Spajanjem centralne i istočne Evrope može se postići ubrzani razvoj regiona koji spaja Dunav, naveo je izvršni direktor InoBata, koji je najavio u ponedeljak veliku investiciju u fabriku baterija za električna vozila u Srbiji.
"Moj konačni san je regionalni tehnološki koridor koji će kombinovati najbolje iz sveta istraživanja i razvoja i intelektualne svojine sa odličnom proizvodnjom u centralnoj i istočnoj Evropi kako bismo došli do ultrabrze proizvodnje i velikog rasta", rekao je za Bloomberg Adriju Marian Bocek, izvršni direktor InoBata.
Bocekova tvrdnja slaže se sa inicijativom Dunavske tehnološke doline koju podržava grupa istraživača u Slovačkoj iz GLOBSEC-a.
Opširnije
Brnabić: InoBatova gigafabrika razvija zelenu industriju u Srbiji
InoBat je saopštio u ponedeljak da će otvoriti gigafabriku u Srbiji. Osim fabrike, InoBat će uložiti i u ceo proces proizvodnje, uključujući i reciklažne pogone.
14.11.2022
Slovački InoBat planira otvaranje fabrike baterija za EV u Srbiji
Prvobitno bi sama fabrika trebalo da ima kapacitet od četiri GWh koji bi s vremenom mogao da se poveća na 32 GWh, a vlada Srbije je pristala da uloži 419 miliona evra u ovaj poduhvat.
14.11.2022
GLOBSEC, koji predvodi bivši premijer Mađarske Gordon Bajnai, zalaže se za veću saradnju u regionu, navodeći da postoji veliki potencijal za razvoj u oblasti novih tehnologija. GLOBSEC se konkretno u svom istraživanju objavljenom u aprilu ove godine fokusirao na potencijal saradnje Slovačke, Austrije, Češke, Mađarske, Bugarske, Rumunije, Slovenije i Srbije.
Ta grupa smatra da ove zemlje poseduju jedinstven spoj tradicionalnih industrija i znanja u novim tehnologijama, što može biti velika prednost u zelenoj tranziciji, posebno jer većina zemalja ima i jake internet konekcije, a to znatno doprinosi razvojnim mogućnostima.
"Region bi posebno mogao da se pojavi kao globalni lider u oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija, mobilnih tehnologija sledeće generacije (6G) i industrije e-mobilnosti", navodi se u izveštaju GLOBSEC-a koji posebno ističe da trenutno Evropska unija prednjači u zelenim investicijama, ali da uprkos tome postoji potencijal da se u dolini Dunava zabeleži veliki rast u oblastima zelene tehnologije, sajber-bezbednosti i čistih tehnologija.
Vlade Slovačke i Mađarske su ovu inicijativu podržale u junu, a ona je otvorena i za druge države koje žele da joj se priključe.