Donald Trump proglasio je 3. april "Danom oslobođenja", odnosno datumom kada Sjedinjene Američke Države uvode carinu od 25 odsto na sve uvezene automobile i auto-delove, uključujući i električna vozila. Odluka će imati globalne posledice, posebno za evropske i azijske proizvođače čiji se modeli izvoze na američko tržište. Povećanje cena električnih vozila čini se neizbežnim, a deo proizvođača već razmatra korekcije u proizvodnim planovima.
Bloomberg Intelligence procenjuje da bi dodatne carine mogle da izbrišu i do 25 odsto operativne dobiti Mercedesa i Porschea do 2026. godine. Obe marke izvoze luksuzne modele u SAD isključivo iz Evrope. Prema procenama Cox Automotivea, cena električnog vozila proizvedenog u SAD mogla bi porasti za oko 3.000 dolara, dok bi ona proizvedena u Meksiku ili Kanadi mogla skočiti i do 6.000 dolara.
Dodatne mere najavljene su u slučaju da Evropska unija i Kanada, po tumačenju SAD, svojim zajedničkim potezima ugroze američke ekonomske interese. Očekuju se i protivmere, uključujući moguće carine na američke proizvode.
Opširnije

Prodaja automobila u SAD raste uprkos Trumpovim carinama
Proizvođače automobila u Sjedinjenim Državama čeka neizvesna budućnost zahvaljujući carinama koje je uveo Donald Trump, a koje će povećati troškove i uneti dozu volatilnosti u njihovom radu.
01.04.2025

Mark L. Vorsatz, Andersen: Zbog Trumpove politike, kompanije su u problemima
Mark L. Vorsatz, prvi čovek globalne konsultantske kompanije Andersen, na konferenciji Bloomberg Adrije.
01.04.2025

Trumpovi planiraju novi porodični biznis poduhvat
Porodica američkog predsednika širi uticaj u svetu kriptovaluta kroz novi poslovni poduhvat.
01.04.2025

Kako opisati Wall Street ovih dana? Kao mesto 'frustracije i iscrpljenosti'
Trump je obećao namete svim trgovinskim partnerima SAD, razmatrao popuste na određene proizvode ili zemlje, i razmišljao o pomoći nekim domaćim industrijama.
01.04.2025
U kontekstu novih pravila, sve više na važnosti dobija podatak o mestu proizvodnje električnih vozila koja se prodaju na američkom tržištu. Electrek donosi spisak električnih automobila dostupnih na američkom tržištu, uz podatak o tome gde se proizvode.
Carine se ne odnose samo na gotove automobile nego i na delove ključne za elektrifikaciju - pogonske sisteme, baterije i elektroniku. To znači da i proizvođači koji sklapaju vozila u SAD, poput Tesle, ulaze u zonu viših troškova jer koriste uvozne komponente.
Prema dostupnim podacima, uvoz automobila iz Nemačke u SAD lani je dosegnuo 24,8 milijardi dolara. Iako deo proizvođača već ima fabrike u SAD poput BMW-a u Južnoj Karolini ili Mercedesa u Alabami, mnogi modeli više klase i dalje dolaze iz Evrope kao potpuno sastavljena vozila.
Industrija se sada suočava s realnom mogućnosti pada proizvodnje, većim cenama za krajnje korisnike i izmenama globalnih lanaca snabdevanja. Dugoročne posledice teško je predvideti, ali jasno je da američka carinska politika ulazi u novu fazu - onu u kojoj se carinska politika sve više koristi i kao instrument oblikovanja industrije električnih vozila.