Na Samitu o kritičnim sirovinama Srbije, koji je počeo u petak, potpisan je Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Na samitu učestvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nemački kancelar Olaf Scholz i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič, a Memorandum je u ime EU potpisao Šefčovič, inače zadužen za Evropski zeleni dogovor.
Vučić je u svom obraćanju rekao da ovaj dan predstavlja prekretnicu za Srbiju i "kvantni skok" u budućnost. Istakao je da će saradnja EU i Srbije u oblasti održivih sirovina doneti značajan priliv novca.
Opširnije
Počeo samit o kritičnim sirovinama, učestvuju Vučić i Scholz
Nakon sastanka uslediće obraćanje javnosti predsednika Srbije i kancelara Nemačke, koji su pre samita održali i bilateralni sastanak, ali nisu davali izjave.
19.07.2024
Podrška Srbiji od EIB-a u iznosu od 96 miliona evra
Banka EU zaključila je kredit vredan 80 miliona evra za finansiranje poboljšanja energetske efikasnosti elektrodistributivnog sistema, kao i dodelu 16 miliona evra bespovratnih sredstava preko Investicionog okvira za Zapadni Balkan - u ime podrške vodnom transportu.
18.07.2024
U svetskoj trci za solarnu energiju Kina zasad nedostižna
Kina je 2023. godine povećala svoje solarne kapacitete za 167 odsto.
18.07.2024
Scholz u Srbiji - tema litijum?
Nemački kancelar Olaf Scholz ove nedelje planira da poseti Srbiju kako bi osigurao zalihe litijuma, piše Bloomberg.
17.07.2024
"Ovo će nam doneti najmanje šest milijardi evra stranih direktnih investicija, što je najveći iznos ikada koji smo imali. To su ogromne promene za naš ekonomski napredak. Kancelar je rekao da će dati sve od sebe da se ovde formira lanac, da imamo i fabriku katoda i baterija u Srbiji. Već imamo Stellantis, a verujem da ćemo dovesti i druge", kaže Vučić.
U centru zbivanja je, svakako, litijum - sirovina koja je privukla veliku pažnju u Srbiji, a koja se smatra ključnom, održivom sirovinom za zelenu i digitalnu tranziciju. Podsećamo da je u utorak Vlada Srbije donela uredbu za realizaciju projekta "Jadar" u okolini Loznice.
Prema Vučićevim rečima, rudarenje i prerada litijuma, proizvodnja katoda i baterija činile bi četiri odsto vrednosti BDP-a iz prošle godine. "Pun lanac bi bio čak do 16,4 odsto vrednosti našeg bruto domaćeg proizvoda iz 2023. godine", rekao je Vučić.
"Ovaj projekat (za iskopavanje jadarita) je, pre svega, dobar za Srbiju ali i za ceo region; stvara nove potencijale lanca proizvodnje, radna mesta ne samo kada je reč o rudarstvu nego i u drugim koracima prerade", rekao je Scholz, rekavši da Evropa želi e-mobilnost bez CO2, koja će funkcionisati samo preko litijuma, odnosno baterija.
"Poštovaćemo rudarenje uz poštovanje najviših standarda za očuvanje životne sredine", dodao je.
Inače, na dan održavanja samita koji pokreće najvažnija pitanja o saradnji Srbije i EU u domenu e-vozila, održivih sirovina i proizvodnje baterija, aktivisti koji se protive iskopavanju litijuma u Srbiji (iskopavanje treba da sprovodi Rio Tinto) održali su pre podne konferenciju za novinare blizu Palate "Srbija" na Novom Beogradu.