Slovački proizvođač baterija InoBat gradiće gigafabriku baterija u Ćupriji u kojoj će proizvoditi i reciklirati baterije za električna vozila. Tim povodom je u ponedeljak potpisan Memorandum o razumevanju sa Ministarstvom finansija i opštinom Ćuprija.
Ova kompanija je saopštila da se projekat "Lion" razvija već dve godine sa međunarodnom korporacijom IFC i da će to biti njihova druga gigafabrika u centralnoj i istočnoj Evropi.
Predviđeni su podsticaji Vlade Srbije od 419 miliona evra,kako je navedeno u saopštenju, a investicija će podrazumevati rešenje za skladištenje energije (ESS), baterije za električna vozila (EV), kao i postrojenja za reciklažu baterija.
Opširnije
Rio Tinto: Nismo odustali od iskopavanja litijuma u Srbiji
Samo pre nekoliko dana, premijerka Ana Brnabić izjavila je da "Jadar" neće opet biti pokrenut.
16.12.2022
InoBat želi da predvodi razvoj Dunavske tehnološke doline
Spajanjem centralne i istočne Evrope može se postoći ubrzani razvoj regiona koji spaja Dunav, naveo je izvršni direktor InoBata, koji je najavio u ponedeljak veliku investiciju u fabriku baterija za električna vozila u Srbiji.
14.11.2022
Brnabić: InoBatova gigafabrika razvija zelenu industriju u Srbiji
InoBat je saopštio u ponedeljak da će otvoriti gigafabriku u Srbiji. Osim fabrike, InoBat će uložiti i u ceo proces proizvodnje, uključujući i reciklažne pogone.
14.11.2022
Slovački InoBat planira otvaranje fabrike baterija za EV u Srbiji
Prvobitno bi sama fabrika trebalo da ima kapacitet od četiri GWh koji bi s vremenom mogao da se poveća na 32 GWh, a vlada Srbije je pristala da uloži 419 miliona evra u ovaj poduhvat.
14.11.2022
Inače, kao što je ranije objavljeno, među investitorima u ovoj firmi je i Rio Tinto, koji ima plan da eksploatiše litijum u Jadru, ali je Vlada Srbije pre skoro dve godine odlučila da taj projekat prekine.
Marian Bocek, izvršni direktor InoBata, objasnio je da su izabrali Ćupriju za drugu InoBatovu lokaciju u CIE zbog gostoljubive i proaktivne opštinske vlasti. Ćuprija, kako je navedeno u saopštenju, ima potencijal za zajednički razvoj distribuirane pametne mreže i proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora za sopstvenu potrošnju.
Tim povodom oglasila se i premijerka Srbije.
"Zadovoljstvo nam je što možemo da podržimo investiciju InoBata u Srbiji, obezbeđujući radna mesta u novoj dekarbonizovanoj cirkularnoj ekonomiji", rekla je predsednica Vlade Ana Brnabić u saopštenju InoBata.
Kolika je vrednost ove investicije, nije poznato, ali budući da Vlada Srbije učestvuje sa 419 miliona evra verovatno je reč o zaista vrednoj investiciji.Za nju smo saznali još u novmberu prošle godine kada je InoBat saopštio da je potpisao deklaraciju o namerama sa Vladom Srbije o izgradnji pogona za proizvodnju baterija za električna vozila u našoj zemlji kapaciteta do 32 gigavat-časa.
Planirano je da pogon bude otvoren u 2025. godini sa prvobitnim kapacitetom od četiri gigavat-časa, a srpska vlada se složila da obezbedi deo finansiranja, uključujući grantove i poreske olakšice za podršku projektu, saopštila je kompanija InoBat.
Investicija u Srbiji u skladu je sa namerama InoBata da se dalje širi, pošto je kompanija najavila otvaranje dve gigafabrike u Evropi - jedna na istoku, a druga na zapadu. Kompanija je već potpisala sporazum o namerama za izgradnju fabrike u Valjadolidu u Španiji.
Inobat je najavio i otvaranje svog prvog pogona u Sjedinjenim Američkim Državama, i to u Indijani, koja se nalazi u srcu manufakture SAD.
Slovačku kompaniju su podržali mnogi strateški investitori i partneri, koji uključuju kompanije Rio Tinto, Amara Raja, Ideanomics, IFC, IPM Group, Matador, AEN, CSG i Across.
InoBat je već otvorio kompaniju InoBat Auto Beograd radi poslovanja u Srbiji. Ta kompanija osnovana je u julu 2021. godine, a delatnost joj je proizvodnja baterija i akumulatora, pokazuju podaci iz Agencije za privredne registre. Pre toga je u maju iste godine sa Rio Tintom potpisao Memorandum o saradnji koji je demonstrirao nameru obe kompanije da "zajedno rade na uspostavljanju cirkularnog lanca proizvodnje baterija za električna vozila u Srbiji". Posle potpisivanja tog sporazuma usledila je investicija Rio Tinta u InoBat Auto.
Rio Tinto mogao bi da bude kamen spoticanja za izgradnju fabrike baterija i negodovanje ekoloških aktivista. Vlada Srbije je u januaru prošle godine povukla sve dozvole i prekinula projekat Jadar, koji predviđa vađenje litijuma u dolini istoimene reke na zapadu kod Loznice. To se dogodilo uoči izbora i posle višemesečnih protesta protiv Rio Tinta i blokada puteva širom države zbog opasnosti po životnu sredinu, ako se sa eksploatacijom litijuma otpočne.
Međutim, uprkos tome što je Vlada Srbije u više navrata navela da projekat Rio Tinto ugašen, izvršni direktor te kompanije Jakob Stausholm, kao što je Bloomberg Adria pisala u decembru 2022, izjavio je da ne odustaju od iskopavanja litijuma u Srbiji.
Iako sasvim logično zvuči da su iskopavanje litijuma i izgradnja fabrike baterija međusobno povezani i uslovljeni, to ne mora nužno da znači. I bez iskopavanja litijuma u Jadru ova fabrika može da se gradi. Jer, Mađarska nema litijum i kobalt, ali ima već šest fabrika baterija ili su u izgradnji. Njena prednost u odnosu na Srbiju jeste što je članica EU.
Interesovanje azijskih proizvođača baterija za Srbiju kao investicionu destinaciju postoji, pre svega iz Južne Koreje, ali da bi Srbija tu šansu na najbolji način iskoristila, jedan od preduslova je da bude deo jedinstvenog evropskog tržišta.
(Tekst je ažuriran podacima o kompanijama InoBat i Rio Tinto, kao i preciranjem podsticaja Vlade Srbije .)
- U pisanju pomogla Vanja Popović.