Nemački kancelar Olaf Scholz ove nedelje planira da poseti Srbiju kako bi osigurao zalihe litijuma, ključnog za energetsku tranziciju i automobilsku industriju Nemačke, prema rečima osoba upućenih u situaciju, piše Bloomberg.
Scholz će verovatno u petak biti u Beogradu kako bi potpisao sporazum sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem i ministrima, rekli su izvori koji žele ostati anonimni jer detalji još nisu zvanično potvrđeni.
Portparol nemačke vlade nije želeo da komentariše, a srpska vlada nije odmah odgovorila na Bloombergov zahtev za komentar. Ipak, o ovoj temi u sredu je govorio premijer Srbije Miloš Vučević, koji je izjavio da ukoliko u petak u Beograd dođu kancelar Scholz i predstavnici Evropske komisije za energetiku, sa njima će se razgovarati o iskopavanju litijuma u Srbiji.
Opširnije
Najmanje 20 mrtvih u požaru u fabrici litijumskih baterija u Južnoj Koreji
U fabrici za proizvodnju litijumskih baterija, koja se nalazi južno od Seula, izbio je požar u ponedeljak u kome je stradalo najmanje 20 ljudi
24.06.2024
Cena litijuma i dalje pada sa padom potražnje za EV
Cene litijum karbonata u Kini pale su na najniži nivo od avgusta 2021. godine, a najaktivniji fjučersi na berzi u Guangdžouu izgubili su 12 odsto do sada ovog meseca.
24.06.2024
Litijum može da se iskopava bez uticaja na okolinu, tvrdi se u studiji Rio Tinta
Stručnjaci koje je angažovala kompanija Rio Tinto za izradu studije tvrde da se iskopavanje litijuma može izvesti bezbedno.
13.06.2024
Profit kompanije Rio Tinto pao za 12 odsto na 11,8 milijardi dolara
Potražnja za industrijskim proizvodima od najvećeg kupca, Kine, nije uspela da poraste na nivoe pre pandemije.
21.02.2024
Vlada Srbije donela uredbu za realizaciju projekta 'Jadar'
Uredba je doneta na osnovu Zakona o planiranju i izgradnji, a u vezi sa odlukom Ustavnog suda donetom 11. jula.
16.07.2024
"Ne mogu da potvrdim, ali ni da demantujem u ovom trenutku da li će biti te posete, jer je kod posete takvih nivoa potrebna konačna potvrda u poslednjih 24 časa", rekao je Vučević novinarima prilikom početka izgradnje stanova za izbeglice u Beogradu.
Kako prenosi Beta, on je istakao da bi voleo da delegacija iz Evropske unije (EU) stigne u Beograd i da će sigurno sa predstavnikom Nemačke razgovarati o nizu ekonomskih i političkih pitanja. "Da bi se dalje razgovaralo o litijumu, naš uslov je da nema rudarenja bez podizanja fabrika i industrijalizacije u tom kraju gde bi bio rudnik, jer je to velika razvojna šansa."
Istakao je da u svim poslovima koje obavlja Vlada Srbije jasan ekonomski i politički interes Srbije. Uz to, naveo je da nedavnom odlukom Vlade Srbije nije oživljen projekat "Jadar", već se postupilo u skladu sa odlukom Ustavnog suda, popunjena je pravna praznina i doneta Uredba kojom se definiše Prostorni plan posebne namene, ali i dalje nije ništa odlučeno.
"Vraćena je Uredba koja je bila stavljena van snage, a Ustavni sud je sada uredbu u kom je Prostorni plan stavljen van snage kasirao, odnosno rekao da je protiv Ustava. Mislim da je Vlada Srbije postupila u skladu sa Ustavom i zakonom o Vladi koji definiše njene nadležnosti", rekao je Vučević.
Ministar infrastrukture Goran Vesić kazao je da će Srbija blisko sarađivati s članicama EU na mogućoj eksploataciji litijuma, ne potvrđujući Scholzovu posetu.
"Srbija će jednog dana biti članica EU, stoga želimo da sarađujemo na tom i drugim pitanjima s našim partnerima iz EU", rekao je u sredu Vesić za RTS.
Potencijalni sporazum dolazi nedelju dana nakon što je najviši sud Srbije poništio odluku vlade iz 2022. o zaustavljanju projekta litijuma vrednog 2,4 milijarde dolara, koji je pokrenula kompanija Rio Tinto Group zbog zabrinutosti za životnu sredinu. To bi bio najveći rudnik litijuma u Evropi.
Vučić je rekao da bi rudnik potencijalno mogao proizvoditi oko 58.000 tona litijuma godišnje. Međutim, neće početi s radom pre 2028. godine, i to samo uz čvrste garancije o merama zaštite životne sredine.
EU u potpunosti zavisi od uvoza litijuma, piše Bloomberg, što je bio ključni problem kada je blok država prošle godine doneo značajan zakon za jačanje snabdevanja kritičnim mineralima.
Dosad je napredak bio ograničen na opšte sporazume sa saveznicima poput Australije, a kritičari kažu da je potrebno brže osigurati direktno finansiranje kako bi kompanije mogle da prebrode ozbiljan pad na tržištu metala za baterije.
Litijum bi pomogao Nemačkoj da ubrza prelazak sa fosilnih goriva i zagađujućih energenata i da elektrifikuje svoju automobilsku industriju. Takođe postoje neki domaći projekti litijuma koje pokreću startapovi poput Vulcan Energy Resourcesa.
Kako saznaje Bloomberg Adria, zvanična potvrda i više informacija o poseti očekuju se večeras.
(Tekst dopunjen izjavama Miloša Vučevića od trećeg do sedmog pasusa i nezvaničnim saznanjem Bloomberg Adrije u poslednjem pasusu.)