Stručnjaci koje je angažovala kompanija Rio Tinto da sačine studiju o proceni uticaja na životnu sredinu za projekat "Jadar" tvrde da se iskopavanje litijuma, planirano u okolini Loznice, može izvesti bezbedno uz poštovanje najviših domaćih i međunarodnih standarda zaštite životne sredine.
Kako je u četvrtak saopšteno iz Rio Tinta, reč je o preliminarnim nacrtima studije koja je objavljena kako bi omogućila javnosti da dobije uvid u potencijalne uticaje projekta na životnu sredinu i mere za njihovo ublažavanje, a nakon nezadovoljstva javnosti zbog mogućeg otvaranja rudnika u zapadnoj Srbiji i zagađenja okoline.
Kompletan nacrt studije nalazi se OVDE i podeljen je u tri dela s obzirom na to da je projekat "Jadar" planiran kao rudarsko-industrijski kompleks koji bi obuhvatio podzemni rudnik, postrojenje za preradu rude i deponiju industrijskog otpada. Zbog toga su i objavljena tri nacrta:
Opširnije
Profit kompanije Rio Tinto pao za 12 odsto na 11,8 milijardi dolara
Potražnja za industrijskim proizvodima od najvećeg kupca, Kine, nije uspela da poraste na nivoe pre pandemije.
21.02.2024
Rio Tinto platio kaznu kako bi okončao istragu o uglju u Mozambiku
Rio Tinto Group pristao je da plati kaznu od 28 miliona dolara kako bi rešio šestogodišnju istragu američke Komisije za hartije od vrednosti.
22.11.2023
Rio Tinto tuži Srbiju zbog obustave iskopavanja litijuma
Podružnica Rio Tinta u Srbiji podnela je četiri tužbe protiv Vlade Srbije zbog suspenzije kontroverznog litijumskog projekta.
16.11.2023
Kinezi preko Slovaka grade fabriku baterija u Srbiji
Memorandum o razumevanju nije obavezujući, ali InoBat korak po korak grabi ka svom cilju
05.10.2023
Saznajemo: InoBat gradi gigafabriku baterija u Ćupriji
Slovački InoBat, čiji je investitor Rio Tinto, planira da gradi drugu gigafabriku kod nas
26.09.2023
Ministarstvo 11 puta produžilo rok Rio Tintu za dobijanje dozvole, kaže RERI
Kompanija Rio Tinto već više od dve godine pokušava da pribavi od Ministarstva rudarstva i energetike odobrenje za eksploataciono polje, iako nema svu dokumentaciju.
11.04.2023
1. Studije o proceni uticaja na životnu sredinu podzemnog rudnika;
2. Studije o proceni uticaja na životnu sredinu postrojenja za preradu rude i
3. Studije o proceni uticaja na životnu sredinu deponije industrijskog otpada.
Nacrti ove tri studije predstavljeni su na više od 2.000 strana.
Zajedno ove studije pružaju analizu potencijalnih uticaja na životnu sredinu, kao i načine na koje će ti rizici biti ublaženi. Studije su sačinjene tako da prvo utvrđuju početno stanje, zatim identifikuju rizike koji mogu izazvati potencijalne štetne posledice po vazduh, zemljište, vodu, biodiverzitet, potencijalne rizike upravljanja otpadom, kulturno nasleđe i život zajednice, a zatim detaljno opisuju korake koje će kompanija preduzeti da spreči i upravlja tim rizicima i nadoknadi posledice kada je to potrebno.
Kompanija je saopštila da su nacrti studija zasnovani na istraživanjima koja je sprovelo više od sto domaćih i međunarodnih nezavisnih stručnjaka, uključujući 40 univerzitetskih profesora sa više od 10 fakulteta i da su oni rezultat ukupno šest i po godina rada.
Studija objavljena da bi javnost imala uvid
Objavljivanje nacrta studija, sa pratećim objašnjenjima, ne predstavlja početak zvaničnog postupka procene uticaja na životnu sredinu koji predviđa zakon Republike Srbije, kažu iz kompanije.
"Radne nacrte studija objavljujemo kako bismo podstakli javni dijalog o Projektu 'Jadar' zasnovan na činjenicama naspram politizovane debate koja se bazira na dezinformacijama i lažnim vestima", rekla je Marijanti Babić, glavna zastupnica kompanije Rio Tinto u Srbiji. "Ove studije pružaju priliku lokalnoj zajednici i svim zainteresovanim stranama da se sami uvere u sve što je do sada urađeno."
Objasnila je i da su radni nacrti sve tri studije međuzavisni i povezani i da ih treba posmatrati i ocenjivati kao sastavne delove šire celine, a ne kao samostalne, nezavisne dokumente. "Ova dokumenta zajedno identifikuju moguće uticaje na životnu sredinu i predlažu odgovarajuće mere zaštite."
Jedan od profesora koji je bio uključen u izradu studije jeste redovni profesor Mašinskog fakulteta i rukovodilac dve studije Aleksandar Jovović. On tvrdi da ovi radni nacrti studija predstavljaju najsveobuhvatnije studije ove vrste koje su ikada rađene u Srbiji.
"Kroz brojne modele, proračune i analize ove studije detaljno analiziraju početno stanje životne sredine i procenjuju tehnička rešenja i njihov uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi. Na osnovu toga, u studijama su navedeni svi poznati potencijalni rizici i predložena su odgovarajuća rešenja za ublažavanje uticaja, čime je pokazano da se projekat može odgovorno i bezbedno realizovati. Učešće nevladinih organizacija, univerzitetskih ustanova, akademika, projektantskih kompanija i zainteresovane javnosti u budućoj javnoj raspravi o studijama doprinele bi razvoju projekta visokog kvaliteta."
Rio Tinto ne može da započne proces iskopavanja bez odobrenja studije
Potencijalni razvoj projekta "Jadar" zavisi od odobrenja svih neophodnih dozvola.
Ključni, zakonom propisani, korak u tom smislu je završetak izrade, javni uvid i odobrenje studija o proceni uticaja na životnu sredinu. To znači da izgradnja ne može da otpočne ukoliko studije o proceni uticaja na životnu sredinu ne budu izrađene i odobrene od nadležnih državnih institucija, na šta i sama kompanija podseća.
"Kada su u pitanju rudarski projekti, kao i prilikom izgradnje puteva, elektrana i realizacije drugih infrastrukturnih projekata, zabranjeno je započinjanje bilo kakvih radova bez zvanično odobrene studije o proceni uticaja na životnu sredinu od nadležnih državnih institucija. Taj proces podrazumeva i javne rasprave i revizije nezavisnih stručnjaka."
Šta se dešavalo sa projektom
Kompanija Rio Sava planirala je da ove tri studije izradi i preda na javni uvid u sklopu redovnog, zakonski utvrđenog postupka. Međutim, taj postupak je prekinut usled odluke Vlade Srbije o prestanku važenja Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta "Jadar" krajem 2022, nakon višenedeljnih protesta javnosti zbog straha od zagađenja životne sredine.
Podsetimo, Rio Tinto je tužio Srbiju zbog obustave iskopavanja litijuma.
Ali pre obustave standardne procedure, kompanija je već sačinila radne nacrte studija o uticaju na životnu sredinu za podzemni rudnik i postrojenje za preradu. Tokom 2022. i 2023. godine otpočet je rad na novim tehničkim rešenjima za upravljanje otpadom i na osnovu toga je izrađen i radni nacrt studije o proceni uticaja na životnu sredinu za deponiju otpada.
Kompanija je zatim odlučila da u svrhu podrške javnom dijalogu o potencijalnim uticajima ovog projekta na životnu sredinu javno objavi radne nacrte studija u postojećem obliku. S obzirom na to da se radni nacrti studija zasnivaju na istorijskim podacima, bilo bi potrebno da budu ažurirani pre podnošenja u redovnom postupku.
"Objavljivanjem radnih nacrta studija ne želimo da zaobiđemo postupak definisan zakonom. Naš cilj je da na transparentan i odgovoran način javnosti prikažemo naučne podatke koji bi omogućili da diskusija o potencijalnim uticajima projekta na životnu sredinu bude zasnovana na činjenicama".
Ukoliko bi realizacija projekta potencijalno bila nastavljena, radni nacrti studija bili bi dopunjeni i predati u redovnoj regulatornoj proceduri.
Na pomolu "druga šansa za Jadar"?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je izjavio da bi Srbija mogla da preispita svoju odluku o blokiranju projekta Rio Tinta za izgradnju najvećeg rudnika litijuma u Evropi, vrednog 2,4 milijarde dolara. Nacija ne bi trebalo da propusti priliku da iskoristi svoje ogromne rezerve litijuma, rekao je Vučić i dodao da je zaustavljanje projekta "veoma neodgovorno".
"Razgovaraću o tome sa vladom kad-tad", rekao je Vučić ranije u intervjuu za Bloomberg u Beogradu. "Mi smo jedina zemlja koja se zapravo uzdržala od eksploatacije."
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je na ovogodišnjem Kopaonik biznis forumu da se Srbija po rezervama litijuma u Evropi nalazi na trećem mestu i s obzirom na te količine ima mogućnost da snabdeva čak 20 odsto tržišta Evropske unije, Velike Britanije i Norveške da se proizvede oko milion električnih vozila godišnje.
Podsetimo, Srbija je u septembru 2023. potpisala pismo o namerama sa Evropskom komisijom za strateško partnerstvo u oblasti litijumskih baterija i sirovine, a Rio Tinto je i jedan od finansijera kompanije InoBat koja je najavila da će graditi fabriku za proizvodnju i reciklažu baterija za električne automobile u Srbiji.