosu na kineske. Kineski proizvođači automobila su takođe zainteresovani za kupovinu litijuma "ali mi smo im rekli da o tome razgovaramo sa Evropljanima. Mi smo lojalni Evropi", poručio je Vučić i tokom konferencije.
-
Govoreći o nivou napredovanja projekta eksploatacije litijuma, Šefčović je ocenio da je Srbija u tom pogledu "već u Evropi", budući da je celokupan lanac vrednosti razvijen na evropskom kontinentu. "Ne radi samo o iskopavanju i ekstrakciji minerala već i o preradi tog materijala, proizvodnji baterije i mnogo toga još što doprinosi ispunjava ciljeve zelene tranzicije. Vidimo više od 20.000 radnih mesta koje će se stvoriti i porast BDP-a Srbije u narednom periodu. To pokazuje koliko je ovaj projekat bitan ne samo za Srbiju već i za Evropu", rekao je Šefčović. Ponovio je Scholzove tvrdnje o najvišim standardima zaštite okoline. Takođe je izjavio da će svaka baterija imati digitalni pasoš, to jest dokument gde se navode detalji o proizvodnji same baterije.
-
Ekološki aktivisti i predstavnici opozicije upozorili su na posledice iskopavanja litijuma po životnu sredinu u slučaju realizacije projekta "Jadar" i najavili nove proteste.